şükela:  tümü | bugün soru sor
 • artık iyice sıkıntının ayyuka çıktığı fakar kimsenin sesini çıkarmadığı mevzu.

  ---- türkiye'den çıkış yapan enerji devleri ----

  --dün itibariyle avusturyalı enerji devi omv petrol ofisi'nden sonra, elinde türkiye'deki tek varlık olan 830mw gücündeki doğalgaz kombine çevrim santralini yok pahasına elden çıkardı.

  link: http://m.haberturk.com/…-satin-aldi-1992550-ekonomi

  --31 aralık 2018 itibariyle alman enerji devi steag ülkedeki faaliyetlerini sonlandıracak. aslında bu tarih 31 mayıs 2018'di fakat rüzgar santrallerinin satılmasının seçimden sonra zor olması yüzünden tarihi ileri attılar.

  --bir diğer enerji devi statkraft 2017 itibariyle türkiye'deki santrallerini elden çıkarıp ülkedeki faaliyetlerini azaltma yoluna gitti. ülkeden çıkış yapacaklar.

  https://www.haberturk.com/…kraft-turkiyeden-cikiyor

  https://m.dunya.com/…esi-limaka-satti-haberi-382629

  --gama enerji, şu an ciddi bir finansal darboğaz ile karşı karşıyalar, işten çıkarmalar başladı. ankara söğütözünde bulundan merkez ofisi kiralama veya satma yoluna gidecekler. fakat medyada konuyla ilgili bir haber yok. gama'da çalışan dostunuz varsa sorabilirsiniz.

  --bursagaz ve kayserigaz'da yüzde 80 hisseye sahip alman enerji devi ewe'nin de türkiye varlıklarını satmak için görüşmelere başladığı ortaya çıktı.

  https://www.haberturk.com/…-yetki-verdi-1896945-amp

  (bkz: çanlar kimin için çalıyor?)
  artık iyice sıkıntının ayyuka çıktığı fakar kimsenin sesini çıkarmadığı mevzu.

  bu arada edit: 2014 ile 2017 yılları arasında çok sayıda enerji santrali devreye girdi. bunlardan en önemlileri doğalgaz kombine çevrim santralleri. örnek vermek gerekirse, gama kırıkkale, acwa kırıkkale, rwe denizli, omw samsun, yeni gebze, enerjisa bandırma vs gibi. şimdi mevzu burada başlıyor.

  bu santrallerin tamamı krediyle yapıldı. bu krediler usd. temel maliyet girdileri doğalgaz da usd. piyasaya elektrik satıyorlar o usd değil try. sorunlardan birisi burada başlıyor. bu santraller serbest piyasaya elektrik satıp faaliyetlerini devam ettiremezler. bunun mümkünati yok. zira girdiler usd gelir try. devlet bu santraller batmasın diye yap işlet devret veya yap işlet sahip ol modeliyle yapılan yani satın alma anlaşması olan santrallere dedi ki; bu santraller batmasın diye sen elektrik üretme onlar üretsin ben elektrigi onlardan alacağım. yid ve yis santraller de dedi ki o zaman bizim garanti paramızı öde. devlet tamam amk susun ödeyeceğim o parayı dedi. yani bu santraller elektrik üretmeden para kazanıyor. batmalarina ramak kalan santrallere de diyor ki siz çalışın koçum elektrigi sizden alacağım ben. sonuç olarak bu parayı kim ödüyor? biz. yani bir birim elektriğe 2 defa ücret ödüyoruz.

  bu yetti mi? kurtardı mi bu santralleri? hayır tabii ki de kurtaramadı. devlet dedi ki canınızı yerim batmayin. batarsaniz kredi odeyemezseniz sorun büyük olur. onlar da dedi ki o zaman bizim temel masraflarimizi karşıla. devlet kabul etti. sonuç olarak ısmarlama bir yönetmelikle kapasite mekanizması devreye sokuldu. ne zaman? 2018 şubat'ta. devlet bu batması olası santrallere dedi ki temel maliyetler benden. nolur batmayan dedi. arkadaşlar bu arada siz de sahnedesiniz. kapasite mekanizmasının maliyetini siz çekeceksiniz. yıllık 1.4milyar tl, çerez parası yani.

  http://www.resmigazete.gov.tr/…8/01/20180120-23.htm

  peki yetti mi? hayır maalesef yine yetmedi. bu sefer bu firmalar borç yapılandırmasına gitti. devlet bankalara dedi ki bu adamların defterlerini yeniden düzenle ben kefilim.

  http://www.diken.com.tr/…-yapilandirmasina-gidiyor/

  yetti mi? hayır. devlet sırf bu santraller batmasın diye botaş'ın doğalgaz santrallerine sattığı gaza fahiş zam yaptı. neden peki? verimliliği düşük olan küçük boyutlu santraller batsın istedi. battı mı peki? evet. örnek ver lan diyenler var; bosen, ayen, acarsoy, esosgb, ataer vs.

  https://www.haberturk.com/…za-zam-yapti-1778907-amp

  yetecek mi hayır. yetmez bu sıcağa kar dayanmaz.
 • piyasadan çalıştığım firmanın tesisleri için ciddi anlamda ucuz elektrik alıyordum. 5 seneye yakındır sözleşmem olan ve her sene uzattığım bir firma sözleşmedeki tek taraflı cayma maddesinden yararlanarak elektrik satışından çekildiklerini söylediler. öyle ki toplamda tüm tesislere hemen hemen 1000000 tl elektrik faturası ödüyorum. şirket yaptığı açıklamada kur dalgalanması ve enerji satışının cazibesini kaybetmesi noktasında özür dileyerek bu kararı aldığını söylüyor.
  bu gelişme sonucu türkiyenin önde gelen 5-6 enerji şirketinden teklif istedim kimse vermedi. ana dağıtım şirketine dönün dediler.
 • kışın donup donmayacağımızı merak ettiğim durum. konu hakkında detaylı bilgisi olan yazarların görüşlerini bekliyorum. konu takip.
 • tüm bunlar olurken elektrik dağıtım firmaları da boş durmuyordu. devlet bize neden kıyak çekmez dediler ve harekete geçtiler. şu an dağıtım firmalarının bir çocuğun tetaş'a milyon dolarlarca borcu var. çoğunuz istanbul' da ikamet ediyorsunuz. size elektriği satan bedaş'ın tetaş'a toplam borcunun 1 milyar tl olduğu söyleniyor.

  bedaş bu borcu ödeyebilir mi? hayır. tetaş bu borcu isteyebilir mi? hayır.

  kaymak: http://www.emo.org.tr/…p?kod=122136&tipi=17&sube=14
 • (bkz: geliyorum)
 • asla cikmayacak krizdir. devlet daha once oldugu gibi yine destek atar secimden sonra. bu defa kurdan kaynakli zararlari vatandasin ustune yuklemeye izin veren bir duzenleme cikarilir. at fava bekle.
 • götümüze yılan balığının kaçacağı günler yakın.
 • tupras'in ise personel cikartarak korunmaya calistigi potansiyel krizdir. ulkenin en buyugu etkilenmemek icin personel cikartma konumuna geldiyse yabanci sermaye dakkasinda kacar dogal olarak.
 • inşaat sektöründe yaşanacak krizi görünce diz çöküp tövbe isteyecek krizdir.
 • bloomberg'de saatli bomba olarak tasvir edilen olay.
  özetle döviz borcu olan enerji üreticileri, tek alıcı olan devlettin fiyat sınırlaması sebebi ile borçlarını çeviremiyor, ve 51 milyar dolar borç şu anda temerrütte düşmek üzere.
  tabi bu borçlarında en fazla etkileyeceği kuruluşlar bankalar.
  bu durumun bu hale geleceği borç yapılandırmasına çıkan firmalardan belliydi, ama 18 temmuz'da ohalin kalkması sonrası, durum daha da net hal alacak.
  sonuçta devlet müdehale edip vergi olarak bunların hepsi bize geri dönecektir.