şükela:  tümü | bugün
  • yüksek ihtimalle gerçekleşecek olan erken seçimdir.

akp ve chp'nin hem seçim istemek için sebepleri var hem de şu an için onları engelleyen zorluklar var.

akp'nin erken seçim durumda avantajları
    + ülke şuan hiç iyi bir durumda değil. 2019'a kadar dış politika, ekonomi veya iç politika çökebilir. şimdiden çatlak sesler duyuluyor, vatandaş rahatsız.
    + rte ohal'i seçilene kadar bitirmeyecek gibi görünüyor. ohal'de geçen her gün de akpye puan kaybettiriyor. 2019 kasıma kadar sürecek bir ohal durumu rte'nin halk imajını epey yıpratır.
    + yerel seçimler. bu da 2019'da yapılacak başkanlık seçimi için rte'nin en büyük dezavantajı. deniz zeyrek yazısında bu durumdan bahsetmiş, akp yerelde daima puan kaybeder. başkanlık seçimiden önce veya aynı anda yerel seçim yapılması rte'ye puan kaybettirecektir.

akp'nin erken seçim durumunda dezavantajları : parti içindeki fetöcüler (yok deseler de hepsini biliyorlar, imajı zedelememek için dokunmuyorlar) , tabandaki heyecansızlık, referandumda aldıkları oy oranı ve en başta dediğim gibi ülkenin her anlamda kötü bir durumda olması.

chp erken seçim istemekten çok, yukarıda saydığım sebeplerden ötürü erken seçim ihtimalinin farkında aslında. kılıçdaroğlunun "seçime hazırlanın" çağrısı da hazırlıksız yakalanmamak için.
    erken seçimin chp için avantajları:

+benzer sebepler, ülkenin durumu kötü, vatandaş rahatsız.
    +referandumda çıkan rte'ye karşı %49 oy

dezavantajları:

-ortada aday yok. fakat gördüğüm kadarıyla kılıçdaroğlu diğer muhalif kesimlerle görüşerek(hdp, saaddet, akşener) akıllıca aday çıkarmaya çalışmakta. (ilk tur için birden fazla aday, 2. turda rte karşısındaki adayda birleşmek) aday belirleme konusunda ayrıca (bkz: #68084878)
    -referandum sürecindeki gibi seçim sürecinde rte'nin devlet imkanlarını kullanması ve tamamen yandaşlaşan medya.

bana kalırsa seçim ne zaman olursa olsun rte'nin gireceği en zor seçim olacak. (devletin tüm imkanları ve medyaya rağmen) tabii 2019'da yerel seçim sonrası yapılırsa eli çok daha zayıflamış olacak. bu nedenle 2018'de seçim olacağını düşünüyorum. chp'nin ve muhalif kesimin bir an önce adaylarını belirlemesi lazım.
  • şu olay gerçekleşirse çok büyük sürprizlere gebedir.

(bkz: cem yılmaz'ın cumhurbaşkanlığına aday olması/@klarkkent)
  • ne tartışması ne seçimi hemşerim. yok yıpratırmış da zorlu seçim olurmuşmuş da. daha iki ay önce referandum oldu ne çabuk unuttunuz? bizim değil onların sonucu belirlediğini.

bıktım lan seçimden de ak partiden de chp'den de.

tanım: boş bir erken gelme meselesi.
  • bazı verilerden şahsen çıkardığım sonuç. bu sonucu çıkaran tek insan olmadığımın farkında olmakla birlikte buraya not düşmek istedim.

1. ibb başkanı kadir topbaş'ın istifası ile başlayan, sonra düzce belediye başkanının istifasıyla devam eden süreç. bu süreçte başka belediye başkanlarının da istifalarının beklendiği, talep edildiği medyada ifade edildi. hatta ankara belediye başkanı melih gökçek'in de bu isimler arasında olduğu iddia ediliyor.

2019 seçimlerinin beklenmeyip böyle topyekün bir hareket 2018 bahar ayında ya da en geç sonbaharda bir seçim olacağının işareti gibi gözüküyor.

2- cumhurbaşkanı ile devlet bahçeli arasında ayak üstü sohbet sırasında yapılan il kongreleri muhabbeti. 2 gün önce meclis açılışında karşılaşan bu ikili bir süre sohbet etmiş, erdoğan bahçeliye il kongrelerini tamamladınız mı sorusunu sormuş? bu muhabbetin olası bir erken seçime kadroların hazır olup olmadığına yönelik nabız yoklaması olduğunu düşünüyorum. önümüzdeki ilk seçimde akp ile mhp'nin birlikte hareket edeceğini bildiğimiz için bu muhabbet çok sıra dışı değil.

3- yeni muhalif hareketler. öncelikle meral akşenerin hareketi yeni parti kuracağını açıkladı. kim ne derse desin, bu hareketin belli bir oyu koparma potansiyelinin mevcudiyeti akp tarafından dahi kabul edilmiş durumdadır. nitekim geçtiğimiz referandumda ülkücü oyların ne kadarının devlet bahçelinin peşinden gittiğini görmemeleri mümkün değil.

akşener hareketinin dışında akp'nin içinden/geçmişinden birilerinin muhalif bir yapı oluşturabileceği ufak da olsa konuşuluyor. özellikle belediye başkanlarının istifa ettirilmesi, parti içindeki bazı kişiler nezdinde küskünler hareketi yaratabilir. bu hareket büyük bir potansiyeli olmasa bile yüzde 3-5 oy koparma ihtimali bir ciddi bir tehdit olara nazara alınabilir.

bu muhalif hareketlerin mümkün olan en az zararı vermesi için, onların daha toparlanmasına zaman bırakmadan erken seçim yapılması çok olasılık dışı değil.

4- ve son olarak yerli savaş uçağımız tf-x müjdesi. ne zaman ki afaki, çok ileriye dönük, biraz da temelsiz ama iyi gaz alan projeler ortaya çıkmaya başlasa, kendimi seçim havasında hissediyorum. (ben de isterim, yapalım uçağı, kendimiz kullandığımız gibi ihraç da edip güzel paralar kazanalım. ama tecrübelerden ders çıkarmak lazım. (bkz: altay tankı projesi)) yani bakan tarafından açıklanan bu projeyi akp'nin seçim politikasına bir malzeme olarak görüyorum.

ama erken seçim düşüncemi zora sokan hususlar da yok değil.

1- ohal'in nimetleri. ohal süresinin önümüzdeki ilk seçime kadar süreceğini hepimiz tahmin edebiliyoruz. bu hukuki durum hiç şüphesiz ki akp hükümeti açısından sayısız nimetleri de beraber getiriyor. erken seçim ile bu imkanı ellerinden bırakmış olacaklar.

2- seçimde istenilen sonucun alınamama korkusu. bu korku kendilerinde mevcut mu bilmiyorum ama ihtimaller dahilinde olduğunu tahmin ediyorlardır herhalde. yeni bir 7 haziran vakasının yaşanması bile onlar açısından ciddi bir olumsuzluk. 2. turda istedikleri kişi başkan seçilse bile meclisin oluşumu hala önemini koruyor.

erken seçime ilişkin bu unsurların hepsini bir arada değerlendirdiğimizde, bir takım çekinceler bulunsa da bu kararın alınacağını ve 2018 yılında en geç sonbaharda seçime gideceğimizi düşünüyorum.