şükela:  tümü | bugün
 • 10-28 mart 2018 tarihleri arasında berlin’de gerçekleştirilecek satranç turnuvası. turnuvanın galibi dünya şampiyonluğu için 2018 kasım ayında magnus carlsen’le ünvan maçı yapmaya hak kazanacak.
  turnuvaya katılacak isimler ise şöyle:
  1. (bkz: levon aronian) (2801) bence turnuvanın favorisi. carlsen’e karşı kazanma ihtimali olan isimlerden birisi. klasik oyunlarda carlsen’e 11 galibiyeti 14 mağlubiyeti var. fide dünya kupası şampiyonu olarak turnuvaya katılmaya hak kazandı.
  2. (bkz: şehriyar mamedyarov) (2799) grand prix birincisi olarak katılıyor. kariyerindeki en yüksek elo’ya 2017 yılında ulaştı. turnuvayı kazansa bile carlsen’in karşısında basireti bağlanan bir arkadaşımız.
  3. (bkz: fabiano caruana) (2799) elo listesinden katılıyor. carlsen karşısında şansı olabilecek isimlerden biri.
  4. (bkz: wesley so) (2788) elo listesinden katılıyor. sene başında müthiş form yakalamıştı.
  5. (bkz: vladimir kramnik) (2787) eski şampiyon. wild card kontenjanından katılıyor.
  6. (bkz: ding liren) (2774) dünya kupası finalisti. yakın zamanda yapılan rapid&blitz turnuvasında tabiri caizse carlsen kendisini ezdi geçti.
  7. (bkz: alexandr grischuk) (2782) grand prix ikincisi.
  8. (bkz: sergey karjakin) (2760) bir önceki ünvan maçı finalisti. carlsen’i devirmeye ramak kalmıştı.
 • 2016 moskova satranç adaylar turnuvası kadar büyük bir rekabet vadetmiyor olsa da güzel turnuva olacaktır şüphesiz. birkaç kelime katılımcılar hakkında kelam edelim. not: sıralama, bu girinin yazıldığı tarihteki canlı elo listesine göre yapılmıştır.

  -fabiano caruana (2811/2): 4 gün önce biten lcc'yi +3 skorla net bir birincilikle kapatan caruana, moskova'da son anda kaçırdığı final bileti için en şanslı adaylardan biri konumunda. magnus carlsen tarafından "machine" olarak tanımlanan caruana, esnek stili ve muhteşem oyun hazırlıklarıyla son 4-5 yıldır satranç zirvesinde estiren isimlerden. bir önceki adaylar turnuvasında tecrübesizliğine yenilen caruana'nın bu turnuva özelinde yolu açık. bu turnuvaya da elo listesinin tepesinden gelmesi de ne derece formda olduğunun göstergelerinden biri.

  -şehriyar mamedyarov (2799/3): grand prix'i birincilikle bitiren mamedyarov her zaman her yerde tehlikeli olabilen isimlerden biri olmuştur. satranç anlayışı zirvedeki isimlerden son derece farklı olan azeri oyuncu, her zaman izlemesi zevkli oyunculardan biri olmuştur. son 1 sene içinde elo puanını 40-50 civarında artırarak bu aralar yine formda olduğunu gösterdi. ama kendisinin varlığı daha çok vasili ivançuk ve son dönemdeki veselin topalov gibi olduğundan dolayı kendisine final yolunda çok da şans vermiyorum açıkçası. bu turnuvanın şampiyonu olamasa da şampiyonu belirleyen kritik adam olabilir.

  -levon aronian (2797/4): dünya kupası şampiyonu olarak bu turnuvada boy gösterecek aronian'ın final yolunda en büyük rakibi kendisi. 2013 londra, 2014 hantı-mansi ve 2016 moskova adaylar turnuvalarının hepsine iyi ve keskin başlayıp, ilk yarıyı zirvede kapatıp ikinci yarıda kontak kapatarak rezil rüsva oldu. caruana'nın şampiyon olduğu lcc'deki skoru ise -1 (tek mağlubiyet carlsen, gerisi berabere). bu zamana kadar adaylar turnuvalarından önce hep iyi skorlar alan ama adaylar turnuvasında batıran aronian belki de bu sefer totem yapıyor bile olabilir ehehe. turnuvanın berlin'de yapılacak olması kendisini bir nevi ev sahibi yapıyor çünkü satranç kariyerinin büyük çoğunluğunda almanya'da yaşamış bir isim. sakin, saygılı, mütevazı, sevimli kısacası muhteşem bir adam aronian. kimseyle trash talk'u yoktur, sevmeyeni hiç yoktur. şu candidates cenabetliğini kırıp challenger olmasını o kadar istiyorum ki, anlatamam. pozisyonel oyuna kattığı taktiksel yorumlarla form durumundan bağımsız çok zevkli oyuncudur kendisi de.

  -wesley so (2792/6): satranç camiasının en garip en abuk subuk oyuncularından biridir. garip giyim tarzı, takıldığı tarikat, notasyon kağıdına hariçten not aldığı için diskalifiye olması falan derken aşırı derecede kendi şahsına münhasır bir adam. ama muhteşem bir oyuncu. 2016'nın ortasından 2017'nin ortasına kadar estirdi. 67 oyun süren bir yenilmemezlik serisi yakaladı (ki bu muhteşem bir rakam), bir araba turnuva kazandı falan derken son zamanlar rüzgarı biraz zayıflamış vaziyette. ama bu hali de yeter. bence caruana ile birlikte en büyük iki favoriden biri. hiçbir şekilde karşısında hata yapmamak gerekiyor çünkü küçük avantajları kovalama konusunda carlsen kadar iyi olmasa da o seviyeden çok da uzak değil. peki kendisinin handikaplarını yazacak olursak birincisi bu turnuva özelindeki tecrübesizliği (ilk adaylar turnuvası bu) ikincisi ise bazen fantastik işlere kendini fazla kaptırması. burası er meydanı, adamı çiziverirler.

  -vladimir kramnik (2787/7): kendisinin oyun tarzını (lakabı drawnik'tir malum) ve satranca kattığı yenilikleri (berlin duvarı) pek sevdiğim söylenemez ama bu camiadaki en saygıdeğer adamlardan biridir her zaman. çalışkanlığın, iradenin, azmin kitabını yazmıştır. ve neredeyse 20 senedir bu seviyededir. önceki senelerde dağıttı falan derken 2017'de muhteşem bir geri dönüş yapıp 2800 üzerine çıkmıştır. oyun tarzını herkes bilir, katı defans anlayışına dayalıdır. bu yüzden pek de heyecan vadetmez ama canı isterse çok keskin oyunlar da oynayabilir. hatta bu sene norveç'te carlsen'a yaptığı şöyle bir böbrek ameliyatı vardır ki maçı canlı izlememiş olsak o maçı kazananı ya arch enemy'si veselin topalov sanırdık ya da fischer mezardan kalkıp gelmiştir derdik. sıkıcı oyun tarzı bu tarz turnuvalarda avantajdır kaldı ki kendisi de hataların cezalarını kesme konusunda mahirdir.

  -ding liren (2769/9): son zamanlarda dünya satranç sahnesine acayip yetenekler sunmak suretiyle güzel bir atılım yapmış çin'in çıkardığı -şimdilik- en büyük oyuncu. kendisi pozisyonel bir oyuncu olarak bilinse de esasında gayet universal bir oyuncudur. uluslararası turnuva kazandığını hatırlamıyorum ama her seviyede herkesin canını sıkmış, sıkabilecek ve sıkacak bir adam. tıpkı mamedyarov gibi şampiyonluğa aday göstermesem de şampiyon belirleyecektir.

  -alexander grischuk (2767/11): satranç camiasının açık ara en renkli, en şahsına münhasır siması. sovyet ekolü gibi savunma ve disipline dayalı bir ekolden böyle bir adamın çıkması çok garip. sevilmeyecek bir adam değil. iyi bir poker oyuncusu olması, klasik satrancı sürekli aşağılamasına rağmen sürekli klasik zamanda zaman sorununa girmesi ancak muazzam bir blitzer olması sayesinde genelde zaman sorununu atlatması gibi bir dünya muhteşem olayı vardır. ben şahsen kendisini hep şu videodaki zil zurna sarhoş haliyle hatırlayacağım. russian guy lasjhflakjfaskfj. turnuvadaki şansına gelince, dengesizin kralıdır. kazanırsa da şaşırmam, açık ara sonuncu olursa da.

  -sergey karjakin (2753/14): nam-ı diğer kekeç oğlan. putinci gavat. son challenger. moskova'da kimse ne olduğunu anlamadan final biletini kapmış olsa da carlsen karşısında hiç fena bir iş çıkarmadığını söylemek gerek. ama 2017 yılını çok iyi geçirdiğini söylemek pek mümkün değil ki şu anda adaylar arasında en düşük elo kendisine ait. karjakin de pozisyonel asıllı universal oyunculardandır. sıkı savunmacıdır ki carlsen'a tırnaklarını yedirdi. teorik bilgisi gayet geniştir, öte yandan hazırlık dışına da çıkması gerektiğinde pozisyonunu bir şekilde korur. anand gibi karşısında d4 açmamanız gereken oyunculardandır. şah piyonu açılışlarında da hem ruy lopez hem de sicilya oynayabilir. her daim tehlikeli olmuştur. bu sene çok fazla turnuvada görünmedi, katıldıklarında da parlak performansı yok. hatta lcc skoru -2. ama belli olmaz tabii. 2014 hantı-mansi'de anand'ın bütün dünyayı ters köşeye yatırıp 2013'ün rövanş şansını elde ettiği gibi kendisi de aradan çıkıverir, kim bilir.

  oyuncular böyle. şu olsaydı, bu olmasaydı muhabbetine hiç girmek istemiyorum. ama şunu da eklemesem olmaz: uzun süreden sonra anand'sız bir şampiyona döngüsü başlyor. benim için işin üzücü kısmı bu. tahminlere gelince de, londra'daki final masasına norveç bayrağının karşısına konacak bayrak muhtemelen birleşik devletler bayrağı olur diyor ve bitiriyorum. turnuva zamanı görüşürüz.
 • anand misyonunu tamamladı ve bitti. satranca guzel izler bırakan madras kaplanı olarak onu hep hatırlayacağız. kramnik de öyle.
  carlsen'in karşısına cıkacak aday muhtemelen caruana olur. gönlüm shahriyar mamedyarov'dan yana olsa da, carlsen için en ciddi rakip caruana'dır.
  bir zamanlar 2 k harfinin (karpov-kasparov) rekabetine nazire olarak simdi 2 c harfinin rekabetini izleyeceğimizi düşünüyorum. caruana, karjakin kadar kolay lokma değildir. karşısında formda bir caruana olursa carlsen'in işi simdi cok daha zor olur.
  wesley so da sağlam bir oyuncu ama carlsen'e rakip olacak kalibrede biri değildir.
  dediğim gibi norveç bayrağı karşısında azerbaycan bayrağını tercih ederim.