şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yıllar sonra magny cours yerine paul ricard pistiyle formula1 e geri dönecek yarış. paul ricardı formula1e adapte etmek için pistte değişiklikler yapılacak.
 • 10 yıllık aradan sonra formula 1 takvimine dönen ülke. ülke dedim çünkü pisti değiştirdiler. (bkz: circuit paul ricard) önceki pist için (bkz: magny-cours)

  yeni pistte bulunan, dünyanın en uzun düzlüklerinden birisi olan mistral straight ile geçiş olanakları tanıması bekleniyor. açıkçası pisti sadece testlerden bildiğim için orada yarış izleyen yazar arkadaşlarımız varsa bir bilgilendirme yeşili alabilirim. *

  şaka bir yana mistral düzlüğünden sonra 340 km/h gibi bir sürate ulaşıyormuş araçlar. max verstappen ortalığı karıştırırsa şaşırmayın
 • mercedes'in büyük ihtimalle yeni motoru getiremeyeceği gp olacaktır. önlerinde iki seçenek var: ya eski güç ünitesi ile (ilk yarıştan beri kullanılan) yarışıp daha sonra güncelleyecekler ya da ilk üniteyi komple sıfırlayıp güncellemeden feragat edecekler. büyük ihtimalle ilk seçeneği kullanırlar. dolayısıyla motoru kısarak yarışacaklar burada da. vettel ve ferrari için güzel haber tabi bu.
 • hamilton'un 2. antrenman seansında o kadar hızlı olmasının sebebi mercedes'in motor güncellemesi ise ferrari'nin işi epey zorlaşır. neredeyse aradaki fark 1 saniye. cumartesi günü umarım o fark kapanır.
 • geçişi az bir sezonun ortalamasını kurtaracak bir yarış olmasını beklediğim ve 2018 senesi içerisinde en fazla geçiş olacağını düşündüğüm gp.

  mercedes motor değişikliği onları ferrari'ye yakınlaştıracaktır ancak ben kazananın yine kırmızılar olacağını düşünüyorum. bilindiği üzere sıralama turlarına kadar tam performansı göstermiyorlar. antrenmanlarda ki 0.7sn fark maranello fanlarını karamsarlığa itmesin.

  ek not: araçları aerodinamik açıdan daha iyi hale getirip evelki seneye göre daha geniş bir araç dizayn ettiklerinden beri yarışlarda daha az geçiş oluyor ve daha zevksiz geçiyor. umarım öndeki aracı takip etmenin daha kolay olduğu bir dizayna geçişi hızlandırırlar yoksa aşağı doğru yönelen izleyici kitlesi artarak devam edecektir ne yazık ki.
 • monaco ve montreal gibi herhangi bir aksiyonun, geçişin olmayacağı gp.

  sıralama ve yarış esnasında yağmur ihtimali varmış. yağmur yağarsa işler değişir. yoksa bir halt olmaz.

  edit: son antrenman turları yağmurla başladı. umarım sıralama turları ve yarışta tadında bir yağmur görebiliriz.
 • öncelikle paul ricard pisti 1990'daki haliyle aynı değil, 1983'teki haline mesafe olarak daha benzer. doğrusu eskisine göre geçişe uygunluk azalmış görülüyor. zaten geçiş konusunda etiyopya dışında rakibi olmayan f1 için aranan pist.
  mercedes yeni motoruyla, pistin kendilerine uygunluğuyla adeta geri geri giderek domine ettiği bir hafta sonu oluyor. yarışta da yağmur bölgesi olması dışında pek bir değişiklik olmayacak gibi. bu tarz pistlerde mercedes'in daha sert lastikle daha iyi turlar çıkarttığını biliyoruz.
  red bull ve ferrari'nin veri yetersizliği de aradaki farkı oluşturan diğer etken.

  charles leclerc sauber ile q3'e kaldı. yarış kazanmanın yarısı kadar önemli bir başarı.

  edit 1: sıralama turları

  q3'te yerel sanatçı roman grosjean yine bariyerlerde.

  sıralama turlarında ilk 6'da sürpriz olmadı.
  1. lewis hamilton
  2. valtteri bottas
  3. sebastian vettel
  4. max verstappen
  5. daniel ricciardo
  6. kimi raikkonnen

  sauber alfa romeo'dan charles leclerc 8. başlayarak gönülleri fethetti.

  edit 2: yarış önü
  yarış öncesi röportajda vettel, yarışı kazanmak için bile stratejinin yeterli olmayacağına işaret eden kaçamak cevaplar verdi.
  ricciardo da çok umutlu konuşmadı, daha iyisini vermemiz gerekiyor dedi. önümüzdeki yılki takımı konusunda da ser verip sır vermedi.

  hava durumuna göre yarış saatinde yağmur yağma ihtimali %70lere kadar yükselmiş durumda. bölgede %30un üzerinde ihtimal varsa kısa aralıklı olarak yoğun yağışlar yağabiliyor. şu an için pistin üzeri tamamen beyaz bulutlarla örtülü, güneş zaman zaman yüzünü göstermekte ve rüzgar saatte 16km'ye kadar ulaşmakta.
 • ahahahah. grosjean sıralama turlarında bile bariyerlere kafa atıyor ulan çok garip biri şu adam ya.
 • yine grosjean yine kaos. abi lisansını iptal edin şunun

  maldonado vardı,aratmıyor onu sağolsun gro
 • sıralama turları:

  1-hamilton
  2-bottas
  3-vettel
  4-verstappen
  5-ricciardo
  6-raikonen

  şeklinde sonuçlanmıştır.