şükela:  tümü | bugün soru sor
 • fransa saatiyle 19:00'dan itibaren başlayacak olan grev. yarın ise 'kara salı' başlıyor.

  detaylı bilgi: (bkz: #75641425)

  sebepler:

  fransa cumhurbaşkanı emmanuel macron'un emek piyasasına yönelik reformlarına karşı üç ay sürecek grev dalgası için düdük çalındı. haftasonunda paskalya tatilinden dönenlerin işe başlamasını sekteye uğratmamak için bu akşamdan itibaren devreye girecek grevlerin başını, devlet demiryolları operatörü sncf çekiyor.

  'kara salı'da her 8 hızlı trenden (tgv) ve her 5 bölgesel trenden sadece 1'i çalışacak. eylemler demiryollarıyla sınırlı değil.

  çöp toplayıcılar, elektrik ve enerji sektörünün bazı çalışanları, fransız havayolları air france çalışanları da 'kara salı'ya katılacak.

  air france grevi doğrudan macron'un reformlarıyla ilgili değil. maaşlarında yüzde 6 zam talep eden air france çalışanlarının bir ay içinde 4. kez greve gitmesiyle yarın uçuşların yüzde 25'i yapılamayacak. havayollarında iş bırakma eylemi 7, 10, 11 nisan'da da tekrarlanacak.
 • (bkz: #75649139)

  şu günlerde iyiki işe başlamadım dedirten ama şu 2 hafta içinde başlama potansiyelim olduğu için gözümü korkutan olay.

  hayır, grev yasaklatan bir milletten geliyoruz, bize ters bunlar.
  anayasal hakkım elimden alınıyor :(

  ek: buraya bunu eklemek istedim ki fransa'da, özellikle bu alanlarda, ciddi haklar var.
  ilk olarak ülkenin trenleri avrupa birliği ortalamasından %30 daha pahalı. %30

  şu an olan durumun özeti şu; sncf (fransız tcdd) 1920'li yıllarda işçi bulamadığından özel bir işçi kademesi yaratmış adam bulsun diye. bu kademenin en önemli hakları;
  fransada ortalamadan daha üst bir maaş
  her yıl garanti zam
  ömür boyu kontrat
  10 yıl erken emeklilik
  kendilerine ve ailelerine ücretsiz bilet
  daha fazla tatil hakkı

  ek olarak size sncf borcunun 46.6 milyar euro olduğunu da söyleyeyim.
  sonuç olarak hedefleri bu haklardan bazılarını azaltmak ve 2020 gibi sncf'ye rakip getirmek.
  işe yarar, yaramaz.

  ben şu ana kadar, özellikle işsizlik maaşı hakkındaki yasayı çok beğendim. buna bile bir sürü insan karşı çıktı (eğer fransız iş kuru size 2 kere iş bulur ve ikisini de beğenmezseniz sistemden düşüyorsunuz. buna nasıl karşı çıkacaksın?)

  fransa reform gerektiren bir ülkeydi. bunu zaten uzun süredir olan yüksek işsizlik ve borçlardan anlayabiliriz.
  macron başarılı olur/olmaz, zamanı geldiğinde tartışılır.
 • küresel çetenin torpilli bebesi emmanuel macron emek piyasasına karşı atağa geçmiş diyolla. hayır, bu adamı seçerken ne düşündüler onu merak ediyorum. fransızlar akıllılar mi gerizekalılar mı çozemiyorum.

  ispanya, italya, yunanistan, türkiye derken sıra fransa' ya geldi tabi. bir ülkenin içini boşaltmaları lazım ki globalizm sürebilsin.
 • fransız halkı tarafından almanya’nın veya ingiltere’nin oyunu olarak yorumlanmadan grevlerdir.
 • (bkz: #75683863)

  paris basligina yazmistim, buraya da yazayim. bugun kaos ile basladi grevler. paris yangin yeri.

  sncf bu sefer atesle oynuyor. macron is reformunu sike sike gecirecek aga, umarim gecirecek. fransa'daki kamu iscileri kadar ayricalikli bir kesim yok. ibneler 1,5 ay tatil yapiyor, otomatik zam artisi, omur boyu is garantisi. macron bu reformu gecirmezse adam degil
 • macron çıkıp greve katılanları terörist ilan edermiş. sonra bütün medya buna destek olurmuş. sonra yasa çıkartıp havacılık çalışanlarının grev hakları ellerinden alırlaşmış. devlet demiryollarında çalışıp da greve katılan personel açığa alınırmış. macron kalkıp bu batının oyunu dermiş. sonra elinde incille miting meydanına çıkarmış.

  hiçbiri olmaz tabiiki. erken seçime gidip macron'u indirirler. bu dava da burada kapanır.
 • (bkz: #75685271)
 • fransa'da çok sayıda sektörde devam eden grevlere, ülkenin sembollerinden tour eiffel çalışanlarının da katılmasıyla tarihi mekan ziyarete kapatıldı.

  https://www.24matins.fr/…-a-cause-dune-greve-756855