şükela:  tümü | bugün
  • 1 haziran 2018 - 4 temmuz 2018 saat 23.59 tarihleri arasında dünya çapında şuana kadar 25 bin 910 transfer yapıldı. ve bu transferlere resmi olarak harcanan para dünyada 2 milyar 690 milyon euro.

avrupa'nın önde gelen liglerinde yaz transfer dönemi
    ingiltere’de 9 haziran 2018
    fransa’da 9 haziran 2018
    türkiye’de 9 haziran 2018
    hollanda’da 9 haziran 2018
    italya’da 1 temmuz 2018
    almanya’da 1 temmuz 2018 ve
    ispanya’da 2 temmuz 2018 tarihinde açıldı.

almanya 8 bin 410 transferle ilk sırada yer alırken, hollanda 2 bin 31 transferle ikinci, ingiltere ise bin 626 transferle üçüncü sırada yer aldı. onları avusturya bin 527 ve bin 409 transferle arjantin izledi. türkiye’de ise 9 haziran 2018 tarihinden 4 temmuz 2018’e kadar bin 269 transfer gerçekleştirildi.

türkiye’den okay yokuslu 6 milyon euro’ya satılan en pahalı oyuncu olurken, ikinci sırada 4 milyon 500 bin euro’ya çin’e transfer olan dusko tosic yer aldı. sunderland’ten satın alma opsiyonunu kullanan beşiktaş 4 milyon 90 bin euro’ya jeremain lens’i transfer ederken, fernandão al-wahda takımına 2 milyon 55 bin euro’ya transfer oldu.
    onları, 2 milyon 500 bin euro ile yuto nagatomo ve 2 milyon euro’ya kasımpaşa’ya transfer olan trezeguet izledi. ayrıca dikkat çeken diğer transferler de paraguaylı braian samudio 1 milyon euro’ya çaykur rizespor’a, john bostock ise 700 bin euro’ya bursaspor’dan toulouse takımına transfer oldu.

1.fc kaiserslautern takımından 28 oyuncu gidip, 24 futbolcu takıma katıldı. italyan takımı inter’den 24 oyuncu giderken 47 futbolcu kadroya dâhil edildi. dünya’da en fazla takıma katılan oyuncu ise atalanta’ya oldu. çoğunluğu kiralık oyuncuların geri dönmesiyle italyan kulübüne 69 isim eklendi.

transfer ücretinde en yüksek ödeme bursasporlu kembo-ekoko’nun üvey kardeşi (komik ve ilginç bilgi diye yazdım) kylian sanmi mbappé’ye verildi. satın alma opsiyonu bulunan psg, 1 temmuz 2018 yılında mbappé için monaco’ya 180 milyon euro verdi. liverpool, naby keïta’ya 60 milyon euro, atlético madrid ise thomas lemar için 70 milyon euro transfer ücreti ödedi. real madrid, 17 yaşındaki sol kanat vinícius júnior için 35 milyon euro’yu gözden çıkarırken, bayer leverkusen vasco da gama’dan transfer ettiği yine 17 yaşındaki paulinho için 18 milyon 500 bin euro ödedi.

ayrıca ek olarak villarreal takımı şuana kadar 3 santrafor ve 1 stoper için transfere 61 milyon 900 milyon euro para harcadı. monaco takımı ise sattıkları futbolcularının toplam bedeli ise 320 milyon euro’yu buldu.

kaynak 1
    kaynak 2
    kaynak 3

başlığı, “2018 rusya dünya kupası” ya da “2018 fransa gp” v.b. içerikleri örnek alarak açtım. rakam öne gelecek şekilde.

başlık vakit buldukça güncellenecektir. özellikle harcanan para ile dünya aslında bambaşka bir yer olabilir. ve daha yaz transfer döneminin bitmesine 56 gün var.
  • kurdan mıdır nedir bilemiyorum ama ülkemiz kulüpleri açısından oldukça sönük geçmektedir. özellikle fenerbahçeden büyük transferler bekliyorum ama söylentiler bile hafif, yalan haberler bile zayıf (wilshere hariç).fiko reyisten de her seneki gibi acayip süprizler bekliyorum ama onda da hareket yok.

not:bjk