şükela:  tümü | bugün soru sor
 • abd desteğiyle israil en kısa süre içerisinde iran'a girecektir. dünya savaşı falan çıkmayacaktır. ekonomisi git gide kötüye giden rusya ve abd ile anlaşmaya mecbur çin müdahale edemez. dolayısıyla şangay beşlisi de dağılacaktır.

  iran'a kısa süre içerisinde demokrasi götürülecektir.

  türkiye olarak sessiz kalmalıyız. iran'dan türkiye’ye büyük bir göç dalgası olur.
 • çıkması kuvvetle muhtemel savaştır. avrupa ve rusya'nın alacağı pozisyona göre 3.dünya savaşına evrilebilir.
 • akabinde küresel bir savaşa evrilecektir. (bkz: üçüncü dünya savaşı/#74997827) normalde rasyonel devletlerin yapacağı iş değildir ancak israil aklı mantığı kaybolmuş haydut bir devlet, kaşıyıp duruyor her tarafı. o açıdan her an beklenebilir.
 • şuana kadar baktığımız zaman israil hiç iran'a karşı savaşmamıştır. direkt olarak araplara karşı savaşmıştır ki arapların savaş konusunda ne kadar beceriksiz olduğunu biliyoruz. iran ise araplardan farklı olarak güçlü bir devlet yönetimine ve orduya sahiptir. eğer bir savaş çıkarsa israil'e mezar olur iran.
 • israil'in doğrudan iran'a gireceğini düşünmüyorum. böyle bir savaş olasılığında, şii dahi olsa iran diğer müslümanları yanına çekebilir. yalnız, abd-israil desteğiyle arap devletlerinin birleşerek iran'a saldırması halinde bu durum ortadan kalkar. arap askeri savunma örgütü kuruluyor, suudi arabistan'ın parlatılan yıldızı muhammed bin selman bu işte liderlik rolü oynayacaktır. - sahiplerinin çizdiği senaryo doğrultusunda-

  iran'daki islami rejim beni rahatsız ediyor fakat biz bundan uzak durmalıyız. özgürlük, demokrasi adı altında iran paramparça edilmeye çalışılacak. umarım türk(iye) solcuları, her boka bilmeden bastığı gibi buna da basıp abd'nin öncülüğünde, kendilerince bir demokrasi bayramı ilan etmezler. çünkü iran parçalanırsa ondan sonra neler olacağını tahmin etmek çok da zor değil. ab şu an trump'ın nükleer anlaşmayı ortadan kaldırmasına sıcak bakmasa da, trump bunu kabul ettirecektir. çünkü hukukun üstünlüğü diye bir şey yoktur; üstünlüğün hukuku vardır. (bkz: hukuka giriş)

  türkiye cumhuriyeti için kısacası durum çok zor. türk milleti için daha da zor, çünkü dış politikada son yıllardaki yanlış uygulamalardan dolayı siyasal iktidarın doğru kararlar alabileceğine halkın çoğu inanmıyor. zira ortada büyük stratejik derinlik reis ahmet davutoğlu ve onun nefis suriye iflası gibi bir deneyim var. dilerim, iran'ı parçalama girişimlerine, suriye'de olduğu gibi, yine katkıda bulunmayız ve ulusal çıkarlarımız için gerekli olanın farkına bu sefer erkenden varır ve buna göre, saygın bir devlete yakışacak şekilde bir rota belirleriz.

  7 haziran düzenlemesi: geliyor gelmekte olan.
 • petrol fiyatlarının 100 doların üzerine çıkması için, bu tip sevimlilikleri her zaman yapagelmiştir ülkeler.

  bundan kim kazanır derseniz sayayım : abd, rusya, iran, suudi arabistan, israil.

  ulan ne ilginç liste oldu öyle. birbirinin müttefiki ülkelerle,birbirine "güya düşman" ülkeler hep beraber kazanıyor.

  siyaset bilimciler derler ki, iç politikada kazanan olmak için, bir dış düşman, öcü yaratmanız gerekir. biribirinin opoziti haline gelen ülkeler vasıtasıyla, halk iradesi konsolide edilebilir.

  o sebeple, israil-iran, iran- suudi arabistan, rusya-abd hep birbiriyle çatışır gibi görünür, ama çatışmazlar.

  ben bir çok entry'de paylaştım, bir dünya savası çıksın dünya ebesinin amını görsün istiyorum..zira hakikaten insanoğlu bu dünyanın kanseri ( ajan smith'in repliğini hatırlayın matrix'te)

  diyeceksiniz ki, e git intihar et dünya en azından senden kurtulsun, haklısınız ama intihar etmek soğuk ve ürkütücü geldiği için milyarlarca insana, aynı polisle intihar etme kavramında olduğu gibi, savaşta zayi olma fikri makul gibi.

  son tahlilde, büyük bir savaş gelecek, ancak kaynaklar sonuna kadar sömürülüp ( o duruma daha çok zaman var), geriye kalan kaynaklar için dünya ülkeleri birbirine kem gözlerle bakmaya başlayana kadar zaman var.
 • öyle mal gibi iran ve israil orduları bilmemne ovasında karşı karşıya gelmeyecektir.

  bu savaş soğuk savaş adı altında zaten yıllardır sürüyor.

  iran'ın yıllardır kurmaya çalıştığı şii hilali artık hilal olmayı geçti hilalın uçları kapandı bir şii kapanına dönüştü.

  bundan sadece israil değil, türkiye ve suudi arabistan da rahatsız.

  iran ve israil savaşı bu şii kapanının etrafında ve tam göbeğinde, israil/abd/suudi/(belki türkiye) destekli arap milisler ile iran destekli şii milisler arasında cereyan edecektir.

  bölgede istikrarsızlık ve akan kan artacak. seçimlerin erkene alınmasının en büyük sebebi bu. türkiye'nin bu atmosferde seçimle oyalanacak zamanı yok.

  türkiye'nin devlet politikası olarak başında hangi hükümet olursa olsun bölgede uzaktan izlemekle yetinmeyip risk alması gereken bir savaş bu.
 • hiçbişey olmaz. o işler o kadar kolay değil.
 • "gotum acikta kaldi" nin hikayelestirilmis uzun hali.

  turk ucaklari israilin hava savunma sistemini sasirtacakmis.

  neden ? zaten adamlarin suyunu bile biz veriyoruz.

  cahil kafa super kafa