şükela:  tümü | bugün
  • formula 1 2018 sezonunun avrupa sezonunun açılış yarışı. asıl sezon burada başlar. bakalım neler olacak?
  • avrupa sezonu açılış yarışı. takımlar büyük güncellemeler ile gelecek. dengeler değişecek mi? göreceğiz! ferrari, mercedes dominasyonuna son vermeli artık.
  • s-sport’ın yayın akışından gördüğüm kadarı ile sıralama turları s-sport’ta canlı olacak ama yarışı canlı verilmeyecek olan gp.
    edit: yanlış anlaşılma olmasın, ben s-sportta canlı yayın yok dedim, başka herhangi bir kanala mecbur verdirecekler .
    http://www.ssport.tv/web/yayin-akisi.php
  • avrupa sezonunun açılış yarışı, mclaren atılım yapamazsa alonso kalayı basar. net.
  • pirelli'nin süpersoft,soft ve medium lastiklerini getirdiği grand prix.

kimler ne güncelleme getirecek bilmiyorum ama süpersoft lastiklerle ferrari, ufak farkla da olsa pole adayı. hatta kimi raikkonen'i dahi en önde görebiliriz. ancak yarış içerisinde sertleşecek lastik hamurları, mercedes'i yarışın gizli favorisi konumuna getiriyor. kim kazanır bilemiyorum ama güzel bir strateji savaşı izleyeceğimizi düşünüyorum.

ayrıca bu pistle alakalı enteresan bir istatistik var. 2006'dan 2017'ye kadar olan yarışları 5 ayrı takımdan toplam 10 farklı pilotbu yarışı kazanmış:

2016 - verstappen - red bull
    2015 - rosberg - mercedes
    2014 - hamilton - mercedes
    2013 - alonso - ferrari
    2012 - maldonado - williams
    2011 - vettel - red bull
    2010 - webber - red bull
    2009 - button - brawn gp
    2008 - raıkkonen - ferrari
    2007 - massa - ferrari

katalunya pisti hakkında hep sezonun en belirleyici pisti olarak bahsedilir. ancak sonuçlara baktığımızda bunun tam tersi bir durum söz konusu. bu pistte -yukardaki istatistiği dikkate alacak olursak-kazanan sadece 4 pilot(button 2009, vettel 2011, hamilton 2014 ve 2017) o sezon sonunda şampiyonluğa ulaşabilmiş. tabi bu istatistik, katalunya pistinin belrileyiciliğini kuşkuya düşürüyor açıkcası.

sıkıcı ve geçişe müsait olmayan bir pist. muhtemelen monaco kadar olmasa da bir geçit töreni izleyeceğiz. ancak kanımca tarihin en iyi podyumuna da ev sahipliği yapmış bir pist. (bkz: 1993 ispanya gp)
  • wolff’ün de dediği gibi üçlü savaş burada zirve yapabilir, zira fia aldığı son kararlar ile rbr’u da oyuna dahil etmek istiyor. sezonun ilk düğüm noktası burası, buradaki sonuç yılın kalan kısmına ışık tutacak.
  • fp1'de mercedeslerin en hızlı olduğu yarış. mclaren'in büyük aero güncellemesinin ne gibi bir sonuç vereceğini merakla bekliyorum. alonso, fp1'i lider bottas'ın +1.710 saniye arkasında 6. sırada, vandoorne ise +1,935 saniye ile 9. sırada tamamladı. şu anda başlayan fp2 ve asıl yarın koşulacak olan fp3'te daha net görebileceğiz.

ayrıca, * pistin en aptal pilotu olan kevin magnussen, yine bir hıyarlığa imza atarak cuma'yı da boş geçmemiştir. kendisinden daha hızlı olan ve kendisini geçmek için 1. viraj girişinde içeri atak yapan sauber'in çaylak sürücüsü charles leclerc'e gereksiz sertlikte bir hamle yaptı. akabinde komiserler kurulu tarafından kulakları çekilmek üzere görüşmeye çağrıldı.
  • kırmızılı italyan takımın kazanmasını, sarılı fransız takımınsa sürpriz yapmasını temenni ettiğimiz yarış. hadi hulkenberg, güldür yüzümüzü
  • raikkonen'in fp2'de sorun yaşadığı yarış. önce biraz beyaz duman attı, sonra telsizden motoru kapatmasını söylediler, motoru kapalı güç bela pite dönebildi. zaten rahat görünmüyordu, birkaç tur önce ufak bir kontra ile pist dışına taşıp çakıllara girmişti.
    bakalım nasıl bir bilgi gelecek.
  • yarin yapilacak olan formula 1 yarisi. yine neler dönecegini, hamilton'in hangi badirelerden gecerek boruyu döseyecegini 4 gözle bekliyoruz.