şükela:  tümü | bugün
 • 25 haziran-1 temmuz 2018 tarihlerinde "sınır" teması ile gerçekleşeceği duyurulmuş 26. onur haftası. aşağıdaki metin yayınlanmış. bu ülkede hala böyle şeyler yazabilen insanların olması ülkemiz adına yine de bir parça umut verici.

  "26. istanbul lgbti+ onur haftası teması: sınır!

  özgürlüklerimizi ve isteklerimizi kısıtlayan sınırların her geçen gün arttığı bir dünyada yaşıyoruz. artan baskı ve ardı arkası kesilmeyen yasaklara rağmen 26. senesinde 25 haziran-1 temmuz 2018 tarihlerinde gerçekleşecek 26. istanbul lgbti+ onur haftası’nın temasını açıklıyoruz: sınır!

  yazının ve düşüncenin sınırlarıyla ele aldığımız bu kavramı sınır kelimesinin anlamını hayatlarımıza dokunduğu yere doğru hep birlikte düşünerek, konuşarak, tartışarak genişletmek için bir çağrı yapıyoruz.

  bu çağrıyı yapıyoruz çünkü kimliklerimizin, yönelimlerimizin, varoluşlarımızın, çeşitli bahanelerle sınırlandırılmasını kabul etmiyoruz. ‘’dört duvar arasında ne yaparsanız yapın’’ diyerek bizi kamusal alandan tecrit edenlere karşı, bizi sıkıştırdıkları alanlardan çıkarak bir araya geliyoruz. her gün sokaklarda pervasızca var olmaya devam eden şiddete, işkenceye, tacize ve tecavüze ses çıkarmayanlara inat; sevmeye, hazza ve paylaşmaya konulan sınırları aşındırmanın ne denli önemli olduğunu biliyoruz.

  bu çağrıyı yapıyoruz çünkü çocuk yaşta beden sınırları ihlal edilerek toplum normlarına uydurulmaya çalışılan intersekslerin fark edilmesini istiyoruz. kendi güç pozisyonlarını korumak için bizleri ikili cinsiyet sisteminin sınırlarına tıkanların karşısına dikiliyor, bizlerden “farklı” olduğumuzu düşünerek gözlerini kaçıranlara “buradayız” diyoruz. yönelimlerin, kimliklerin ve varoluşların sayısına çekilen sınırlara karşı kuirlerin, sayısız cinsiyet kimliğinin ve cinsel yönelimin varlığını gösteriyoruz. aseksüellerin, aromantiklerin ve nicelerinin varlığını haykırıyoruz.

  bu çağrıyı yapıyoruz, çünkü yaşadığımız coğrafyanın sınırları ötesinde sürmekte olan savaşın yarattığı kıyımı görüyoruz ve milliyetçi, ırkçı, sömürgeci devletlerin koyduğu sınırlara karşı durmak istiyoruz. devletlerin koyduğu sınırları binbir güçlükle aşan göçmen arkadaşlarımızla yabancı düşmanlığının ve ırkçılığın aramıza koyduğu görünmez sınırları konuşmak ve sınırların yarattığı psikolojik, fiziksel problemleri görünür kılmak istiyoruz. kimliklerimizden duyduğumuz onuru göçmenler, etnik azınlıklar, diğer uluslardan herkesle sınırsızca kutlamak istiyoruz.

  flörtlerimizde, ilişkilerimizde erkek egemen sistemin dayattığı sınırların değil kendi sınırlarımızın geçerli olduğunu haykırıyoruz. eşlerimizin, aşklarımızın sayısına çekilen sınırları kaldırıyoruz.

  ankara valiliği’nin il sınırları içerisinde konan ve süresinin sınırı olmayan yasağını istanbul’dan protesto ediyor, onların sınırlarıyla alay ediyoruz. son 25 yıldır söylediğimiz gibi: sınırları, içine hapsedildiğimiz “gettoları değil, kentin tamamını” istiyoruz. hapishanede insanî muamele istediği için açlık grevine başlayan ve sesini duyuran diren’i ve birçok başka trans arkadaşımızı hapse koyup direnişimizi ve dayanışmamızı sınırlayabileceğini zannedenlere gerek açlığımızla, gerek mektuplarımızla sesimizi yükseltiyor ve insanca yaşamanın onurunu geri kazanıyoruz.

  26 senedir gösterdiğimiz kararlılık ve irademizle şöyle sesleniyoruz:

  sınır! yeri geldi bizleri içine hapsettin, çeçenistan’da toplama kampı oldun, işkenceye ve ölüme maruz bıraktın.

  sınır! yeri geldi bizleri dışına attın, genel ahlak yasası ile bizleri işlerimizden ettin, yemek yediğimiz restoranlardan ve başımızı soktuğumuz evlerimizden kovdun. insanlık tarihi boyunca güçlünün yanında oldun. bedenlerimize, irademize saygı göstermedin. sokakta taciz, hastanelerde onarım terapisi oldun.

  sınır! bazen bir polis barikatı oldun, yürütmedin. bazen istediğimiz kimlikle aramızda duran kanunlar oldun, haklarımıza erişimimizi engelledin.

  bu yıl onur haftası’nda sadece güçlünün lehine konan tüm sınırlar üstüne konuşmak, bu sınırlara karşı olanca gücümüzle savaşmak, görünmez sınırları görünür kılmak istiyoruz. hayatlarımız, bedenlerimiz, duygularımız hakkında bol keseden nefret söylemi üreten özgüvenin sınırsızlığını kaldıracağımıza ve bize ait olanın sınırlarını belirleyebileceğimize dair inancımız tam. sınırların özgürlüklerimizi elimizden almadığı, aksine onları garanti altına aldığı bir dünya için haftamızı ve yürüyüşümüzü organize ediyoruz.

  adil ve eşit bir dünya isteğiyle...

  26. istanbul lgbti+ onur haftamız kutlu olsun!"

  https://www.facebook.com/…de/posts/1634411280019812

  maddi destek için indiegogo açılmış: https://www.indiegogo.com/…-lgbti-pride-week-love#/
 • tamam da interseks ne demek? böyle bir metinde niye böyle detayda bir terim kullandın ki?

  bu kelimeyi anlayacak adam senle zaten hemfikir ama bunları anlatarak sınırlarını kırmak istediğin adam büyük ihtimalle bu kelimenin anlamını bilmiyor.

  bedelli askerlik vaatini de göremedim ayrıca, böyle hiç olmaz hocam bu.
 • ramazan'a denk gelmediğinden dolayı hangi gerekçelerle yasaklanacağı merak edilen onur haftası.

  iki ihtimal öne çıkıyor:

  seçim var. beka sorunumuzun olduğu şu günlerde, askeri kazanımlarımızı politik kazanımlara dönüştürmek üzereyken, dış güçlerin provokasyonuna açık organizasyonlar düzenlemeyelim. hem şehitlerimizin hatırasına saygısızlık.

  üniversite sınavı var. çocuklarımız için sessiz bir ortam yaratalım. hem kafalarının çok karışık olduğu, tam bir boşlukta oldukları bir dönemde çocuklarımızı eşcinselliğe özendirmeyelim.
 • cahil turnusolu pride başlığı. çocuk tacizcilerini yine rahatsız edecektir illa. etsin de.

  cb seçiminde ikinci tura kalırsak büyük coşkulu geçecektir. ama izin vermez hayrettin karaman tabi. fetva yayınlar.

  şimdiden "neyin onuru ya" yılışıklarına gelsin.. ebenin amının onuru.
 • oyunu makarnaya,
  ruhunu şeytana,
  vatanını israil’e,
  anasını saraya satanların anlamayacağı “onur” dur.
 • bilmem ne ocaklarının klasik tehditleri gelmedi mi daha? valilik yasağı için erken tabi.
 • çomarların anlayamayacağı gurur ve onur haftasıdır.
 • temsili istanbulun fethi canlandırılacak desene. kuşatma sırasında şehre atılan toplar temsili gösterim
 • 1993 yılından beri türkiyeli lgbti+ bireyler tarafından düzenlenmektedir onur haftası bu yıl 26. kez kutlanacaktır. 25 haziran - 1 temmuz tarihlerini kapsamaktadır. bu tarihler arasında çeşitli etkinlikler yapılacak ve 1 temmuz pazar günü 16. istanbul lgbti+ onur yürüyüşü ile son bulacaktır.

  bu yılki teması; sınır olarak belirlenmiştir.

  http://t24.com.tr/…tasinin-temasi-belli-oldu,638646

  26. istanbul lgbti+ onur haftası gönüllülerini arıyor!

  http://kaosgl.org/sayfa.php?id=25148

  26. istanbul lgbti+ onur haftamız şimdiden kutlu olsun: