şükela:  tümü | bugün
 • 2017 yılında 10597 dolar olarak açıklanmıştı.

  şimdi buraya iki çizgiden oluşan bir tablo koyuyorum. atilla yeşilada'dan alınmıştır. şuraya da videonun linkini bırakalım. atilla yeşilada

  şimdi iki çizgiden oluşan tabloyu anlatalım. mavi çizgi milli gelir. kırmızı çizgi ise -kabaca- tedarik yöneticileri anketi olarak tanımlanıyor. yani firmaların satın almacı'larından alınan cevaplarla oluşan bir çizgi. siparişler nasıl? mal aldınız mı? mal alacak mısınız? planlarınız neler? ve saire.

  yıllar incelendiğinde satın almacı anketiyle milli gelirin atbaşı örtüştüğü görülebilir.

  örneğin 2008 krizinin grafikte açtığı çukur ilgi çekicidir. ve sol tarafta 50 olarak görülen değerin üzerindeki hareketler durumun imalatçıya pozitif beklenti verdiğini göstermektedir.

  bugünü analiz etmek gerekirse son bir yıldır kırmızı ok aşağıyı işaret etmektedir. ve bu aşağı ivmesini tamamlamamış görünmektedir.

  buradan şunu demek mümkündür. kötüsü geride kalmadı. ne zaman ki kırmızı ok burnunu yukarıya çevirecek "kötü geride kaldı"yı ancak o zaman söyleyebiliriz.

  şimdi buradan hareketle son iki ayda da okun ilerleyeceği mertebeyi ön görerek ve bunun üzerine dolar kurundaki yukarı ivmeyi işin içine katarak 2018 yılı kişi başı milli gelir rakamının 2009 yılı rakamı olan 8590 ile 9000 dolar arasında kalmasını beklediğimi belirtmek isterim.

  hayırlı forumlar.

  dip not editi: hatta ve hatta dikkat edilirse satın alma yöneticileri genel olarak milli gelirin hareketinin ileri gözetleyicileri yani öncüleri gibidir.