şükela:  tümü | bugün
  • 2018'de yaşanabilecek olan krizdir. satıcı tok satıcı, bankalara göre hava zaten hoş. alabilen de yok satabilen de. açgözlülüğümüzün nelere sebebiyet vereceğini yakın zamanda göreceğiz. geçmiş olsun.
  • bitcoin' den yakında köşeyi döneceğiz rahat olun, ülke olarak paramıza para katacağız, gelirlerimiz ile dış borç kapatıp ülkeyi kalkındıracağız..
  • deprem riski ve kentsel dönüşüm kisvesi altında millete ipe ipe ev aldıracakları için yaşanmayacak krizdir. bu ülkede herkes mağdur olur, müteahhitler mağdur olmaz.
    hükümet bu kentsel dönüşüme kaynak akıtmak için elinde neyi var neyi yok satıyor, lojmanları satacak kadar düşmüş durumda, son kurşun atılıyor, son vole vuruluyor. bakalım bu kaynaklarla ekonomiyi kaç yıl daha bu seviyede tutabilecekler.
  • çıksa da bi ev alabilsek dediğim orta gelir düzeyine sahip vatandaşin ümidi kriz.

yoksa bu paralara ev hayal. ederinden fazla verip müteahhit zengin etmeye de hiç niyetim yok.
  • yok oyle b işey be kardeşim bizde bu kadar keriz olduktan sonra esenyurtta beylikdüzünde 1 milyona daire var sorsan istanbulda daire satıyor pezevenk
  • kriz mriz ben anlamam ama ilgili olabilir diye söylüyorum; çok eski değil, 2 sene önce, otomobil almak için para biriktiren, "şu para hiç yoktan ufak bir peşinat olsun. ev alalım, yatırım olsun" kafasında insanlar vardı...

şimdi bakıyorum, evlerin fiyatları hala aynı, otomobil fiyatları evleri geçmiş.
  • istanbulda aylık kirası 1500 liradan, kümesin; ev diyerek insanlara lanse edildiği kriz.
  • adının “2018 otomobil krizi” olarak değiştirilmesi gereken kriz.. bu ülkede en büyük toplumsal mesele barınma değil, ulaşımdır! bir yerden bir yere kitle ulaşımıyla gitmek müthiş bunaltıcı, ulaşım diye önümüze sunulan her seçenek birbirinden berbat ya da aşırı pahalı, otobüsler bildiğin kümes turizm! bu nedenle insanların en çok ihtiyaç duyduğu yatırım da hep araba oluyor, ama gel gör ki; dövizdeki yükselme, devletin vergileri hunharca arttırması insanların tek tutkusu ve eğlencesi olan araba sahibi olmayı da güçleştirdi.. avrupa’da 1000-2000 euro’ya alabileceğimiz ikinci el arabalar ülkemizde 40-50 bin liraya falan satılıyor! batı kıtalar arası ulaşımı roketle 15-20 dakikalık zamana düşürme projelerini devreye soktu, bizde halen sikindirik bir arabaya sahip olmak insanların rüyalarını süslüyor!
  • konut krizi denilen olay aslında geçtiğimiz yıl başlayan ve bu sene daha derinleşecek olan bir hadisedir. konut kredilerinde düşmeyen faiz oranları, giderek artan ve fahiş hale gelen fiyatlar ve insanların alım gücünün giderek düşmesinden dolayı konut alımını erteleyen kararları konut satış rakamlarının düşmesine sebep olmaktadır. 2015'te altın dönemini yaşayan konut satışları artık düşüşe geçmiştir. otomobil krizi diyenler haklı. ama bunun tek nedeni aşırı yüksek vergiler. ancak otomobili hala daha yatırım aracı olarak görmek büyük bir yanlıştır. artık o devir geçti. yeni otomobili bugün alıyorsun ertesi günü ikinci ele düşerek değerini neredeyse %10 yitiriyor. konut hala yatırım aracı olabilir ama otomobil için bunu demek mümkün değil.