şükela:  tümü | bugün
  • öncelikle bir çok mes e lede olduğu gibi, çoğunluğu hala öğrenci statüsünde ve işsiz olan insanları sınav başlığı altında bu denli sömürmenin çok çirkin bir yaklaşım olduğunu belirtmek isterim. sömürü yetmezmiş gibi, yine her mes e lede olduğu gibi kpss( kamu personeli seçme sınavı) oturum ücretlerindeki ötekileştirmenin de neye hizmet ettiğini anlamak mümkün değil. kpss 2018 yılı oturum ücretleri aşağıda yer almaktadır, takdiri sizlere bırakıyorum..

genel yetenek-genel kültür : 60,00 tl

eğitim bilimleri : 60,00 tl

kpss alan bilgisi sınavları 1. 2. ve 3. oturumlar (kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi, endüstri ilişkileri, hukuk, iktisat, maliye, işletme, muhasebe ve istatistik) : 40,00 tl

öabt sınav ücreti: 60,00 tl

**öabt’ye katılmak isteyen adayların, kpss genel yetenek-genel kültür ve kpss eğitim bilimleri oturumlarına da katılmaları zorunlu olduğundan, en az 180,00 tl sınav ücreti yatırmaları gerekmektedir.
  • oo ücret düşmüş. ulan bizden 5 yıl önce 80 lira alıyordu bu namussuzlar. hala pahalı hala pahalı. ne yapıyorsunuz da bu kadar yüksek ücret alıyorsun ösym?bir açıklama yapsana.
  • hazırlanan sorular için telif ödenmesi, gözetmen ve güvenlik ücretleri, kitapciklarin okullara ulaşım nakliye bedeli, sınav sonrası cevap anahtarının tekrar merkeze toplanması, biz şirket olarak başka bir ile gönderdiğimiz evrak için en az 10 tl ödüyoruz kalem silgi maliyetleri, matbaa giderleri... daha sayayım mı? ösym ile ilgim yok ama görebildiğim maliyetler bunlar ki bir çok gizli maliyette vardır.
  • işleri istediğiniz gibi göstermeye çalıştığınız için 1 evraka 10 lira da ödersiniz, 100 lira da. kim olduğunuz önemli değil, fakat saydığınız ürünlerin hepsinde sürüm diye bir fiyatlandırma mevcut. yani her adayın evrakı için 10 lira ödeme yapacak kadar keriz olduğunuzu sanmıyorum..
    * sonuçta kağıt bu, 1 a4 kağıdı yaklaşık olarak 5 gram bu da 200 sayfa yapar;en az 7 kişiye yetecek kadar kitapçık demek.. bugün türkiye'nin bir ucundan diğerine 1 kglik kargo ücreti ortalama 20 tl.. 1 kg lik kargoya 70 lira verilir mi, hem de bizden aldığı parayla? siz istediğiniz gibi vermeye devam edin, biz mücadeleye devam.

**silgiye gelince, en babasını 30 kuruşa mal edersin, kalem ve kalem tıraş hadi onlar da 50 kuruş olsun, 20 kuruşta ikramına sayalım o da bizden olsun da 1 lirayı bulsun.

***kitapçık başı da matbaaya 1 lira versek( para bol ya renksiz 30 sayfaya 1 lira verelim nope)

eee ne oldu şimdi evrak(kitapçık) basım ve kargo, ıvır zıvırı en kralı 4 lira yaptı mı?

yeter mi, devam anasını satim..

****2 lira da şehir içi dağıtım ve tekrar adrese teslim yani nakliyat ücreti olsun.

6 yaptı, dimi?

*****soruların telif ücretleri vs.ye gelince: kpss sınavı iki grup tarafından oluşturulur. 1. gurup sınavı hazırlayan 60 kişilik kpss nin kadrolu elemanı. (ösym’de soru ekibinin maaşı çok düşük. ekiptekiler soru başına bir ücret almıyor, kadrolu oldukları için aylık maaşla çalışıyor. maaşları da en düşük memur maaşına denk geliyormuş.) 1.grupta ki personeller soruları hazırladıktan sonra devreye üniversite hocalarından oluşan toplam 100 kişilik 2. grup giriyor. hazırlanan soruları gözden geçiriyor. bilimsellik, anlaşılırlık, dil, ölçme ve değerlendirme açısından incelenen sorular, sınav seti olarak hazır hale getirilip, matbaaya gönderiliyor. hadi herşeye rağmen paramız bol ya, kişi başı 1 tl soru maliyeti, 1 tl de kul hakkı desek( bu arada kişi başı soru bedelini 1 lira yazdık az buz bir şey sanma, neredeyse 2 milyon liracık yapıyor) 2 lira da soruların hazırlanması eder. koy abicim ekle üstüne: 6+2: 8 liracık..
    ne kaldı geriye?

******sınavda görev alacak personel ücreti 2018 güncel ücretler:
    bina sınav sorumlusu:274,33
    bina sınav sorumlusu yardımcısı:182,88
    bina yöneticisi :182,88
    bina yöneticisi yardımcısı :164,59
    salon başkanı :164,59
    gözetmen :137,16
    yedek gözetmen :109,73
    yardımcı gözetmen (engelli) :182,88
    personelin de ortalaması da: 174 liracık yapıyor. bak sana biraz insaflı davranayım. ben sınavlara genellikle istanbul üni amfilerinde girdim, ona rağmen ülke geneline yayarsak ortalama 30 kişilik sınıfları baz alalım: etmez ama 5 lirada kişi başı sınav komisyonuna gitsin..
    8+5= 13 liracık

nerde kalmıştık?

****** güvenlik demiştiniz..
    kapılarda, girişlerde, çıkışlarda, kitapçık muhafazalarıda ise polisler görev alıyor.. zaten bu sınavlar da onların mesai saatleri içerisinde yapıldığı için, kendilerine ekstra bir ödeme yapılmıyor. yani güvenlikten size bir şey çıkmadı, üzgünüm..

son olarak ise;

sınavların değerlendirmesi ve açıklanması hususu var.. hadi bunlarda kişi başı 2 lira ödeme yapalım, amacım düz 15 e tamamlamak..

eminim bu tip sınavların maliyeti benim hesaplarımdan çok daha düşüktür..

şimdi asıl mevzuya gelelim.. başlıktan da anlaşılacağı gibi konu ücretlerin miktarı değil, ücretlerde ki farklılıktı. neyi eleştirdiğimi anlamak istiyorsanız, konuyla alakalı yazdığım ilk entry e göz atmanızı tavsiye ederim.