şükela:  tümü | bugün soru sor
  • yarış o kadar sıkıcı ki, kamera uzak çekime her geçtiğinde singapuru inceliyorum.

şehrin yapısı muazzam ve adamlar ne yol yapmış bee.
  • uzun zaman sonra f1 izliyorum. perez diye bir kasap var kesin ehliyeti yok kaçak sürüyor it. yarış sonu şunu gbtye sokun. büyük olasılıkla istanbul şoförü. fia lütfen araştırsın.
    ayrıca ferrari pit duvarına tek bir sorum var. hesap makineniz mi yok amk ? bir de yılların ferrarisi ne ara sikiderya ferrari oldu. o kadar sinirlendim ki sözlük, gidip ferrarimi satışa koydum.*
    edit : gerekli eklemeler.
  • sorun hamilton ya da vettel'in kazanması değil sırf görsel olarak güzel diye zevksiz pistlerde yarışlardan vazgeçilmeli. neredeyse geçiş olmadan yarışı tamamladık.
  • bu pist türkiye'de olsa, üstten geçen yollarda dörtlüleri yakıp yarışı izlemeye -daha doğrusu fotoğraf çekmeye - çalışan güruhun doluşacağı konusunda kimsenin şüphesi yoktur sanırım.
  • vettel'in ultrasoft takan tek isim olmasına rağmen önce perez'in sonra hamilton'un en sonunda da pit stoptan sonra kalkışta kendisine en azından 1 saniye kaybettirecek bir sorun yaşamasına rağmen verstappen'in arkasında kaldığı grand prix. zaten geçen hafta monza'dan çıkan sonuçtan sonra ferrari'nin şampiyon olacağına dair inancım %2'ye falan düşmüştü, şu an tam olarak %0.
    ayrıca ferrari ve vettel'in basiretsizlikleriyle hamilton'a oturduğu yerden şampiyonluğu hediye ettiği grand prix'dir. hamilton bu işin yolunu ve yöntemini bulmuş: sadece hata yapmadan sür, ferrari ve vettel seni şampiyon yapar zaten. eğer rakibin mevcut ferrari ekibi ve vettel ise ekstra iyi bir sürüşe gerek yok, zaten onlar bolca hata yapacak.
    edit: imla
  • ortalama, düzenli bir formula 1 izleyicisi vettel pite gelir gelmez bu senaryoyu kafasında oluşturmuştur eminim ve işte sonuç. abi siz ferrari markasını sabote etmek için mi o duvarda oturuyorsunuz ya? bu nasıl bir strateji, bu nasıl bir taktiksel hata. bir yarışın daha içine etmeyi başardı ferrari pit duvarı. 20 yıllık izleyiciyim, beni, ortalama izleyici bırak yeni bir formula 1 seyircisi bile bunu hayal edebilirdi ya. yapamıyorsanız bırakın biz yapalım bu işi.*
  • o değilde yayıncı kimse fena sıçtı resmen q3'ün son turlarında sadece out lap veya turu bitmiş araçları izledik vetteli göremedik verstappeni göremedik anlamadığım vettel ne yaptı da s1 de -0,200 iken bu kadar fark açıldı inanılmaz gerçekten.
  • vettel'in hıyarlıklarına doyamayacağımızı düşündüğüm gece yarışı.

vettel pol pozisyonunda başlamadığı zaman gözünü karartıyor. bu karanlık ile agresif başlamaya çalışıp yine arabayı dağıtabilir. hamilton'dan haz etmeyen biri olarak bu sene hamilton kesinlikle saygımı kazandı.

ferrari'nin arabası mercedes'ten çok daha iyi, özellikle singapur gibi bol virajlı pistlerde ferrari ve redbull'un öne çıkmasını bekliyorsunuz fakat bu hamilton insanı 0.3s fark atıp pole çıkabiliyor. valla helal olsun.

ama yine de gönlüm kırmızılardan yana tabii ki.
  • beklendiği gibi lewis hamilton'ın mükemmel tek turuyla pole pozisyonunu elde ettiği sıralama turları oldu. neden beklendiği gibi? seansın gün ortasına göre serinlemiş akşam saatlerinde olmasıydı.gündüz antrenmanlarında 35 derecede süper yumuşak lastikle yarış ayarı yapmak dışında hiç zorlamamışlardı.
    öte yandan lewis attığı pol turunu 20 kez daha denese bir daha atamayabilir, zira vettel son haklarda ilk sektör 0.2 sn hızlıyken 2. sektörde 0.6 sn yavaş kaldı ve son sektörde trafik etkisiyle yaklaşamadı. benzer durum max için de geçerliydi, zaten elde ettiği derece redbull'un hedeflediğinin ötesindeydi. esasen mercedes uzun zaman sonra sıralama turları q3 moduna geçmişti. drs ile fark etmese de, drs'in olmadığı 2. sektörde ciddi bir fark yarattı. bu da max ve vettel'in 2. sektörde fark yemesinin sebebiydi. bottas için bu modu kullanmadılar. bottas garibim de "neden bu kadar yavaş kaldım anlamıyorum" açıklaması yaptı.
    diğer detay ise, ferrari'nin denek olarak kullandığı kimi raikkonen'in q2'de ultra yumuşak lastiği normal şartlarda zorlayabilecekken çıkış turunda 2. sektörde 8. virajı dönerken "çok yavaş, bununla bir yere varamayız" mesajını göndermesiydi. ayrıca bu taktiğin tutmayacağını pirelli hafta başında belirtmişti. vettel 0.5 sn geliştirseydi 10. olabilirdi. ama alonso ve sainz uzun bir ilk bölümle tek pit stop yapmak için q3'ten bariz biçimde kaçtılar. onlar bu taktiği seçmeselerdi vettel yine dışarda kalacaktı.
    ferrari'nin asıl korkusu, hiper yumuşak lastikten uzun vadede verim alamamasıydı.

startta max-lewis teması beklenmemeli, muhtemelen vettel agresif çıkacağı için geçen seneye benzer bir max-vettel teması olabilir. max lewis'e çarpmaya giderken lewis'in daima yer verdiğine bir kaç yarışta şahit olmuştuk. bu durumda vettel-lewis aksiyonu gerçekleşmesi daha muhtemel.
    şu saatlerde singapur'da sağanak yağmur olsa da, akşam (yarış saatinde) saatlerinde yağmur yağması beklenmiyor.
  • wrc marmaris rallisi daha heycanlı daha zevkliydi.