şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 2018'in ortasına doğru nasıl tırmanacağı çeşitli senaryolarla çalışılan çatışma.

  türkiye'nin afrin'de yeni bir cephe açması, az kayıpla daha da ilerleyecek gibi görünmesi böyle bir alternatif caydırma yöntemi yaratıyor batılı ülkelerde.

  bu konuda yunanistan'ın başta kardak olmak üzere kayalıklar üzerinde kışkırtmaları, kıbrıs açıklarında türkiye sularını kapsayacak şekilde doğalgaz aramaları gibi konular durumu tırmandıracak gibi gözüküyor.

  son birkaç haftadır önce tsk'nın şimdi de hükümetin sistematik olarak yunanistan'a mesaj vermesi (çok çok geç kalmış açıklamalar maalesef, son birkaç senedir yunanistan'a ses çıkarılmadı) de manidar.

  bakalım yunanistan, batının piyonu olma görevini 100 sene sonra tekrar üstelenecek mi.
  su güzel, önce soğuk gibi ama sonra alışıyorsun yorgo.

  not: gerizekalı çeşme/ayvalık esprileri yerine, yunanistan'ın neden bu gerilimi tırmandırdığı, ekonomik durumu, ab ile ilişkilerinde türkiye'yi kaldıraç olarak kullanabileceği, abd/batı'nın "bakın türkiye herkes ile savaşıyor" algısı yaratma çabası, rusya'nın israil/kıbrıs gazının avrupa'ya ulaşmasını engellemek için bu çatışmayı destekleyebileceği gibi alternatif girdiler daha kıymetli olacak.
 • muhteşem derinliğe sahip siyasal / stratejik analiz.
  özellikle çardak adası ege'de kartların yeniden dağıtılmasına sebep olabilir.

  edit: yazar, kardak adası’ndaki yazım yanlışını düzeltmiş, espri piç oldu aq
 • bırak tek kurşun sıkmayı, belki silah bile götürmeden 18 adaya bayrak çeken yunanistan'ın, olası bir silah kullanması durumunda ülkenin yarısını alması ile sonuçlanmasından korktuğum çatışma.

  biz de afrin'i, halep'i alırız işte, hafiften doğuya kaymış oluruz. böylece olmak istediğimiz saat diliminde de olmuş oluruz.
 • zorunlu edit : kıçınızdan okumayın lan entry'i. ben en kötü senaryo olarak felaket tahminlerimi yazdım. hemen saldırmayın lan !

  felaket tahminlerim;

  yunanistan bodrum'u, çeşmeyi, ayvalığı vs bi güzel bombalar... kıbrısta da boş durmazlar.
  ardından allah ne verdiyse bizim ordu palikarya 'yı darma dağın eder, hatta bir iki adacığı işgal ederiz.

  nato üyeliğinden çıkarılırız büyük ihtimalle.
  avrupa kapısı tamamen suratımıza kapanır.
  dönmemiz gereken yere, ortadoğu'ya eksenimizi kaydırırız.

  iran ile birlikte kendi yağımızda kavruluruz.
 • kurtuluş savaşına neden olan işgaller farklı mı başladı sanki diye düşündüğüm olası çatışma. sen git milletin toprağında cephe aç, müttefiklerine çemkir, bop eş başkanı görevini yapıyor ama bak bunda sonuna kadar hak veriyorum. parçalanmaya ne kaldı şurada?
 • 2018 yılı itibari ile 18 adası yunanlılar tarafından işgal edilen bi ülkeyiz.
  hani şu ekonomik krizde batacaklar, az uzo-balık, sirtaki yapsınlar diye dalga geçtiğimiz ülke bu.

  koyun, hurşit, formoz, eşek, nergizcik, bulamaç, kalolimnoz, keçi, sakarcılar, koçbaba, ardacık, gavdos, dhia, dionisades, gaidhouronisi, koufonisi ve venedik kayalıkları.
  bu adalar bu ülkenin; bodrum, marmaris, didim, kuşadası'ndan görülebilen adalar. ama askerler yunan. şimdi sesimiz çıkacak öyle mi?
  yersen.
  not: yukarıdaki adalardan keçi adası, büyükada'dan iki kat büyüktür. hayalinizde kayalık canlanmasın.
 • daha söz konusu adanın ismini bilmeyip burada analiz kasanlar var. ayrıca çatışma falan çıkmaz orada. en fazla it dalaşı, gemi sürtmesi, komando bayrak dikmesi gibi aksiyonlar olur. savaş çıksaydı zaten ilk krizde çıkardı.
 • büyük abilerin (özellikle almanya) arkadan iteklemesiyle;
  -''hadi bakalım abicim, sana zamanında o kadar para verdik, şimdide sen görevini yap'' diyerek yunan kahpelerini gazladığı ve onlarında buna boyun eğerek yaptığını düşündüğüm olaylar zinciri.