şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gecen ayki 1300tl sevgilime yaptiğim harcama ile ekonomik krizin iliskilere de vurdugunu gostermiştir.

  edit: sevgilinin maliyet hesabi yapilmaz diyenler olmuş, her seyin maliyeti vardir. hatunu yemeğe goturursen bunun maliyeti vardir arabayla evine biraksan bunun maliyeti vardir. sen hesaplarsin ya da hesaplamazsin bu maliyet olduğu gercegini degistirmez
 • sevginin maliyeti olmaz, olsa bile hesabı yapılmaz. o dediğiniz olsa olsa seks maliyetidir.
 • kardeş ne yiyip içiyorsunuz. ingilizler dutch, türkler alman usulu diye adlandırırlar hesap ödemeyi. arada bir sizde demeyin
 • karnıyarık maliyetinden bahsediyor sanki.

  1 ayda 1300 tl'lik harcama yaptırabilen bir keriz bulduğu için akıllı kızmış. inşallah şöyle 20 bin lira kredi falan da çektirip götüne tekme atar.

  böylelerine müstehak maliyettir.
 • toplam gider hesaplanip vurus miktarina bolundugunde, birim vurus 150 tl'yi geciyorsa buyuk zararda oldugunuzu gosteren maliyet.

  neden buyuk zarar: piyasada vakit kaybetmeksizin yapacaginiz birim vurus maliyeti ortalama 150 tl, eger siz hem vaktinizden hem de psikolojinizden vererek bu maliyetin uzerinde para harciyorsaniz buyuk zarardasiniz demektir. whatsapp'ta onunla yazismaya ayiracaginiz surede 300 tl fazla kazanabilirdiniz mesela. ya da o gun moralinizi sifirlamasaydi ertesi gune/haftaya daha verimli calisip cok daha yuksek getiriler elde edebilirdiniz.

  bu dusunce yapisi bazilarimiza cok ters gelebilir ama sonucta duygusuz da olsa mantikli bir bakis acisi. kabul, baya extrem ama iliskiler degerlendirilirken bunun biraz insafli olani referans noktasi olarak degerlendirilebilir.
 • her şeyin maliyeti vardır. sevginin de maliyeti vardır elbet, lakin bütün maliyetler parasal değildir. sevginin maliyeti sevgi, saygının maliyeti saygıdır. eğer bu maliyetlerin karşı tarafta bir değeri yoksa; ödemeyi nakit de yapabilirsiniz. yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus nakitsiz kalmamaktır.