şükela:  tümü | bugün
 • haftasonu istanbul'da bazı ağaçların çiçek açmaya başladığını gördüm. şubat ayı başında çiçeklenmiş ağaçlar görsel olarak güzel bir manzara olsa da bu çiçekleri don vurması neredeyse kaçınılmaz. daha kışın ortasına biel gelmedik takvim olarak. eskiden mart-nisan aylarında don vururdu mahsulü, şimdi şubat ayından başlayacak korkarım ki.

  bugünse aşağıdaki haberi okudum:

  türkiye ziraat odaları birliği (tzob) yönetim kurulu üyesi arslan soydan, kış mevsiminde havanın sıcak gitmesinin fındıkla ilgili olumlu bir durum olmadığını belirterek, üreticinin zirai don endişesiyle tedirgin olduğunu söyledi.

  bloomberght haberi

  kışın bu kadar sıcak geçmesi olağan değil ve bizden çok bitkileri etkiliyor bu durum. bu yıl olası tarımsal don olaylarına karşı hazırlıklı olmak olmak, sigorta yaptırmak, bitkileri örtü altına almak daha bir önemli olacak. tarımla uğraşan yakınlarımızı bilgilendirelim.
 • mersin'de nektarin ağaçları şubat başında çiçek açmış. çiftçiler endişeli.

  --- haber ---

  sözcü haberi

  mersin’de güneşli ve sıcak havanın etkisiyle bazı nektarin bahçeleri kış ayında çiçek açtı. bu mevsimde nektarin ağaçlarının çiçek açmasını görenler şaşkına dönerken, çiftçiler ise endişeli. mersin ziraat odası başkanı cengiz gökçel, “küresel iklim değişikliği kendini gösteriyor. en az 15-20 gün önce bu çiçekler açtı. allah korusun soğuk ve aşırı yağış olursa meyve olmayabilir” dedi.

  mersin’de güneşli ve sıcak havalar, kış ayı olmasına rağmen bazı nektarin bahçelerinde ağaçların çiçek açmasına sebep oldu. nektarinlerin çiçek açtığını gören vatandaşlar şaşkına dönerken, çiftçiler ise bu durumdan endişeli. mersin ziraat odası başkanı cengiz gökçel, iha muhabirine yaptığı açıklamada, küresel iklim değişikliğinin artık kendini gösterdiğini vurgulayarak, “hepinizin de bildiği gibi uzmanların küresel iklim değişikliğiyle ilgili yaptığı yorumlar artık yavaş yavaş gözlenmeye, yaşanmaya başladı. sıcaklıkların artacağı, yağışların azalacağı, doğal afetlerin daha fazla yaşanacağı bir dönem olacağı konusunda uzmanlarımız yorum yapıyordu. bu yıl gerçekten hiç görmediğimiz bir şekilde kış mevsimi gayet ılık ve yağışın az olduğu bir sene olarak geçiriyoruz. bunun da neler yaptığını görüyoruz. normalde bu mevsimde nektarin çiçeklerinin açmaması lazım ama iklim şartlarından dolayı, hava sıcaklıklarının yüksek seyretmesinden dolayı nektarin bahçesi çiçek açtı. bu ağaçlar erkenci olmasına rağmen bu tarihte açmaması gerekiyordu. en az 15-20 gün sonra bu çiçeklerin yavaş yavaş açması gerekiyordu. dolayısıyla bu önümüzdeki günlerde allah korusun yaşanabilecek bir soğuk hava veya aşırı yağış bu çiçeklerin soğuktan yanmasına, kurumasına ve yağıştan dolayı da tozlanmamasından dolayı meyve olmayabilir. bu bir risk. inşallah bu bahsettiğimiz durumlar yaşanmaz” şeklinde konuştu.

  küresel iklim değişikliğinin birçok olaya sebep verdiğinin altını çizen gökçel, “biz küresel iklim değişikliğiyle alakalı, insanoğlu olarak doğaya ne kadar kötü anlamda müdahale ediyorsak artık doğa da bize bizim müdahale ettiğimiz şekilde bize karşılık veriyor. dolayısıyla gelişmiş ülkeler başta olmak üzere bütün ülkeler bu küresel iklim değişikliğine sebep olacak bir takım çalışmalardan vazgeçmeli. doğayı gelecek nesillere yaşanabilir bir biçimde bırakabilmek için askeri müşterekte bütün ülkeler buluşmalı ve elimizden gelen bütün çabaları bu anlamda göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.

  --- haber ---