şükela:  tümü | bugün
  • edit 2: entrinin tamamını okumayanın faizlerine af gelmiyormuş beyler.

biliyorum başlığa büyük bir umutla girdiniz ama henüz bu şekilde bir gelişme yok. zaten bu başlığı ses getirebilmek adına açtım. malumunuz bu ülkede birileri çıkıp arabasının camlarına koyu cam filmi çekmek istediğini sosyal medyada yayıyor; reis çıkıyor hemen ''genelge yayınlayın, düzeltin bu işi'' diyor.

mesela benim kyk kredi burslarımın vade başlangıç tarihi 31.10.2016'ydı.
    bugün borçların vergi dairesine yönlendirildiğini gördüm. ve 304 lira bursun ilk taksidine 2016 11. ayından itibaren bu güne kadar 66 tl faiz işletildiğini gördüm. tabi bu vade tarihleri aynı oranlarla 2. takside 2016 12. ayından itibaren 62 tl, 3. takside 2017 1. ayından itibaren 58 tl diye devam ediyor.

bu da takriben yıllık faizini %17.5 oranında tutuyor. (mevduata uygulanan en yüksek banka mevduat faizleri bile %16 civarında iken bunun faizi %17.5)

şu ana kadar vadesi gelen ve temerrüde düştüğüm 16 aylık, aylık 304 lira olan kredi borcuma işletilen toplam faiz miktarı: 546 tl

başka söze gerek yok sanırım.

hadi ben çalıştığım müddet bir şeyler ayıracağım ve ayda bir taksidini ödeyebileceğim ama adım gibi eminim ki bu borçları hiç ödeyemeyen binlerce mezun işsiz veya çok az ücretlerle çalışan arkadaşlar vardır.

müslüman diye geçiniyoruz ya hani, o bakımdan söylüyorum. ne güzel faiz.

sayın kumandanım bu konuya da bir el atsanız da şu faiz işini bir genelgeyle falan halletseniz. olmaz mı?

edit: lan bi uyudum uyandım sanki faiz işleten devlet değil de benmişim gibi millet ağzıma sıçmış. ne meraklıymışsınız okumadan etmeden beyan sıçmaya. oğlum siz mal mısınız yoksa okuduğunuzu da mı anlamıyorsunuz? yukarda size on kalem faiz hesabı yapmışım, söz konusu af faizleri azaltmalı demişim, adam gelmiş sikindirik beyniyle entri girmiş, garıyla gızla yemeyeydin demiş, mesaj atmış, senin borcunu dövvvlete neden bennnn ödeyeyim diye höykürmüş. görmüyon mu ben son cümlede sayın gumandana seslenmişim, faizi halledin demişim lan faizi. yeminle kemal sunal gibi zam da zam, zam da zam diye diye deliricem.

uyudum uyandım 7 lira faiz daha gelmiş.

ha 'o parayı karı kızla yerken iyiydi ama' diyen arkadaş; hadi diyelim ki o parayla geçimini sağlayan öğrencilere hiç saygın yok, sen nerde yaşıyosun lan mal; o parayla niyet bile çekilmez.

edit 3: başlığı niye faiz konusunda açmadın demiş bir dünya suser. haklılar. ama amacım zaten başlığı gündemde tutmaktı, hem başlığı bu şekilde açmasam öğrenciliğinde kredi alıp geri ödeyen ama yazdığım iki satır yazıyı okumadan ‘’ödeyeceksin ulan hepsini biz keriz miyiz, borç yiğidin gamçısıdır’’ diye anıran bu kadar malı nasıl toplardım altında.

faiz diyom la faiz.
  • bak kardeşim, zaten bu borcu devlet sana soruyor verirken, veriyorum ama ödeyeceksiniz , tamam mıdır ? tamam.

sonra vay götüm ağrıyor vay şu bu. 3 üniversite okudum 2 sini bitirdim birini bıraktım. bir kere almadım bunu. parasız kaldım, sigarasız kaldım ama almadım. dara düşünce girdim çalıştım. yok öyle hem ayranım dökülmesin hem götüm sikilmesin.
  • bende ilk odeme yapmadan once benzer bir baslik acmis ama hic destekci bulamamistim :(not o zaman caylak yazardidim ) şimdi borcum bitti ama arkandayim karsiiim

tanim : borcundan kaçmak isteyen ama köşeye sıkışan yazar çırpınışı...
  • zamanında durumu çok da iyi olmadığı halde kredi almayanlara da faizi ile birlikte ödeme yapılacaksa desteklediğim kampanya.
  • kredi kartı ve banka kredisi çekenlere af gelmesi gibi bir şey bu.

böyle saçma bir uygulamayı geçtim, böyle saçma bir düşünce bile olamaz. ödemek istemediğin bir borcu almayacaksın, bu kadar basit.
  • herkesin paranın karı kızla yendiğine emin olduğu mevzu.

af çıkar çıkmaz ödenir ödenmez mevzu o değil. lafım bu tip her başlığın altında "parayı karı kızla yerken iyiydi" diye bik bik ötenlere.

ben o parayla yurt taksidimi yatırıp, geçimimi sağlayıp, üstüne bir de kendimi geliştirmek için kitap alacak parayı çıkarıyordum orospu çocuğu.

bunlar muhtelemen hayatları boyunca karı kız alemine düşmek dışında hiç bir bok becerememiş, geçim nedir bilmeyen orospu çocukları ki para denince kafaları direk karıya kıza gidiyor.

para denince direkt karı kız düşünmeleri muhtemelen annelerinin mesleği ile alakalıdır.
  • bak yine bazı gereksizler damlamış.ne demişler "almasaydınız, karıyla kızla yemeseydiniz."
    lan! o parayla zar zor hem okul masraflarımızı, hem kira giderlerimizi, hem de mutfak giderlerimizi karşılıyorduk.
    kızlarla ne yiyeceğiz? o parayla zar zor karın doyuruyorduk be!
  • para olmadığı için aldık. ne karı kızı. yine yok sırf onu ödemek için yüksek lisans yapıyorum. (bkz: borç ile borç ödemek). böyle giderse sonum askerlikten kaçarken profosör olanlara dönecek.
  • (bkz: ss ödeyeceksiniz)
    her sene aynı muhabbet yetti artık
  • getirmeyin amk, bi biz mi enayiyiz ödedik