şükela:  tümü | bugün
 • kaynak

  maalesef dahil olmadığım orandır.

  gençlerin ise %55,4'ü mutluymuş. kaynak

  anlamadığım kısım, bir tane bile çevremde mutlu gencin veya yaşlının olmaması. ülkenin yarısından fazlası nasıl mutlu oluyor anlamak mümkün değil.
 • bunu nasıl hesapladınız kardeşim, mümkün olmayan bir işi burada pazarlıyorsunuz dedirten entari..
 • kaynak olarak gösterilen tüik olunca inanmadığım şeydir. mutlu olan insan sayısı, bu nüfusun çeyreğini anca buluyordur. kim yaşamından mutlu ve umutlu ki. tüik in hangi rakamı gerçeği yansıtıyor ki de bu araştırmanın sonucu da doğru olsun.
 • (bkz: kazanın doğurduğuna inanıp öldüğüne inanmamak)

  mutluluk oranı ciddi anlamda her yıl düşüyor, arada bir ani çıkışlar yapsa bile uzun vadede insanlar sürekli mutsuzlaşıyor grafikte net bir şekilde görülüyor.

  en önemli kısım ise bildiğin göz ardı edilmiş;

  --- spoiler ---
  bireyleri en çok aileleri mutlu etti
  kendilerini en çok ailelerinin mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı %74,2 olurken bunu sırasıyla; %12,9 ile çocuklar, %3,6 ile eş, %3,3 ile kendisi, %2,7 ile anne/baba ve %1,8 ile torunlar takip etti.
  --- spoiler ---

  evet abicim gençlerin yüzde elli dördü özellikle de henüz üniversiteden mezun olmamış olanları mutluymuş. ana-babaları para göndermeye devam ettiği sürece de mezun olup iş aramaya başlayana kadar da mutlu olmaya devam edecekler. bizim zamanımızda da öyleydi. bir süre daha gider bu. sorun şu ki ; mutlu olanların oranı dramatik bir şekilde düşüyor. buna bir şeyler yapmak lazım ve bu sadece devletin/hükümetin yapacağı şeyler de değil. aslında uzun uzun anlatırdım ya nasıl olsa hemen hemen hepsini zaten biliyorsunuz ve sallamıyorsunuz !
  (bkz: sana hiçbir şey demiyorum)