şükela:  tümü | bugün
 • bu yıl ilk defa yapılacak olan, lise öğrencilerinin üniversitelere yerleşmek için girecekleri yeni sınav.

  (bkz: 2018 yks)
 • daha yalın, sade ve kolay anlaşılabilir bir sistem. sınav puan türleri 18’den, 5’e indirilmiştir.sınav 5 hafta sonundan 1 hafta sonuna çekilmiş, 6 oturumdan 3 oturuma indirilmiştir.türkçe ve temel matematik’in merkezde olduğu temel yeterlilik esaslı değerlendiren bir sistem.mesleki eğitimi önemseyen ve bu kapsamda tek bir puanla farklı myo programlarını tercih etmeye imkan veren bir sistem.lys sisteminde dört farklı günde yapılan sınav yeni sistemde 1 güne indirilmiş oluyor( pazar günü yapılacak yabancı dil sınavı hariç) .her testte 40 soru bulunacak.sınav süresi henüz belli değil. ama tahmini soru başına 1.5 yada 1.7 dakika düşecektir.asına bakarsanız ygs lys sınavlarından önceki sistem olan tek oturum sistemiyle çalışan öss ile benzer yanları mevcut.aynı zamanda kpss ye benzer şekilde ortak ,herkesin yapması gereken aynı zamanda bilmesi gerektiğine de inandığım türkçe matematik ağırlıklı tek bir oturumun gerçekleşecek olup bu oturumda eleme yapılması oldukça önemli.bir öss dönemi öğrencisi olarak aylara yayılmış sınavlar yerine daha az soru ,tek haftasonuna yayılan 2 oturum( yabancı dil hariç ) ,öğrencilerin gereksiz bilgi kalabalığından kurtulup önemi oldukça fazla olan türkçe matematiğe %30 oranında ağırlık verilmesi sınavın anlaşılırlıgını ,yalınlığı artırıyor.en önemlisi öğrencinin üzerindeki stres emin olun önemli derecede azalacak.puan türlerine gelecek olursak oldukça basit.4 alan var.sayısal ,sözel,eşit ağırlık ve yabancı dil.olay oldukça sade.bütün alanlar ortak olan sabah oturumunda türkçe ve temel matematik çözecek.öğleden sonraki oturumda sayisalcilar matematik fen , sözelciler edebiyat sosyal, eşit ağırlıklar edebiyat ve matematik yapacak.yabancı dil ise pazar günü yapılacak oturuma girecek.ve puanlar hesaplanacak. temel ortak sınav olan sabah oturumunun %40 ı öğleden sonra olan oturum puanının %60 ı alınacak. her iki oturumda da dersler arası puan dağılımı %50 %50 olucak.şimdiden gençlere çalışmalarında başarılar dilerim.ister öys ister öss ister ygs lys ister yks olsun.sistem her zaman değişir.ama disiplinli çalışan kendini geliştiren alın teri döken öğrenci her zaman kazanır .bu değişmez.o yüzden bu yazıyı okuyan sınava girecek genç arkadaşlar.moral bozmak yok.kendinize güvenin yeter.yola devam.
 • okullar açıldı, müfredatlar değişti, ulan neredeyse kasım ayına geldik sınavın nasıl yapılacağı henüz belli oldu... çüşşşşşşşşşş

  bundan daha kötüsünü, bundan daha belirsizini yaşamadı bu ülke hiçbir zaman!
 • birkaç hafta içerisinde tasarlanan, test edilmeden yürürlüğe konan, insanları şüphesiz çileden çıkaracak bir sınavdır.

  (bkz: akp döneminde gerçekleşmiştir)
 • yok ve osym başkanının, akşam kafalarını yastığa koyunca, uyuyup uyuyamadıklarını merak etmekteyim. şahsen böyle bir durumda, milyonlarca öğrenci ve velilerinin "ah'ları" ile ben uyuyamazdım sanırım.