şükela:  tümü | bugün
  • bundan 20-30 yıl önce aileler oğullarına kızlarına eş bulma işini kendileri yapıyordu. dolayısıyla evlat eş adaylarını istemezse aileye “oğlum/kızım evlen artık” hakkı doğuyordu.

e ama şimdi her evlat eşini kendi bulmak zorunda. aileler eş adaylarıyla tanıştırma işini artık üstlenmiyor. fakat buna rağmen oturdukları yerden oğlum evlen kızım evlen diye bık bık etmeye devam ediyorlar. napsın lan adam kız bulamıyorsa kaçırıp tecavüz mü etsin? kız evlenicek erkek bulamıyorsa sokakta götünü açıp yok mu beni siken mi desin?
  • tam bir saçmalıktır. bu devir pek de evlenme devri değil artık. tabii ki de zaman ne gösterir bilemeyiz ama özellikle kadınların sınır tanımayan isteklerini karşılamak çoğu kişi için imkansız şu an.

zaten aileye kalsa 2 hafta içinde birisiyle tanıştırıp 4.hafta da nikahı bastırdılar... hiç bu çocuğun kendi hayatıymış düşünceleriymiş umurlarında bile olmaz. tabii ki de eskiden durum farklıydı. çünkü teknoloji ve özellikle internet diye bir şey yoktu. dolasıyla ilişkilerdeki bağlılık hayli kuvvetliydi...

bu internet devriyle birlikte evlilik işlerinin geleceği yok. evlenilse bile boşanma oranları her şeyi gösteriyor zaten.

yine de hepimize bol şans diyorum o kişiyi yani hayal ettiğimiz kişi bulursak eğer zaten bunu hissederiz ve en azından gönülden isteyerek evlenmiş oluruz...
  • kızı bulup 'çok çirkin değil bir tanış' bile diyen ailelerin yaptığıdır
  • bu baskı yüzünden millet 29 yaşında alelacele evlenip 31 yaşında boşanıyor.
  • 2019'da da devam edecek baskıdır.
  • ben işsiz olduğum için bana yapılmayan.
  • yaşam biçimlerinin artık geçerliliğini yitirmiş olmasından bihaber üst kuşakların önerilerinden biri. he deyip geçilmelidir. böyle bir yüzyılda artık alt kuşaklar üzerinde hiçbir etkiye sahip değiller ve tarih sahnesinden çekilmeyi bekliyorlar.
  • bitmez bu döngü.. önce evlen, sonra çocuk, sonra “e kardeş lazım buna”, es kaza boşanırsan “ne zaman evleneceksin”..
    kimliği değiştirip kaçmak gerek..