şükela:  tümü | bugün
  • azımsanmayacak bir kısmı da öncesine açıklama getiremediği big bang’le var olduğuna inanıyor, takılma bunlara.
  • çok normal olan durum. insan böyle her şeyin maddi olduğu çağda inançlı olmanın önemini daha iyi anlıyor.
  • temel olarak evrenin yaratılışına ve bu dünyadaki amacımıza dair bilim henüz minicik bir çocuktur. eğer yeterli kanıtları ortaya koyup insanlar da buna ikna olursa bu durum ortadan kalkacaktır.
  • gerçekten benim de aklımın almadığı durum. nedeni olarak da insanların bu konuda gerçekten bağımsız ve eleştirel düşünüp kafa yormaması olarak görüyorum. bunda insanların belirli duvarları aşamıyor olmalarının etkisi de var. ben şuna benzetiyorum. facebookta "resmileşti dikkat" paylaşımları, saçmalık olmasına rağmen insanlar tarafından neden paylaşıldıysa bu inançların hala var olma sebebi de aynıdır.
  • var hala bu insanlardan. hatta biri geçtiğimiz hafta sonu bize geldi, gün itibariyle hala bizde ve geldiği günden beri vaaz veriyor. kayınpeder oluşundan ötürü karşılık da veremiyorum. ah kendi babam canım babişkom diyecekti ki bunları sus bi sen diye bağıracaktım ama canım babam da benim gibi dinsiz.
  • herkesin katıldığı başlıktır. farklı olsa da herkesin elbette inandığı şeyler vardır.
  • öncelikle (bkz: inanç)

sonra türk dil kurumuna bakalım:

1. isim bir düşünceye gönülden bağlı bulunma
    "bilhassa kadınlar arasında hurafeye inanç fazla buralarda." - f. otyam
    2. birine duyulan güven, inanma duygusu
    3. inanılan şey, görüş, öğreti
    "kendi getirdikleri inançtan başka her şeye kapalıdır zevkleri." - n. ataç
    4. din b. (***) tanrı'ya, bir dine inanma, akide, iman, itikat
    "herkes, vicdan, dinî inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir." - anayasa

sonuç olarak hepimiz bir şekilde inançlıyız.
  • çanlar dinler için çalıyor
  • bilim gece ile gündüzün oluşumunu bulmasaydı güneşin akşam kaybolmasıyla güneşin olmadığını söyleyecek kişi başlığı.