şükela:  tümü | bugün
 • 1. evet 1. yazıyla, bir.
  kpss 2019/1 tercih kılavuzu

  zaten 2019/1 kpss tercihleri bugüne kadar açıklanan en düşük kadro sayısı olmuş ama, mezun sayısı oldukça yüksek olan bölümlerden yalnızca 53 makine, 11 inşaat mühendisi ve 1 mimar alımı yapılması makine ve inşaat mühendisleriyle dalga geçer gibi, mimarlara ise direkt küfreder gibi. ben ise bu tablo karşısında birkaç soru sormak istiyorum izninizle:

  mezun olan bütün mimarların özel sektörde çalışması mümkün müdür, makul sayıda bir istihdam sağlanamayacaksa neden her yerde, her köşede pıtrak gibi mimarlık bölümleri açılmakta, neden hâlâ çoğu mimarlık bölümünde 120'yi -dgs'lisiyle, yabancı uyruklusuyla birlikte kimi zaman 150'yi- bulan kontenjanlar vardır? neden belediyeler eskisi gibi merkezi atama sistemiyle doğru düzgün personel alımı yapmamaktadır? eğer böyle olacaksa merkezi sistem neden hâlâ vardır, insanlar neden aylarca bu sınava hazırlanmaktadır? bu kadro sayısına sebep tmmob'un muhalif tavrı mıdır? ülkedeki bütün mimarlar -ve mühendisler- yönetimin görüşlerine mi sahiptir?

  mimarlığı yüceltmek derdinde değilim -öyle bir mimarlığımız kalmadı-, ama tartışmasız okuması zor ve pahalı bölümlerden birisidir, öğrencisinden ailesine, öğretim elemanına kadar, okurken verilen emeklere gerçekten yazıktır şu durum.

  edit: kurumların kendi alımlarındaki kpss puan şartı, mülakat yapılması ve belirtilen "özel şartlar" ile "hiç" olur ne yazık ki. ayrıca kpss şartı koymadan kadro açan kurumlar dahi oldu...
 • ilgili bölümlerde yalnızca 1 adet mimara ihtiyaç duyulduğunu gösteren alımlardır. ne olacaktı sırf dandik dandik ünilerden mezun olan binlerce mimar açıkta kalmasın diye ihtiyaç olmamasına rağmen mimar alımı mı yapılacaktı? merak etmeyin dolu insan kpss ile iş aramaz.

  evet çok fazla mimarlık fakültesi var ve ihtiyaçtan fazla öğrenci mezun oluyor. fakat bu konuda devletten nasıl bir yaptırım beklendiğini anlamış değilim. özel sektör eğer mimarlık fakültesi açmak istiyorsa açar. istanbuldaki taksi plakaları gibi mimarlık fakültesi plakası mı dağıtılsın sınırlı sayıda?
 • rezalet puanım 10/10. siz kimi kandırıyorsunuz oğlum, koskoca devletin 1 mimara mı ihtiyacı var yalnızca... bilerek almıyorlar, ekonominin ve inşaat sektörünün daha da kötüye gideceği beklentisi var sanırım devlette de.