şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türk vatandaşlarına ab'de vize serbestisi sağlanması konusunda yıllardır süren anlaşmazlığın aşılması gündemde. alman "die welt" gazetesinin üst düzey ab yetkililerine dayandırdığı haberine göre, türkiye'nin türk vatandaşlar için vize serbestisi önündeki engellerin aşılması için bir ay önce yaptığı öneriler brüksel'de olumlu yankı buldu.

  türk hükümeti, vize serbestisi için ab'nin talep ettiği 72 koşuldan yedisi dışındakileri yerine getirmiş, başta terörle mücadele yasasındaki değişiklikler olmak üzere karşılanmayan yedi koşulla ilgili olarak bir ay önce ab'ye teklifte bulunmuştu. "die welt"e konuşan ve isimleri açıklanmayan üst düzey ab yetkilileri, türkiye'nin sunduğu önerilerin "çok önemli" ilerlemelere işaret ettiğini belirtti.

  üç noktada iyileştirme talebi

  haberde ab komisyonu'nun önerilerle ilgili değerlendirmesini bu hafta içinde türk yetkililere ileteceği ve üç noktada iyileştirmeye gidilmesini talep edeceği de aktarıldı. brüksel'in bu bağlamda, terörle mücadele yasasında daha fazla orantılılık talep edeceği, ayrıca veri koruma ile avrupa polis teşkilatı europol çerçevesindeki işbirliği anlaşmasında da iyileştirmelere gidilmesini isteyeceği belirtiliyor.

  ab'nin yol haritası

  ab komisyonu'nun kurum içi yol haritasına göre türk hükümetinin iki hafta içinde talep edilen iyileştirmelere gitmesinin beklendiği, ardından ab komisyonu başkanı jean-claude juncker'in 26 mart'ta varna'da yapılacak ab liderler zirvesinde türkiye'ye vize serbestisi konusunda olumlu mesaj verebileceği belirtiliyor. yol haritasına göre yaz aylarında da türkiye'nin değişiklikleri yasalara uyarlaması öngörülüyor.

  tutuklu gazetecilerin durumu

  ab'nin vize serbestisi karşılığında bu yıl sonbahar aylarından itibaren türkiye'de tutuklu bulunan gazetecilerin serbest bırakılmasını ve tasfiye edilen devlet memurlarından bir kısmının görevlerine geri dönmesini beklediği de haberde yer alıyor. türkiye'nin ise avrupa parlamentosu'nun (ap) önümüzdeki yıl şubat ayı sonuna kadar vize serbestisine yeşil ışık yakmasını beklediği, oylamanın ap seçimleri sonrasına sarkmaması beklentisi içinde olduğu belirtiliyor.

  ap seçimlerinin 2019 yılı mayıs ya da haziran ayında yapılması bekleniyor. türkiye cumhuriyeti vatandaşlarına 90 güne kadar seyahatlerinde vize serbestisi getirilmesi konusundaki görüşmeler 2013 yılında başlamıştı. 2016 yılı mart ayında imzalanan mülteci mutabakatı çerçevesinde türk vatandaşlarına vize serbestisinin 2016 yılı sonuna kadar yürürlüğe sokulması öngörülmüştü.

  kaynak
 • yine yeniden umut aşılanmaya başlanmış.

  keşke gerçek olsa ama avrupa'nın erezyona uğramış, bölünmüş, birbirine düşman olmuş, ne oldukları belli olmayan milyonlarca suriyelinin de aralarında bulunduğu 80 milyona kapısını açacağını düşünmek en iyi tabirle saflık olur. çocuk, kadın ve hayvan tecavüzlerini, namus cinayetlerini saymıyorum bile.

  dedim ya keşke gerçek olsa da vize derdi olmadan sadece bilet alıp viyana'da şinitzel yesek, tuttuğumuz takımın maçına gitsek, hiç olmadı istediğimiz an seyahat etme özgürlüğümüzün olduğunu bilsek ama hayal işte, maalesef hayal.

  belki 5 yıl sonra belki de 10... kim bilir.
 • amk halkı düşünen kimse yok. 1 euro 4.5 tl olmuş. oraya tatile mi gidelim yoksa götümüzü siktirmeye mi?
 • kesin olur aynen bekleyin. bi suriyeli kekoları alınca vize serbestliği gelmesi vardı, ona ne oldu?
 • (bkz: yav hee he)
 • tutuklu gazetecileri akp genel başkanı serbest bırakmayacağına göre, bugünkü koşullarda olmayacaktır.

  2019 seçimlerine ilişkin bir çaba olabilir ab'den diyeceğim, ama o seçimde ysk direk, siz istediğinize oy verin biz oranları ayarlarız mantığı ile çalışacak gibi görünüyor, yeni çıkan seçim yasası sonucunda.
 • 2029 olur sene, hala böyle haberler çıkar. imkansız kelimesinin karşılığıdır bu olay.