şükela:  tümü | bugün soru sor
18 entry daha
 • ilk 2 seans tamamlandı.

  "yavaşız,hızlanmamız gerekiyor" diye ağlayan mercedes zıkkımı yine ilk sırada :)

  fp1

  fp2
 • kimi raikkonen bu sezonun fernando alonso'su olacağa benziyor. williams sonuncu sırada kalacak ama benim için asıl hayal kırıklığı mclaren oldu yine. toro rosso bile tokatlayacak sanırım. renault için de artık dördüncü takım olur diyebiliriz.
 • bugünkü fp2 sonuçlarına bakınca mercedes'in aslında tüm sezon öncesi antrenmanları boyunca sandbagging takıldığı anlaşılıyor. fp1'de ferrari, red bull ve mercedes aynı 0.2 saniyelik zaman dilimi içerisindeyken, fp2'de mercedes'ler rakiplerine 1 saniye fark attı. böylece sezon öncesinden daha önde belli olduğu anlaşılan mercedes'lerin, sırf heyecanı düşürmemek ve f1 tv satışlarını baltalamamak adına yayıla yayıla turlar attığını anlamış oluyoruz. bu nasıl bir dominasyondur böyle ki 2014-2015-2016-2017-2018 boyunca aralıksız devam etmiş ve belli ki bu sene de devam edecek. ferrari'nin peşpeşe şampiyon olduğu 2000-2004 yıllarında her yıl çekişmeli geçiyor ama ferrari şampiyon oluyordu. mercedes ise inanılmaz bir üstünlük sağlamış durumda. her iki aracı da yakaladığını bırakmıyor. öte yandan bir edit girerek mercedes'in bu araca ulaşmak için 2010-2013 yıllarında harcadığı neredeyse milyar euro'yu (turbo motora geçiş için önden çalışmaya başlaması) unutmamak lazım. zamanında yaptıkları yatırımın kaymağını yiyorlar.

  bu arada beni en çok üzen de williams f1 team oldu. 2014'te pol pozisyonu kazandılar, 2017'de neredeyse yarış kazanacaklardı. bugün liderin 5 saniye, en yakın rakiplerinin ise 2-3 saniye arkasında tur atıyorlar. bu seneyi tamamlamadan muhtemelen çekilirler. nereden nereye. eski şampiyonlardan bir diğer olan mclaren da dökülmeye devam ediyor. williams kadar değil ama yine de çok kötü durumdalar.

  günün güzelliği ise yaşlı kurt kimi raikkönen, her iki antrenmanı da 6. sırada tamamladı. ilk antrenmanda üç büyüklerden red-bull gasly'i, ikinci antrenmanda ise ferrari leclerc'i geride bıraktı. ikinci antrenmanda, altındaki sauber ile (yeni adıyla alfa romeo), ferrari'li vettel'in yalnızca 0.1 saniye gerisindeydi. geçen sene ferrari'nin vettel odaklı stratejisi, bu adamın üstünde olsaydı belki de şampiyonluk gelecekti. kendisini ne renault ne de haas geçebildi. adamın altındaki arabanın ne durumda olduğunun anlaşılması adına takım arkadaşının giovinazzi'nin ne yaptığını da söyleyelim: 20 araç içinde 15'inci olabildi. williams'ları saymazsak sadece 3 araçtan daha iyi bir süre yapabildi.
 • renault için tahminleri bir kenara bırakıp sene sonunu görmemiz gerekiyor. daha çok motor ve elektrik arızasından yolda kalacaklarını düşünüyorum. ferrari’ye gelecek olursak bu sene pilotlar şampiyonluğunu alamasalar bile takımlar şampiyonu olmaları kuvvetle muhtemel. lecrec kesinlikle rai’den daha fazla puan toplayacaktır. haliyle bottas gibi vasat bir sürücü de mercedes’e yeterli katkıda bulnamayacak. sıralama turlarını görmeden mercedes ve ferrari kıyaslaması yapmak da doğru olmaz. inancım ferrari’nin çantasında hala bolca güç ve yere basma tuttuğu yönünde
 • ikinci antrenmandaki derecelerin tüm sezonda sıralama turlarına ve yarışlara yansımamasını dilediğim yarış.
 • mercedes dominasyonunun kaynağı çok tanıdık gelmiyor mu?

  2000-2004 arası desem?

  2010-12 arası aracın gelişimine katkı yapan schumi'nin mirasına konan o sevimsiz herif,yıllardır "başarılı" görünüyor...
 • f1’de sıkça bahsedilen “geri kalanlar” grubunu raikkonen transferiyle elini güçlendiren alfa romeo sauber takımı karıştıracak gibi görünüyor. artık aşama kaydetmeleri gereken renault ve mclaren’le birlikte f1’e katılalı daha beş sene olmadan iyi sonuçlar alan haas takımı arasında geri kalanların en iyisi olma yarışı şampiyonluk yarışından daha heyecanlı olacak bence. zira şampiyonluk yarışında her sene oynanan tiyatro bu sene de tekrarlanacak, hız saklayan mercedes karşısında ferrari ne takım olarak ne de iki salak pilotuyla varlık gösterebilecek. red bull’a ise iki çift lafım var: ricciardo’ya yaptıklarınızdan sonra inşallah finish göremezsiniz.
 • sonucunu tahmin etmenin şu an için imkansız olduğu, 2019 sezonunun ilk yarışı.

  mercedes'in sinsi tavrına ayar oluyorum ama yıllardır. adamlar testlerde yavaştı, hamilton daha geçen hafta açıklama yaptı, bu sene ferrari bizden hızlı dedi. şimdi ilk iki antrenman seansında en hızlı hamilton.

  sıralama turları için bir tahmin yapmak gerekirse, son iki sıra williams'ın olacaktır. hatta sadece bu haftasonu değil, önümüzdeki birkaç yarış haftası daha son çizgide williams'ın ezici üstünlüğüne şahit olacağız. *
 • ferrari hız saklıyor bana kalırsa. son antrenman turlarında 0.8 saniye yemesi imkansız. yarın sıralama turlarında çok büyük ihtimal ile pole alır.
 • bakalım yarın ve sonraki gün katliam için bir saygı duruşu yapılacak mı?
210 entry daha