şükela:  tümü | bugün
  • 2019 sezonunun ilk yarışı.

sıralama turları: 16 mart 2019 tsi 09:00

yarış: 17 mart 2019 tsi 08:10

yayın: s sport
  • mclaren yeniden orta sıralara dönecek, renault haas'ı geçecek, mercedes ise sakladığı gücünü sergileyerek yine zirveye yerleşecektir. hatta ben ferrari'yi red bull'un da çok ciddi zorlayacağını düşünüyorum.

mercedes testlerde pek ortalarda gözükmedi evet ama hep en kötü senaryoları denediler. ferrari kendini ise fazla deşifre etti sanıyorum. bir alfisti olarak alfa romeo'nun da "en"leri denediği için sürpriz sonuca imza atabileceğini düşünüyorum.

ferrari es mi religion, raikonnen es mi dios, melbourne es mi iglesi....
  • ferrari hazirlik suresi boyunca yillatin verdigi geri kalmislikla adeta elinde avucunda ne varsa cikarip masaya vurarak aha iste burda buna konusun dercesine hareketler yapti.

mercedes ise gayet sakin sanki sampiyon degil de orta siralara yarisan honda edasinda bir hazirlik suresi gecirdi. ferrari motoru buyuk ihtimalle sezona suksrli bir giris yapacak ancak araclarin bu iyi durumu pilotaj ustunde bir baskiya da sebep olacaktir. klasik bir ferrari davranisi olarak spinler cakillara girmeler lastik patlatmalar bekliyorum. ıns olmaz tabi dinimiz amin.
  • her yıl olduğu gibi bu yıl da hafta sonu olmasına rağmen kalkıp izleyeceğim yarış. ferrari'nin mercedes'den daha hızlı olduğunu çok net bir şekilde gösterip de yarışı kazanamamasını bekliyorum, red bull'un beklenilenden daha yavaş olmasını, renault'un ise orta sıranın lideri olmasını bekliyorum. geçen sezonun tasarımları büyük oranda çöpe gittiği için haas'ın geçen sezona oranla daha yavaş kalacağını, alfa romeo'nun orta sırada renault'un arkasına yerleşmesini bekliyorum.
  • 1950 yılından bu yana en genç yaş ortalamasına sahip grid dizilimiyle yapılacak sezonun ilk yarışı.

takımların testlerde yaptıkları, aldıkları dereceler, hazırlık dönemleri falan bir yana, büyük ve başa oynayan takımların da genç adamlara yatırım yapması beni fazlasıyla mutlu ediyor.
  • 2012 den sonra ilk kez gerçek bir çekişmeye sahne olması beklenen f1 sezonunun ilk yarışı.
    hem ön tarafta hem de f1.5 da araçlar ve pilotlar birbirine çok yakın olacak. geleceğin şampiyonu olacağı düşünülen çaylakların çoğu pistte olacak. arka tarafta sürpriz yapabilecek iki elit pilot olacak. kural değişiklikleri ile araç takibinin daha kolay ve geçişlerin daha fazla olabileceği düşünülüyor.(tersini söyleyen de var). en hızlı tura bir puan verilecek. bunların yanında leclerc'in vettel'e karşı performansı, memurun performansı, red bull - honda ortaklığı, verstappen-kvyat-grosjean -magnussen ve daha kırılgan ön kanatlar gibi bilinmezlikleri de hesaba katınca heyecan yaratan bir sezon olacağı açık. cuma sabah 4'te yataktan çıkmak için de iyi bir sebep.
  • ben geçen sene olduğu gibi ferrari'nin sezona bu yarış ile birlikte hızlı bir giriş yapacağını düşünüyorum. mercedes sezonun ilerleyen haftalarında toparlayacaktır. ancak asıl belirleyici etken yine ferrari'nin stratejik doğruları/yanlışları ve özellikle vettel'in psikolojisi olacak. baskı başladığında götü başı dağıtıyor kendisi.

bu arada yarış direktörü charlie whiting hayatını kaybetmiş ne yazık ki. her startta kırmızı ışıkları yaktığını gördüğünüz beyaz saçlı amca. onu anmak için de mutlaka çeşitli etkinlikler yapılacaktır.

tanım editi: 2019 sezonunun ilk yarışı.
  • kırmızı araçlardan birini pole pozisyonunda göreceğimiz sezonun 1. yarışı umarım vettel bu sene şanssızlığıyla başa çıkabilir ayrıca içimden bir his startta kaos olacak diyor büyük heyecanla bekliyoruz.
  • ilk 2 seans tamamlandı.

"yavaşız,hızlanmamız gerekiyor" diye ağlayan mercedes zıkkımı yine ilk sırada :)

fp1

fp2
  • kimi raikkonen bu sezonun fernando alonso'su olacağa benziyor. williams sonuncu sırada kalacak ama benim için asıl hayal kırıklığı mclaren oldu yine. toro rosso bile tokatlayacak sanırım. renault için de artık dördüncü takım olur diyebiliriz.