şükela:  tümü | bugün soru sor
 • biz battık artık bu biraz kesin gibi bişey. önümüzdeki haftadan itibaren eylül ortasına kadarki süreç belirleyici olarak. bir şekilde toparlayamazsak, ipleri elimize alamazsak işler kötü.

  bu ara toparladık toparladık. yoksa 4-5 yıla bile toparlayamayız en iyi ihtimalle. toparlayabilir miyiz o bile kesin değil. çünkü senin ekonomi bakanın çıkıp "neymiş bu yapısal reformlar" diye alenen dalga geçebiliyor. şaşırmıyorum.

  ama büyük bir finansal kriz de kapıda. 2009 krizin eurozone hala toparlayabilmiş değil. özellikle ispanya ve italya bankaları türkiye'ye yoğun finansman sağlıyorlar ve zaten sorunlu ekonomiler bu ülkeler. türkiye'de önemli yatırımları da var. ilk olarak bu iki ülke kötü etkilenecektir. fransa da ipin ucunda. yunanistan'ın darbesini bile zar zor absorbe eden almanya artık avrupa'yı kurtaramayabilir.

  abd'nin tavrı çok enteresan. trump istediğini almak için sürekli ona buna ambargo ve gümrük vergisi getiriyor. bunun kimseye faydası olmayacak. herkes zarar edecek. ama en büyük zararı abd görecek. trump bu tavrını sürdürürse abd'nin dünya ekonomisindeki hakimiyeti zarar görebilir.

  gelişmekte olan dünya ise bu olayların sonunda çin sermayesine kayabilir.
 • başlangıcını türkiye yapacaklar, tüm dünya etkilenecek hatta finans krizi değil. 1929 benzeri büyük buhran hatta ondan kötü olacak diyolla
 • dünyayı bilmem ama ispanyayı batıracağımız kesin. aldığımız dış borcun 80 milyar doları ispanyadan. ayrıca ispanya bankalarının varlıklarının %10’u türkiye arjantin brezilya üçlüsünde.
 • kim siker ispanyayı italyayı..borç verirken iyi faiz alacam diye verdi, getiri risktir hesabını ona göre yapaydılar..
  yunanistan ayrı başlık, bambaşka bir hikaye..brexit daha dün gibi, sadece almanyayla bu iş bugün yarın patlar..ayrıca şunun şurasında 80sene önce avrupanın iflahını siken tabutta rövaşata attıran almanyanın kurtarıcı/big boss/abi/alfa erkek pozisyonunda anılması zaten € bölgesi için bambaşka bir hikaye..

  sonuç?
  finansal bir krizin konuşmaları yapılıyor.
  bu da geleceğinin işaretidir.

  şuraya not düşeyim; bu krizin "bizimle uğraşanlar kendi sistemlerinin kurbanı oldu" şeklinde iç siyasette şimdiden yeri hazır.