şükela:  tümü | bugün
  • tanım: 2019 yılına denk gelecek 3 seçim ile (mazallah) gerçekleşmesi haline daha anlamlı hale gelebilecek kriz.

ekonomik kriz tellalları ya da (sözüm ona) kahinlerince, açılan ardışık yıllık kriz başlıkları arasında 2019 yılı unutulmuş.

diğerleri için bkz:
    2008 ekonomik krizi
    2009 ekonomik krizi
    2010 ekonomik krizi
    2011 ekonomik krizi
    2012 ekonomik krizi
    2013 ekonomik krizi
    2014 ekonomik krizi
    2015 ekonomik krizi
    2016 ekonomik krizi
    2017 ekonomik krizi
    2018 ekonomik krizi
    2022 ekonomik krizi
    2023 ekonomik krizi
    2024 ekonomik krizi
    2025 ekonomik krizi
    2071 ekonomik krizi

ayrıca (bkz: entry parsellemek)
  • seçim yılı olması sebebiyle herşeye açık bir yıl. 2017 yılının ilk günlerinde anayasa değişikliğinin görüşüldüğü şu günlerde 2019 yılında heil başkanmı diyeceğiz yoksa eski sistemmi devam edeceğiz ilerleyen günlerde göreceğiz.

gidişatla ilgili olarak ekonomik veriler 2020 yılına kadar sıkıntılı günler geçireceğimizi göstermekte.
  • yıllardır tartışılan ekonomik kriz meselesinin gerçek yılıdır. mevcut durum ise ekonomik kriz değil kallavi buhran olacaktır. ekonomik kriz diyerek olumlu hale getirmeye çalışmayın durumu.
  • 2017 yılında devlet teminatı ile dağıtılan yüklü miktarda kgf (kredi garanti fonu) kredisinin geri ödemelerinin yoğunlaşmaya başlayacağı yıldır. 2017 ve 2018 yıllarında hem para hem de maliye politikaları oyun alanı kullanıldığından , 2019 yılında ekonomideki sıkışıklığın tüm bu önlemlere rağmen devam etmesi durumunda ekonomi yönetiminin elindeki barut son gramına kadar tükenmiş olacaktır. 2019 yılına kadar devlet tarafından uygulanan maliye ve para politikasındaki gevşeme ve genleşmenin sonuç vermesi ve ekonominin artık kendi ayakları üzerinde durabilecek bir seviyeye gelmesi en büyük temennimizdir. bunun gerçekleşmemesi durumunda türkiye'yi bugüne kadar tecrübe etmediği kadar farklı ve içinden çıkılması zor bir süreç beklemektedir.
  • yıl 2019 dolar olmuş 4.2 tl. krizin ağababasını yaşıyoruz sen hala yok diyorsun. bak ben bunu 2017'de yazıyorum.
  • euro: 6.5 tl
    dolar: 5.4 tl
    bist 100: 65000-90000
    asgari ücret: 1800 tl

tanım: gümbür gümbür gelen krizdir.
  • yalnız böyle kriz gelmedi diye diye kıçımızda don kalmayacak bir gün ondan tedirgin oluyorum.
  • enflasyon kacinilmaz olarak 8 in uzerinde
    issizlik 10.2 civarinda olacaktir
    vergi artislarinin secimlere 18 ay kalmasindan dolayi surekli olacagini dusunmuyorum yakinda geri adim atilir ancak dolayli vergiler ve ekonomik risklerin surekli olusundan dolayi 2 senedir cok ciddi krizler icindeyiz
    sirketler buyume oranlarini suni olarak yuksek gostermek icin dogru olmayan is ilanlari piyasaya suruyor. uretime katkisi olacak alan veya tesvik yok, tarim neredeyse bitik vaziyette bu sene sadece turizm beklenenin ustune kapatti ancak oda reel dalgalanmanin ve baz cirolarinin cok altinda oldugundan kar marjlari yok denecek kada az. ornegin; gecen sene 130 euro olan otel oda fiyati bu sene 30 eurolara kadar dusmus vaziyette, bu durum da efektif olmayan anlik kazanc etkisi olusturuyor ancak isletme sahipleri personel maaslarini krediyle veya hazir parayla oduyorlar
    2013 senesinde 19 tl olan kiymanin kilosu su anda 49 tl civarinda. arz eksik talep verimsiz ve yetersiz. arz edilecek urunlerin temini ve uretilmesi yapilmiyor, talep edende alim gucunu karsilamiyor
    asgari ucret veya 5000 tl altinda olan butun gelirler ornek istanbul'da aile gecimini ucu ucuna saglar
    turkiye'nin 1000 zengini, toplam nakdi sermayenun yuzde 51 ini elinde tutuyor. bu ne demek biliyor musunuz? bir tarafta kazandigi milyonlarin yaninda 3 milyon euro icin tff yi mahkemeye verenler diger yanda aylik 1500 tl ile kira elektrik su dogalgaz yemek masraflarini karsilayamayanlarin kast sistemi savasidir.
    bir tarafta topa iyi vurdugu icin milyonlar alan futbolcular varken, diger yandan ogluna top alamayan babalarin yasadigi donemdir
    allah sonumuzu hayr etsin
  • yıldız günlüğü ekim 2017: bütün ekonomik, siyasi ve sosyal göstergeler hızla bozulma trendinde. bütün bunlara rağmen ve 2019 yılında bile bu ekonomide kriz olmazsa, oturup türkiye için ekonomi kitaplarını baştan yazmak gerekecektir. aha da buraya yazıyorum...