şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
921 entry daha
  • her şey tamam da, ekonomiyi iyi bilen biri olarak hala devletin boğazımızdan kesecek kadar parayı nasıl batırdığını anlayamıyorum...
  • set yılmaz özdil modu on

nerede lan bu paralar? ha ?
    toplamda basılmış türk lirasının dolaşımdaki miktarı sabit ise.
    nerede lan bu paralar ?
    kimse neden harcamıyor sanıyorsunuz ?
    oysa çıkmıyor mu haberlerde
    20 kişiyi dolandırdı 12 milyon liralık vurgun ?

eee hani neden harcamıyorlar dı bu paraları da
    saklıyorlar ...

demekki bizim ülkenin vatandaşı
    zengini de , fakiri de

nasıl para harcayacağını bile bilmiyor

likidite nerede diye sorarsanız ?
    sanırım minibüsçülerde var bi tek nakit para
  • 14 lira patlıcan, götlerine soksunlar.
  • bugün markette yarım şekilde satılan karnabahar gördüm. hayatımda görüp görebileceğim en büyük rezaletlerden birisi olsa gerek. zira 1 adet karnabahar ortalama 2 kg geliyor ve kilosu da 8 tl!!. yani vatandaş 1 adet karnabahar bile alamıyor artık. hayır yarım alsan, o bile 8 tl ve bir kişiye bile yetmez!!.

ama olsun yol ve köprü yaptılar di mi. ee, o zaman gidin taş ve beton kemirin!.
    sahi bir de amerika'ya karşı diklenen bir reis var. amerika'ya diz çöktürdük!!. batı desen çatır çutur bizi kıskanıyor. iyi o zaman, karnınızı bu boş milliyetçilik ifadeleri ile doyurun!!.

yakında taneyi bırakın, yarım soğan bile satılacak günleri görmemiz yakındır bu kafa ile. ama olsun alınları secdeye değiyor. cehape gelse camileri diskoya çevirir!!.

tanım: yarım karnabahar rezaletinden sonra işin kriz boyutunun aşıp; garabet, buhran ve çöküşe geçtiğini bize gösteren durumdur.
  • kriz var ama marketin kasasında sıra bekliyorum. patlıcan 14 lira olmuş ama markette sıra var. yahu bu ülkede kriz filan yok.

her yer dolu, çıkın bakın 20 liraya kahve satan yer dolu. market dolu, pazar dolu, avm dolu. kargo'cu ya gidiyorum yine sıra var. telefonu durmadan çalıyor seninle ilgilenemiyor. araba fiyatları 2-3 katına çıkmış satışlar %25-30 mu ne düşmüş. çakılması lazım arkadaşlar kusura bakmayın.

anlatmak istediğim piyasa öyle veya böyle işliyor. toplu işten çıkarmalar yok, milletin cebinde para var hala.

bütün piyasa dolar 7 lira olunca zam yaptı ama düşürmedi, yarın yine 7 lira olsun yine zam yapar. yine bir şey olmaz yukarıda yazdıklarım yaşanmaya devam eder.
  • hakkında her duyduğunuza inanmamanız gereken kriz.

geçen arkadaşım venezuela'ya gitti. sokaklar insan doluymuş. bildiğin baya baya insan. "paraları var ki çıkabiliyorlar, yoksa evden çıkamazlar" dedi. "doğru" dedim, "bir de kriz var diyorlar". "yok canım" dedi, "ne krizi, bildiğin caddelerde falan her yerde insanlar var. yürüyorlar." "vay ya" dedim. yürümek demek enerji demek. düşünsenize. fazladan kalori harcıyorlar.
  • soğan kilosu 8 tl, patates 6 tl hangisini sayayım. kriz yok diyen yalamaların g.tüne o soğanlar g.rsin.
  • marketten, pazardan fiyat vererek krizi ispatlamaya çalışan malların olduğu krizdir, şimdi kış mevsimindeyiz, kış mevsiminde meyve sebze fiyatları yükselir, hava soğuk ve üretim azdır, yapılması gereken şikayet etmek değil, almamaktır

— + 18 ——
    alma kardeşim, yeme, bir kilo soğan alacağına bir adet al, patlıcan alma amk salağı mevsimi şimdi değil, mevsimi haziran, temmuz, ağustos, eylül ve ekim ayları, eğer ocakta patlıcan alıyorsan onlar sera üretimi olduğu için pahalıdır, ha alıp götüne sokmak istiyorsan pahalısını alacaksın, beş para etmez götüne değerli bir şey sokarsın
    — + 18 —
  • pazarda lahanayı dörde bölüp satıyorlar.
  • marketten, pazardan fiyat vermezsek nereden vereceğiz, sayın mk.? uzay istasyonu donanım fiyat endekslerini mi takip edelim? bir de akıl veriyor hımbıl.
70 entry daha