şükela:  tümü | bugün sorunsallar (5)
2183 entry daha
 • sanal bir zenginliğin yaşandığı şu yıllarda herkes, herkesi zengin zannediyor. en dipteki insandan orta seviyenin en üstündeki insana kadar herkes bir şekilde kredi kartı ve kredilerle hayatını idame ettiriyor. olmayan parayı, gelecekte kazanma ihtimalin olan parayı harcıyorsun peşin peşin. bu idame içerisinde toplumun genel geçer harcama kriterlerine göre adapte olma durumu maalesef üst seviyede cereyan ediyor.

  komşunun kızının akıllı saati var. biz de almalıyız.
  -ammaaann bahricim hangi çağdayız allah aşkına. bak çocuğun da ister istemez canı çekiyor.

  -ay şekerim bu devirde lcd tv olmayan evmi kaldı yahu?

  -bende içi kamera kontrollü buzdolabından alalım diyorum necmi. ne dersin?

  -abi bu arabaya hastayım. 2019 modellerinde otomatik göt kaşıma sistemli koltuk varmış. teknolojiye bak adamlar yapıyor abi ya.

  -baba bana da ipad alacan dimi? ecesunun var çok güzel hemde.

  eskiden çorabı yama yapıp giyerken şimdi kimse bunu kendine yakıştıramıyor. eski arabaya binmek bile bir nevi prestiji düşüren bir etmen olarak kabul görüyor. 4yıl önce alınan pantolon eskimese bile modası geçtiği için giyilmeye utanılıyor.

  kanaatkar bir neslin doymak bilmez aç gözlü torunlarıyız. var mı ötesi?
 • 1. sanayii üretiminde büyük düşüşler geliyor. bu mutfağa, işsizlik ile yansıyacaktır.

  2. işsizliğin etkisi sadece mutfağa değil, tüm alana yayılır.

  * adalet istatistiklerine,

  * eğitime,

  * haciz istatistiklerine,

  * boşanmalara

  en kabul edilmezi ise politikasızlıktır.

  (bkz: prof. veysel ulusoy) / 11.2.2019
 • tasarruf edin edebiliyorsanız, hükümet popülizmin dibine vurmaya başladı, 1 nisan yeni vergi ve vergi artışlarına gebe...
  dünyada ekonomik veriler sıkıntılı; brexit sorunu, çin'deki daralma vb etkenler fırtına getirecek...
  zaten bizim ekonomi bir hayli bitkin, iyice yatağa düşecek...
 • geçtiğimiz sene new york’ta katıldığım bi seminerden aklımda kalanlar;

  2025’e kadar küreselleşecek bir ekonomik krizdir.
  dünya ekonomisi şu an kapasitesinin çok üstünde bir üretim ve tüketim çılgınlığı sayesinde ayakta duruyor, bunun başlıca etkeni instagram ve facebook gibi sanal sosyalleşme platformları. insanlar kendi sayfalarında takip edip gördüğü şeyleri denemek ve takipçilerine de gösteriş yapmak için para harcıyorlar, geziyorlar normalde yapmayacağı şeyler yapıyorlar. dünya ekonomisi 2008’den sonra büyük buhrandan daha büyük bir krizden bu platformlar sayesinde kurtuldu. fakat bunun da sonu var ve o son çok uzak değil.
 • mevcut iktidarımız diyordu ya "bu millet neler geçirdi bu ülkede, yağ kuyruğu,ekmek kuyruğu,tüp kuyruğu" diye. peki bu tanzim noktalarında en fazla 3 kilo sebze alabilmek için bekleyen bu vatandaşların o zamanki halinden ne fark var? bence hiçbir fark yok. ve içimden geçen şu; belki de 10-20 yıl sonra da bu ülkeye gelmiş bambaşka bir siyasi oluşum da bu tanzim noktaları üzerinden siyaset yapacak. ne yazıkki bu ülkenin kaderi bu galiba.
 • (bkz: #86578115)
 • elalem bu tanzim kuyruklarına takmış kafayı. ya o değilde biz bu tüp kuyrukları, yağ kuyruklarını ambargodan sonra görmedik mi? ee şu an ambargo olmadan aynı kuyrukları bekliyoruz. bide ambargo yediğimizi düşünün şimdi?
 • ülkeyi park halinde araba mezarlığına düşürecek, bu arabalar soyulmaya ve her geçen gün bir parçası eksilir hale gelmeye başlayacak ileriki zamanlarda hani o her yer lüks araba dediğiniz arabalar.
 • insanlar parasını verip ürün alabilmek için kuyruğa giriyor.

  bu ne bolluktur yarebbilalemin. hamdolsun kıriz felan yok.
 • kriz henüz yok.

  dur hemen kızma , kriz gibi kriz henüz yok evet.
  her gün bankalar ve hazine döviz borcunu yeni borçla çevirebiliyor. ama dünya faiz ortalamasının 2 katı faizle ama kısa vadeli , sonuçta çevriliyor.

  sana artık güvenmiyorum ver dolarımı yerine kimden borç bulursan bul denecek nokta geldiğinde krizi hisseder kundaktaki bebek bile. doğalgaz ithal edemezsin , ilaç getiremez sanayide kritik cihazları alamazsın. cebindeki bol sıfırlı liraların bir hükmü kalmaz.
  ekonomi bu kafayla yönetilmeye devam edilirse kriz gibi krizide yaşarız malesef.
311 entry daha