şükela:  tümü | bugün sorunsallar (8)
5235 entry daha
 • başlıyoruz. hazır mısınız? 1 yıl boyunca krizin ilk ayaklarını gördük. fırtına öncesi meltem rüzgarları. şimdi bundan sonra başlıyoruz. sırada kredi borçlarını ödeyemeyenler ve aylardır iş bulamayanlar sahaya çıkacak. yaz sonu ise patlak verecek. bankacılık sektörü ciddi dara girecek. borç toplayamayan bankalar kredi sahipleriyle tekrar masaya oturup geri ödeme planı yapacaklar. belki de belli bir süre para almayacaklar. vs vs

  çok ciddi şeyler bekliyor bizi. çok.

  edit: var mı belgeb diyen çok oldu. eski çalışanlarım, arkadaşım ve normal arkadaşlarım haricinde, çalıştığım kuruma icra mahkemesinden gelen dosyalar da bu konuya delildir.
 • edit1: okuduğunu anlamayan arkadaşlar için yazdıklarımı tercüme edeyim . öncelikle diyorum ki ekonomik güçlenme ve mevcut bulunduğumuz krizden çıkma tarımsal üretim, katma değerli üretim(yan sanayiden bahsetmiyorum) ve inovasyon eğitimine yatirimla olur. bu yazdıklarım her yerde sittin defa yazılmış öğrenmek isteyene. bana ekonomi böyle canlanır diyen andaval arkadaşlar sanırım papağan gibi biraz anlıyor ve tekrardan hoşlanıyor.
  peki ben ne dedim?
  bu adamlar zaten kasıtlı olarak ekonomiyi bu hale getirdi, halk fakir kalsın aç kalsın benim yardimima muhtaç kalsın ben de bugün olduğu gibi hala 30 milyona yakın oyu alayım. peki yandaş ne yapacak? yol yapacak cami yapacak havaalanı yapacak ve teknik olarak piyasada para dolaşımını sağlayıp sığırlar uyanana kadar gemilerini yuzdurecekler. olan da azıcık okuduklarinizi, gorduklerinizi düşünürseniz budur. ha siz bir grubun sadece a haber izlediği gibi sadece muhalefet yapan kanallardan ediniyorsaniz tekrar edeceğiniz cumleleri, işte muhalif comarlik da tam olarak orada başlıyor.

  edit2: yolsuzlukla ilgili bir andaval daha yazmış korkudan kapatmaya çalışıyorlar diye. e açıkladı olum imamoglu gotünüz mü yemiyo açıklanan yolsuzlukların üstüne gitmeye? kendi aranızda istanbul'u yemişler deyince yolsuzluğa engel mi oluyorsunuz?
  iki defa seçim kazanıldı 7 haziran ve 31 mart ne yaptik? engel olabildik mi zorla almalarına? man adası ve 17-25 aralığa deginmiyorum bile. (@supurgesini satan cadi'ya uyarı için tesekkur ederim)

  ekonomist değilim. yıllardır krizde olduğumuzu ve en büyük krizin emlak sektörüyle ilgili olduğu söyleme ben de birşey eklemek isterim.

  2019 yılı itibari ile ülkemiz tarım, hayvancılık, sanayi, ham madde üretimi vs konularında özelleştirme vb. işlemlerle dibi görmüş vaziyettedir. siyaset olarak da bu bahsettiğim konularda bir düzelme olmayacağı sarih. peki bu ekonomi nasıl yürüyecek?

  yıllardır sürekli eleştirilen emlak sektörü su an ulkenin ekonomik idamesini sağlayan yegane sektördür. çamlıca camii, istanbul havaalanı (dilediğiniz kadar çoğaltılabilir) gibi yatırımlar bir nebze iç piyasada para dönsün diye yapilmaktair. istanbul seçiminin tekrarlanması da bana göre yolsuzluklar ortaya çıkacağı için değil ekonomiyi en az 5 yıl idare edecek olan kanal istanbul gibi projelerin olmasındandir.(bu bir tahmin ancak açıkladığım fikre de argüman)

  berat albayrak emlak bankası kurulması için uzun süre çalıştı ve kurdu. sular durulsun oradan da birşey çıkacaktır.

  yani demem o ki emlak bizim gibi ülkelerde batmaz, geçim kaynağıdır üst tabakanin, para burda doner. ha sen doğru yatırım yapamazsan batarsin o ayrı.

  peşin eşit: emlak sektörüyle ılgım yok.
 • sürekli inşaat yapılarak krizin ertelenebileceğini düşünen insanların olduğu başlık
 • uluslar zengin olmak için imara para yatırmaz, zengin oldukları için inşaat yaparlar yani borçlanmadan...

  borçlandığınızda verimli yatırımlar yapmamışsanız, vade gününde o beton blokları ancak götünüze monte edersiniz...
 • emlak sektörü ekonomiye can verebilir fakat bu kuru bina ve yollarla değil fabrika ve istihdam yaratacak kurumlarla olabilirdi. devletin izlediği politika ; kredi çekip tatile giden , bu borcu sonraki yıl ödeyemeyip tekrar borç alıp yeniden tatile giden vatandaştan farksızdır. o dönemde yapılması gereken ise alınan borcu ; tarım, sanayi , eğitim vb. sektörlere akılcı yatırımlarla harcamaktı. o tren maalesef çoktan kaçtı.

  daha da kötüsü bu borcu yapanlar , sanki borcu kendileri yapmamış gibi vatandaşın sırtına yükleyip , giderayak keselerimizi ne kadar çok doldururuz peşine düşüp kaçacaklar. tıpkı milyonlarca lira borç bırakan belediyeler gibi.
  sonra da hiçbir şey olmamış gibi beş on yıl sonra başka adlarla ve sanlarla gelip kurtarıcı rolüne bürünecekler.
  işte cumhuriyet ve parlamenter sistem bu yüzden önemlidir. yapılanlar denetlenmeliydi, şeffaf olmalıydı , yukarıdaki işleri yapanlar hesap vermeliydi yani adalet olmalıydı.
  maalesef ülkemizde o tren de kaçmaya başladı hatta kaçtı.
 • ekonomist değilim ama malım, o yüzden argüman üretip, burada fikir sıçabiliyorum. ben malım demiştim değil mi size. ekonomik krizden çıkışın tek yolu age of empires köylüsü gibi inşaat yapmak, sadece inşaat yapmak.

  bahçivansın haberin yok haliyle ne durumda olduğundan haberin de yok.

  "her yıl sadece musluk ithalatına 755 milyon $ gidiyor" (sabah linki-alternatifi bulun değiştireyim)
  https://www.sabah.com.tr/…olarlik-muslugu-kapatalim

  http://www.cumhuriyet.com.tr/…de_24.3_kuculdu.html#

  "inşaat malzemeleri ithalatında geçen yılın ikinci yarısında başlayan daralma yeni yılda da sürdü. 2019 ocak’ta ithalat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31.4 geriledi ve 539 milyon dolar oldu"

  bunlar doğrudan ithal kalemleri. bir de inşaatta kullanılan çimento, demiri üretmek için kullanılan elektrik var. onun üretiminin büyük kısmı da ithal girdi ile sağlanıyor. sen kağıt, ilaç fabrikalarını kapatır, ucuz dolar zamanı "ithalat daha ucuz yea" diyerek ithalata gömülür, yerli üretimi bitirirsen sonun çizgi filmlerde şükran günü için beslenen hindiye döner. ucuz dolarla şişmiş borç dağı ve bekleyen alacaklılar.

  inşaat sektörünün yarattığı istihdam ne kadar kalıcı orası hakkında tonlarca makale var. çevresel boyutuna zaten girmiyorum. şehir hastaneleri, havaalanı gibi hazine garantisi verilen projelere zaten hiç girmiyorum.

  gördüğünüz gibi ekonomik krizi aşmanın tek yolu tasarruf, robot yapmak, inovasyon değil. beton dikerek de krizi aşabilirsiniz.
 • adamın dediğine bak. ulan harbiden akıllanmazsınız siz.

  --- spoiler ---

  istanbul seçiminin tekrarlanması da bana göre yolsuzluklar ortaya çıkacağı için değil ekonomiyi en az 5 yıl idare edecek olan kanal istanbul gibi projelerin olmasındandir.
  --- spoiler ---

  malum şahısların sanki çok sikindeydi ekonomi falan filan. ulan yediğimiz boklar çıkmasın diye didiniyorlar işte daha neyi anlamak istemiyorsun. fakir fukaranın, tüyü bitmemiş yetimin hakını nasıl çaldıkları çıkmasın diye debelenip duruyorlar. adam hala kanal istanbul diyor ulan kafayı yiyeceğim.

  borçlarınızı kapatmaya çalışın arkadaşlar. uzun vadeli kredilere girmeyin. imkanınız varsa vadeli hesaplardan faiz kovalayın, altın döviz alın. borçsuz olmak çok büyük bir zenginlikmiş. bunun farkına vardım ben 1 ay önce.
 • tavuk gogsunun 30tl olmasiyla ayyuka cikan vahim tablo.

  ayip lan
 • herkes krizden kırılıyor, iktidarın umrunda değil valla olacak iş değil ya.

  yazlık saraya 30 milyon ek bütçe, izlandaya bok var gibi özel uçaklarla didisinin disisi gidiyor, kriz 84 milyona var, koca koca şirketlere var, 500bin 1milyon iktidar ve iktidara yakın kesimde yok. valla hayret.

  edit: bakanımız çıkıp çıkıp her şey çok iyi deyip duruyor valla bunlar almanyada falan mı yaşıyor?

  ekonomi çevrelerinde şöyle görüşler var, küresel kriz bekleniyor ve başlatan türkiye olacak deniyor, bizimkilere sorsan enflasyon 3 falan.
 • 2016 yılında bir tane dell laptop aldım. i5 falan o zamanın yeni nesiliydi. 2500 lira verdim. kullandığım programlar kasmaya başladı. dedim yeni bir laptop bakayım. i7'ler kapıyı 9 bin liradan açıyor. orta halliler 7 bin lira. hayırlı işler.
2566 entry daha