şükela:  tümü | bugün sorunsallar (8)
5947 entry daha
 • makasın ucunu iyice açan kriz. fakirin bir kat fakirlestigi zenginin uc kat parasina para kattigi kriz. tatile gidenler avm leri dolduranlar artti diyorlar ya iste sebeb bu. fakirden alıp zengine verdi. dolar hesapları şişerken kredi faizleri devamlı artıyor.
  orta sınıf git gide aşağı çekiliyor.
  geçen sene rahatlıkla ödediğim ekstreler şuan minimumda ödeniyor yakında onu da ödeyemeyeceğim sanirim.. sonumuz hayır olsun
 • çöküş resmi:haziran 2018 ipotekli konut satış sayısı 47648; 2019 mayıs rakamı 5231.
 • vatandaşın alım gücünü düşüren kriz. (bkz: uğur civelek) yıllardır ne söylüyorsa bir bir çıkıyor. son programında çok önemli konulara değinmiş yine. 10 temmuz 2019 uğur civelek ile halkın ekonomisi
 • 85 milyon nüfus olan bir ülkede otellerin doluluk oranının yüksek olması lazım zaten .ilk 5 ay rakamı 13 milyon yabancı. kriz işçiye, memura var. bazı kalemlerde enflasyon 2 yılda % 100 verilen zam % 30 tüketimi kıstı millet mecburen telefon değiştiren yok çevrede. gıda zorunlu harcama kapanan bim, a101 var. lcw şube kapatıyor. 3, 5 bmw gören kriz yok yazarsa kriz olmayacakmış kesin bilgi yayalım... edit: zorlu, zorunlu düzeltme
 • oteller dolu o zaman kriz yok diyenlere biz bu işi anlattık da anlayan olmadı. çer çöp yerli müşteri ve ondan beter yabancı müşteri ile kriz yok diyemezsiniz.

  okuyun öğrenin.
  (bkz: 2019 turizm krizi/@bullshit detector)
 • öncelikle belirteyim ki, türkiye’de gerçek manada* bir krizin olduğunu düşünmüyorum. bunu daha çok dar boğazlık olarak yorumluyorum. ama ciddi anlamda* bir dar boğazlık söz konusu. gerçek manadaki krizden beklentim, açlık ve sefaletin daha da çok hissedilmesi (bkz: yunanistan).
  haa bu dar boğazlığın sonu gerçekten krize mi çıkar, onu ilerleyen zamanlardaki uluslararası gelişmeler ile türkiye’nin bu gelişmelere alacağı aksiyonlar belirleyecek (bkz: s400) ve (bkz: doğu akdeniz sorunu). umarım hem abd hem de ab merkezli bir yaptırımlar silsilesi ülkemize uğramaz. çok iyi bir şekilde diplomasi yürütmemiz gerek. yoksa işin sonu nereye varır pek öngöremiyorum.

  mevcut dar boğazlılık ise zengin kesimi, son model araba alabilecek kişiyi pek etkilemez. daha çok orta ve dar gelirli kesim etkilenir.

  peki zengin kesim hiç etkilenmez mi?
  yurt dışı temelli etkilenirler. artan kurdan dolayı paris’te 2 günde harcayacağı parayı gelir marmaris’te 1 haftada harcar. kafesine gider, otelinde mojitosunu yudumlar. sen de bunlara bakıp mekanlar dolu dersin.

  lakin ülkenin ekonomik durumunu bu kişiler üzerinden genelleyemeyiz. eğlence mekanlarını dolduran %10’luk kesime bakarak geri kalan kesimin ekonomik durumunu tahmin edemeyiz. misal: 50 haneli bir mahalle düşünün. bu mahallede 2 doktor ve 2 öğretmen yaşasın. bu mahalleye nezih muhit diyebilir misiniz?
  bir mahalleyi nezih yapan, o mahallede oturan kişilerin statüsü kadar o mahallenin konumu, suç oranı, temizliği gibi faktörlerdir de. mahalleye suriyeliler yerleşmiş, bir evin önü parkeli diğer evin önünü bok götürüyor. sosyal medyada neredeyse her gün işlenen bir suçun görüntüsü çıkıyor. halkın geneli maalesef refah ve rahat değil.

  gelelim araba meselesine. bir krizden beklentimiz kimsenin arabası olmaması mı? öyle bir şey teorik olarak mümkün değil zaten. kriz var diye herkes arabasını satmak zorunda kalsa kim, nasıl, hangi parayla alabilecek?

  ki kaldı ki zaten daha birkaç hafta önce araba satışlarında düşüş diye başlık açıldı sözlükte, sayısal verilerle de kanıtlanarak. sen her gördüğün parlak arabaya son model diyorsan onu bilemem. fakat en nihayetinde otomotiv sektörü etkilenmiştir.

  - “arabaya okey, hadi oteller ve mekanlar da tamam. ama halkın genelinin gittiği avm'ler dolu” diyebilirsiniz. avm’yi dolduran kalabalık yüksek oranda çocuklu aileler.
  bu yüzden ben de şöyle bir soru sorarım: günümüz şartlarında 4 kişilik bir ailenin en ucuza yapacağı sosyal aktivite nedir?

  - havalar malum sıcak. evde otursan klima mı yakacaksın? git en yakın avm’ye, iki mağaza gez, gel eve.
  - okullar tatil, çocuklar evde sıkılıyor, e sen elaleme instagram’dan bakıp özeniyorsun, hop hadi avm’ye.
  - mağazalarda düz renk tişörtler 50 lira. bir tık üstü tişört 80 lira. ne yapıyorsun peki? geziyorsun öylesine. kuru gürültü.
  eve dönerken oğlana çocuk menüsü hamburger, kendine pide-döner vs. üstüne de 2 liraya krem şanti dondurma.

  dediğim gibi elbette kıyafetler alabilen, yeni ayakkabılar giyen kitlemiz de mevcut. olmasa mağazalar kepenk kapatırdı zaten. baştada dediğim gibi “kriz var” gibi büyük bir laf edemem.
  ama “son model arabalar var” ve “mekanlar dolu” gibi basit söylemlerle de yaşanması muhtemel bir krizi görmezden gelemeyiz.

  kaldı ki devletin arttırdığı ve getirmeyi planladığı vergiler,
  artan işsizlik sayısı (ki bu sadece kayıtlı olan işsizler),
  düşürülmeye çalışılan ve düştü denildiği halde pek hissedilmeyen enflasyon,
  otomotiv satışındaki düşüş,
  sigaraya, alkole, benzine yapılan zamlar,
  piyasanın dövize güvensizliği de işin ciddiyetini göstermektedir.

  edit: piyasanın dövize güvensizliğini şöyle örneklendireyim. bugün yabancı bir markanın bir ürününe bakarken try fiyatı yapıştırılan etiketi kaldırdım ve altında euro değeri yazan fiyata baktım. euro değerinin tam 8 katı liraya hesaplanmıştı. yani gidip euro alsanız ve o ürüne euro ile ödeme yapsanız, etiket fiyatındaki liradan daha ucuza para öderdiniz.

  edit ıı: ziplamayi ogrenen fil adlı arkadaşın çok güzel bir katkısı oldu. avm’lerin doluluğunun kuru kalabalık olduğunu kanıtlar nitelikte mağazaların ciro endeksini paylaştı. endeks, mağazaların metre kareye düşen ciro sayısının düştüğünü gösteriyor. buyurun kaynak
 • 2012’den beri iş hayatındayım. ve her yıl batıyoruz başlıklarını okuruz. bi batsak da bu arkadaşlar rahata kavuşsa.
 • yazilim sektorundeyim, sanilanin aksine bu sektorde istisnalar haric kimse oyle ucuk maaslar almadi.

  ama bundan 6 sene once etrafim orta seviye yazilimci kaynarken bir araba alisimiz vardi akliniz durur.
  ayni anda 2 araba sahibi olan myo terk arkadaslar vardi, maaslar da tas catlasa 1-2 bin dolar falandi.
  habire kredi cekenler sifir arabalar, iphone'lar dslr kameralar havada ucusurdu.

  simdi bakiyorum ofise, yillarin senior yazilimcisi bile adini duymadigim telefon markasi kullaniyor. mudurun kullandigi telefonun ekrani paramparca.
  luks takilan clio, daha dusuk olan dacia aliyor. ona da 40 tane laf ediyor yine vergisi geldi diye. ki maaslar artti piyasadan yuksegiz su an.

  ben de sirf eksideki troller kriz yok desinler diye passat bakiyorum.

  cidden 2. el passat ya da biraz hirpalanmis bmw almak gayet mantikli gozukuyor.
  cunku fiyatlar oyle bir bozulmus ki, orta seviye c sinifi araba alacagina 2 yas daha eski passat alabiliyorsun.
  en azindan passata biniyor derler. kriz yok derler.
 • ak gavatları toplamış başlık. 2019da konut satışı yüzde kırk, otomobil satışı yüzde 60 daralmış sokakta bmw diyor gavatlar hala. dün audi bayisindeydim eleman net şekilde bittik diyordu. 50 kişilik plazada iki haftadır tek fatura kesilmedi diyor. otomotiv perakendecileri derneğinin sitesinde satış dataları var. araba fln satılmıyor. ak gavatlar köylerinden trol maaşıyla ilk defa çıktıkları için 10 yaşında bmw yi lüks sanıyorlar heralde.
  gsmh da bu sene 8 bin dolara düşmüş zaten, 4 sene önce 12 bin dolardı. reyis de hal 2023 hedefimiz 12 bin dolar gsmh diyor. mehteran gibi iki ileri bir geri gidiyoruz. şu ortamda malum partinin hala yüzde 40 larda oyu olması bizleri (bkz: 2020 ekonomik krizi)(bkz: 2021 ekonomik krizi) ve devamının beklediğini gösteriyor
 • ne olması lazım ülkenin krizde olduğunu anlamanız için insanların kendini her sokak başında yakması, dışarı çıplak çıkması falan mı gerekiyor? parası olan, işi tıkırında olan insanlar harcamaya devam ediyor . kriz orta ve alt kesimi vuruyor. onlar kirasını ödeyemiyor, işsiz kalıyor. üst ekonomik gelir grubu ise daha az hissedecek her krizde olduğu gibi. ayrıca bu bir anda da olmaz bizim gibi hemşericilik, akraba dayanışmasının olduğu ülkelerde yavaş yavaş.

  bu kriz v şeklinde yani dibe vuralım geri çabuk bir şekilde toparlanalım diye gelmiyor maalesef. daha çok dibe inip dipte bir süre bekleyeceğimiz şekilde geldi (u). burası dip mi? bence değil biraz daha aşağılara ineceğiz. o zaman bu krizdi değildi tartışmaları da bitecek.
174 entry daha