şükela:  tümü | bugün sorunsallar (8)
7246 entry daha
 • evet dostlar buğday hasatı bitmiş olup ayçiçeği hasatında sonlara gelmiş çeltik hasatına yeni başlayan bir kardeşiniz olarak biraz çiftçi kesimden haber vereyim dedirten krizdir.
  buğday fiyatlarında geçen seneye göre girdi maliyetleri artmasına rağmen buğday satış fiyatı beklenen oranda yükselmedi.
  ayçiçeğinde ise yağlı tohumlar iyi alım yaptı bu sene. açıklanan taban fiyat çiftçiyi sevindirsede yağ oranlarında ki düşüklük çiftçiyi yine mutlu etmedi.
  çeltiğe gelirsek ise ofisten herhangi bir fiyat açıklaması çıkmadı. fabrikatörler beklemede bir iki hafta içinde fiyatlar oturur ve umarım geçen sene ton bazında 3500 liraları gören osmancık tarzı çeltikler bu sene bu fiyatın altına inmez.
  trakya da traktör satışları geçen seneye göre bence oldukça düşüş gösterdi. eğer yerli traktör fabrikalarında çalışan arkadaşlar üretim bantlarının durumu hakkında bilgi verirse tezimi doğrulamış mı olurum yoksa yanılıyor muyum onu öğrenirim.
 • krizden kastımız hayat durdu hiçbir yerde yaprak oynamıyor değil tabiki. alım gücümüz çok düştü. iki yıl önce tlden dolara çevirdiğinde bin dolar civarı maaş alan adam bu yıl muhtemelen o parayı alamıyor 2 yıl üst üste zam aldığı halde. şuanki koşullarda krizin bitmesi de olası gözükmüyor. enflasyon sebebiyle zam alan işçilerin maaşı enflasyon düzeldi maaşları indirelim diyerek indirilemez. yani zaten adamlar enflasyonun inmesini beklemiyor. bekleseler bu denli yüksek oranda zamlar yapmayacaklardı muhtemelen.
  bu durumdan çok kötü etkilenen insanlar da var tabiki. senin gördüğün kesim zaten bu olaylardan pek etkilenmeyenler. zira dediğin bölgeler orta kesimin ya da zengin kesim diye tabir edeceğimiz insanların bulunduğu yerler. birde o bahsettin yerlere hiç gitmemiş, varlığından haberi olmayan, tek derdi evine ekmek götürebilmek olan insanlar var. senin zaten amacın tatil yapmak. tatil bölgelerine gidipte sıkıntı içinde yaşayan kaç insan gördün? o bölgelerin olayı o değil zaten.
 • çok fena iflas ettiğimizi iphone21ultrapuro'sundan yazanlardan öğrendiğimiz kriz.
 • markette dolaşıp elinin varmamasıdır. açız ulan 2 çerez alıp 30 tl bırakıyorum. markette dolaşıp ürün fiyatlarında ezilmek, bir iki ürün alıp 25 30 tl bırakıp çıkmak...

  yurtdışı marketlerindeki refaha imrenmek de cabası. adamlar benim 8 tlye aldığım kefiri 0.6 euroya alıyor amk kefir bizim ülkeden çıkmadı mı
 • krizi tatil beldeleri ve belirli bir gelir düzeyine sahip insanların gittiği mekanlarda arayan bir adet avel beyanı. sen git bakalım sor çiftçiye traktörüne mazotu en son kaç paralık alabilmiş sonra gel konuş burada. sen yurt dışında yaşıyorsun sana giren çıkan yok atıp tutuyorsun git gir bir benzinliğe 10 dk gözlem yap bakalım "abi fulle"diyen kaç kişi ? ayrıca 140journos işler kesat videosu nu izlemeni tavsiye ederim.
 • 2018'in 4., 2019'un ise 1. ve 2. dönem ekonomik büyüme rakamları baz alındığında ekonomik kriz içinde olduğumuz bir gerçek. bu krizin 1994, 2001 ve 2008 krizlerinden farklı bir yanı var. geçmiş krizlerde ekonomi sert düşüp hızlı bir şekilde toparlanmaktaydı. şimdi ise, yumuşak bir düşüş gösterdi ancak toparlanamıyor.

  2001 ve 2008 krizi ile günümüzdeki büyüme rakamlarının izlediği süreci ve farkı daha net görmek için buyrunuz efendim.
 • * halihazırda var olan ve günden güne artmaya devam edecek olan durumdur.
 • bu başlığı takip edenler bilir. ufak çapta gezen tavuk üretimim var. yemin çuvalı bir buçuk yılda 65 liradan 110 liraya, yarka tavuk 17 liradan 30 liraya çıktı. ilçemizin haftada bir kurulan pazarından bu yıla kadar kasa, kasa ezik domates, çürük elma, azıcık solmuş marul vs bulup tavuklarıma verebiliyordum. bu yıl hem bahçesinde tavuk besleyen çoğaldı hem de esnaf bunları atmayıp ucuz fiyattan tüketiciye satıyor. krizle ilgili tek tesellim insanların israf etmemeyi sike sike öğrenmesi yoksa durumlar vahim.
 • yurt dışından cebinde dövizle geliyorsun.
  istediğin yere gidiyorsun, istediğini yiyor, içiyorsun.
  gezdiğin yerlerin çoğu kalbur üstü mekanlar, sıradan vatandaş önünden dahi geçemez. ekonomik krizlerin en çok orta ve alt gelir durumunu etkilediğinden haberin bile yok.
  üniversite mezunlarının büyük kısmı iş bulamıyor ya da düşük ücretler öneriliyor. özellikle ülkeyi kalkındıracak mühendisler üç kuruşa köle gibi çalıştırılıyor. asgarî ücret açlık sınırının altına inmiş, emekliler ekmeğe muhtaç yaşıyor.
  "anlayacağını bilsem yüzüne tükürmek isterim ama ondan da anlamazsın ki sen."
 • bir daha düzeleceğine inanmadığım krizdir. dünya genel olarak ekonomik bir buhrana doğru ilerlerken, türkiye'nin bunca senedir kötü yönetiminin, yolsuzluğunun, israfının üzerine bir de saf değiştirmesi* eklenince olmaması mucize olurdu.
140 entry daha