şükela:  tümü | bugün sorunsallar (7)
8592 entry daha
 • "istanbulda yaşamamız mucize"
  saraydan duyuluyor mu?
  https://www.bbc.com/…rkce/haberler-turkiye-50635410
 • geeizekali troll'ler roubini'den medet umar halde. vay amk...
 • her sabah aldığım atıştırmalık peynir 1,99'dan 2,30 olmuş.

  herhangi bir ürünün fiyatının laps diye %15 artabildiği değişik günlerde yaşıyoruz.
 • teorik olarak teorik kriz tanımına göre sona ermiş krizdir. ülkenin temel eksikliği yetişmiş emek gücü değil yetişmiş sermayedir.

  önceki yıllarda, daha doğrusu belki de cumhuriyetin ilk 70-80 yılında bu ciddi bir sorun olmuyordu. öte yandan, küresel düzeyde nitelikli emek/nitelikli sermaye işbirliği düzeyi yükseldikçe türkiye ekonomisi rekabetçiliğini kaybediyor.

  mesela şu an bankalara kredi dağıtması imkanı tanıdığımızda en çok tüketici kredilerinin arttığını görüyoruz çünkü kredi skoru görece en yüksek kesim bizde şirketler değil bireyler.

  bu durumun handikabı ise cari denge rakamlarında kendini gösterecek. tüketici kredileri son 6 ayda %50’ye yakın arttı, ben föş’ün yalancısıyım. her neyse önemli olan rakam değil.

  paranın bireylerde kalmasının ve sermaye gelişim ortamı olmamasının sonucu olarak, nitelikli emek ekonominin verimini şu anki düzeyinin üzerine çıkaramıyor. verimi artmayan ekonomiyi de hızlandırmaya çalıştıkça cari açık vereceğiz. bu sürdürülemez hale geldiğinde de yeni kur şokları kaçınılmaz son.

  başta dediğim gibi ekonomi normale döndü, daha doğrusu normaline döndü. paranın devir hızı/ekonomik verim ilişkimizde bir değişim yok. temel değişim senelik 35-40 milyar dolar cari açıktan, 10-15 milyar dolar düzeyine düştüğümüz için yaşanıyor artık yeni normalimiz bu.

  2011-2013 yılları arasındaki refah ortamını bu ekonomik yapıda bir daha hiçbir zaman görmeyeceğiz çünkü fed yeni parasal genişleme yapsa bile bu borç yüküyle senelik 35-40 milyar dolar cari açık finansmanını bulamayız.

  bu nedenle, artık yeni normaline kavuşan ekonomide bilginin üretim hızı da iktisadi verim de küresel düzeyde düşmeye devam ettikçe beyin göçü de devalüasyonlar da kur şokları da kaçınılmaz olacak.

  refahı tabana yayabileceğiniz tek yöntem olan nitelikli emek/nitelikli sermaye işbirliği şu anki ekonomi politik yapıda kocaman bir hayal, yapıyı değiştirmeden ancak idare-i maslahatla ekonomiyi şoklardan koruyabiliriz o kadar.
 • olmayan krizdir.
  kriz miriz yok kardeşim, bırakın bu kriz söylemini artık..
  termik santrallerin kansere yol açtığını bilen ve aslında doktor olan bir milletvekilinin bilgisine rağmen, parti karârıdır deyip filtre takılmasına karşı oy vermesi, bir televizyoncunun filtre takılmasının ekonomiye zararından dem vurması ve en sonunda cumhurbaşkanının veto etmesinden sonra aynı kişilerin bir anda çevreci olması..
  otorite denen kavramın ne olduğunu gösteren bir durumdur.
  krizler olur, zamanla da etkisi kaybolur hatta ülke düze çıkar.kriz amerikasından tut, japonyasına kadar her memlekette çıkar; ama sonra refaha kavuşulur tedbirlerle..
  bizde ise durum farklı..bizi direkt krizin kendisi yönetiyor..sistem bu.
  bu artık bir yönetim şekli..alışın buna artık
 • olmayan kriz

  (bkz: ekonomi kötü demenin suç teşkil etmesi)

  750 milyon dolarlık projenin elektrikleri kesilmiş.

  --- spoiler ---

  ankara büyükşehir belediyesi başkanı mansur yavaş'ın 750 milyon dolara mal olduğunu açıkladığı oyun parkı wonderland eurasia'nın (ankapark) borcu nedeniyle elektriği kesildi. parkın 2-2,5 milyon tl elektrik borcu olduğu belirtilirken, öğleden sonra elektriklerin kesilmesiyle çalışanlar evlerine gönderildi.
  --- spoiler ---

  kaynak

  gelelim aktrollerin ağzından düşürmediği "efsane cuma"ya.

  --- spoiler ---

  efsane cuma haftası birkaç görüntü nedeniyle ‘tüketim çılgınlığı’ olarak eleştiriliyor. ancak ülkenin geniş kesimleri için efsane cuma zorunlu ihtiyaçların karşılandığı bir haftaya dönüştü. gittigidiyor.com’da en çok satılan ürün bebek bezi.
  --- spoiler ---

  kaynak

  biraz da medya sektörüne bakalım

  --- spoiler ---

  chp istanbul eski milletvekili barış yarkadaş'ın duyurduğu habere göre, cem tv haber, türksat reklam giderlerini ödeyemediği için uydudan indirildi. ekim ayında 30 kişiyi işten çıkartan woman tv ise reklam alamadığı için pazar günü yayınlarına son verdiği iddia edildi.
  --- spoiler ---

  kaynak

  bakalım dünün konkordatosu neymiş

  --- spoiler ---

  izmir'in tanınmış ailelerinden akgermanlar, dört şirketleri için mahkemeden konkordato talebinde bulundu. mahkeme, dört şirket ile akgerman ailesinden üç kişiye geçici mühlet verdi.
  --- spoiler ---

  dev şirket konkordato ilan etti

  sakın bunlar size ekonominin iyi gitmediğini düşündürmesin

  (bkz: ekonomi kötü demenin suç teşkil etmesi)

  ekonomik kriz için yeni kriterimiz neydi indirim günü kargo firmalarının yoğunluğu. insanların ucuz diye bebek bezi almaları önemli değil. kargo firmaları indirimde yoğunsa birde insanlar dışarda çay içiyorsa ekonomi çok iyidir.
 • yazar arkadaşın biri türkiye ekonomisi "ponzidir"demiş çok doğru bir tespit. niteliksiz taşralı hem cahil hem tatlı su kurnazı kesim,hem üredi türkiye'nin nüfusunu suriyeliler ile beraber anormal arttırdı.tercihleri ile de türkiye'nin kamu birikimlerinin servet transferi ile soyulmasına, yanlış yatırımlar ile türkiye'nin ve şirketlerinin aşırı borçlanmasına. çanak tuttular. umarım ve dilerim çuvala sığmayan yalan dolan ile gizlenmeye çalışılan ekonomik kriz, en çok bu niteliksiz sürünün burnunu sürter acırsam insan değilim.
244 entry daha