şükela:  tümü | bugün soru sor
  • 2019'da bizi bekleyen şey gıda krizi olacak.

1-) gübre fiyatlarının artmasından dolayı çiftçinin üretimi kesmesi veya daha az gübre kullanması (özellikle buğday).
    2-) şeker pancarının kar altında kalması.
    3-) soğan depolarına baskın yapıp üreticiyi soğandan hatta patates üretiminden soğutmak.
    4-) çok yıllıklı meyve ağaçlarının para kazandırmıyor diye sökülmesi.
    5-) ekilen sebzelerin toplama maliyeti (işçilik, mazot vb.) bile tüm kazançtan fazla olduğundan hiç toplanmamaları, tarlada kalmaları. seneye bu yüzden ekim yapılmayacak olması.
    6-) iklimden, hastalık ve zararlılardan dolayı gelen felaketlerden ötürü çiftçinin belini doğrultamaması.
    7-) traktör için satılan mazot fiyatlarının normal arabalara satılan fiyatla aynı olması (eskiden çiftçiye ucuz mazot verilirdi).
    8-) enflasyonla mücadeleyi, üreticiyle savaş haline getirmek.
    9-) yem fiyatlarının artmasından dolayı ineklerin kasaba yollanması.
    10) hem gıdada hem de tohum, gübre ham maddeleri ve zirai ilaçta yurt dışına bağımlı olmak.

tüm bu sebeplerden ötürü 2019 senesinde türkiye'de gıda kıtlığı olacaktır. bu yüzden dolarla ithalat yapılması nedeniyle gıda fiyatları çok yükselecektir.

ekleme;
    11-) zeytin üretimi yapan arkadaşların bildirimine göre onlarda da durum iyi değil. yüksek verim alsalar bile maliyetler çok yükselmiş.
    12-) borca sıkışan hayvan yetiştiricileri hayvan yemini kooperatiflerden alıp başka bir çiftçiye veya tüccara ucuza satarak nakit elde ediyorlarmış. (1 çuvalı 65 tl'ye alıp 45 tl'ye satmak gibi). böylece daha önceki borçlarını kapatıyorlarmış. bu durumda, kooperatiflerden aldıkları yemlerin borcunu ödeme sırası geldiğinde borçlarını ödeyemeyecekler. ya tüm hayvanlarını elden çıkaracaklar ya da var olan tarlalarını satacaklar ve bu durumda 2019 yılında tarımsal ve hayvansal üründe düşüşler olacak. ayrıca işsizlik sayısı artacak. işsizlere sakın bir sayı ya da oran olarak bakmayın. bu durum yozlaşmaya, hırsızlığa, aile içi şiddete ve toplumsal sorunlara neden olacaktır.
  • (bkz: töbe de)

tanım: umarım gerçekleşmez dediğim kriz. gerçekleşirse yine bazı geçici çözümler uygulanarak bertaraf edilecektir ancak ertesi sene başka bir sektörde yine acısı çıkacaktır. böyle kısır döngüye gider bu iş.
  • doğru tespit, ıspanak üretici mahsulünü toplamadan tarlayı sürmeyi düşünüyor (bkz: https://tr.sputniknews.com/…campaign=url_shortening)
  • yemeyerek çözebiliriz bu krizi.
  • gayet olası gözüken kriz. işte bundan korktuğum için vaktinde şöyle bir entry girmiştim. (bkz: #83665443)
  • ben zaten kendi başıma bir makina olduğum için her zaman gıda krizi yaşıyorum. *

bu ülkede sporcu olmak, yeterli proteini almak, sağlıklı beslenmek çok zor. hay lanet girsin.
  • çeşitli algı operasyonlarıyla, malum kesim yine uyutularak, ekonomik saldırı olduğuna inandırılacaktır. dolayısıyla hiçbiri ‘’biz neden üretmiyoruz, nerede yanlış yapıyoruz, ben niye takım tutar gibi parti tutuyorum’’ diye sorgulamayacaktır.

tanım: gerçekleşmemesini umduğum kriz.
  • trakya'dayım. her madde birebir doğrudur. çiftçiler artık sikerim böyle işi diyorlar. asgari ücretle geçinir gideriz modundalar.
  • ufak bir zeytinliğimiz var. bu sene, iyi verim aldık, allah bereket versin. seneye, dip zeytini toplamayı düşünmüyoruz; ilaçlaması, budaması, sürülmesi, toplaması derken, yaptığın emeğe değmiyor.
    o listeye, zeytin yağını da ekleyi verin bir zahmet.
  • ön edit: birçok mesaj aldım, genel olarak mazot ve işçi gideri en büyük kalemmiş. öğrenmiş olduk, teşekkür ederim bütün mesaj atan yazarlara.

katıldığım tespit. yalnız anlamadığım bir şey var;

ürünü tarlada bırakmak, toplayıp satmaktan nasıl daha karlı olur? masrafın çoğunluğu zaten tohum ve ekim aşamasında olmuyor mu? yetişmiş ürünü toplamayıp, çürütmek nedir?