şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ayak sesleri geliyor.

  ünlü yatırımcı, emtia gurusu jim rogers dede der ki, "sıradaki ayı piyasası şu ana dek gördüğüm en kötüsü olacak."
 • 2008 krizi geçti mi ki? objektif olarak cevap verebilecek kişiler tahminimce sadece daron acemoğlu ya da kemal derviş gibi üst düzey ekonomistlerdir. endüstri mühendisliği üzerine işletme yüksek lisansı yapan ali babacan ya da rakamlarla oynama ustası mehmet şimşek değil. parasal genişleme ve sonrasındaki daralma, endüstri 4.0 ve artan haberleşme imkanları ile giderek daha da belirginleşen globelleşme gelen tsunamiyi durdurabilir mi? trump'ın başa gelmesi ve de brexit zaten bir krizin geldiğini haber vermiyor mu? benim kısıtlı değerlendirme yetime göre (ki acemoğlu-derviş gibi isimlerin yanında esamem bile okunmaz, yoksa burada kast edilen en ufak bir ekonomik eleştirimde mesaj kutumu yeşillendirip: "sen bir doktor olarak ekonomiden ne anlarsın?" diyen ad homiemci sözde iktisatçılar değil) mevcut ekonomik düzen zaten sürdürülebilir değil. 2019 olmaz 2045 olur ama global bir ekonomik kriz zaten çıkacak
 • (bkz: #75336633)
 • araştırmalarımı yaptıktan sonra editleyeceğim.
 • new york times'in 11 agustos tarihli turkiye ekonomisi hakkindaki makalesinde bahsedilen durumdur.

  --- spoiler ---

  makaleye gore, tim lee adindaki ingiliz ekonomi uzmani turkiye ekonomisinin cikmaza girecegini tam 7 senedir yazip duruyor. kendisinin tabiri ile "turkiye, komur madenindeki kanarya" turkiye'nin yasayacagi kriz yaklasma olan global ekonomik krizin de habercisi.

  adami kimse dinlememis, fakat bugun gelinen noktada hakli oldugunu gormusler. başlayan çöküşün türkiye dışına da yayılmaya başlayacağını söylüyor. türk bankalarının çıkmaza girmesi buralara yüksek miktarda kredi sağlayan yabancı bankaları da panikletmiş. ( netice itibariyle geçen hafta avrupa borsalarında da düşüş görüldü.)

  lee, son 10 yılda türkiye'ye gelen sıcak paranın inşaatçılar tarafından yutulmasının sadece türkiye için değil dünya içinde kötü bir sona ilerlediğini söylüyor.
  (ne inşaat sektörümüz varmış anasını satıyım, dünyayı çökertecek)

  gelecek krizin 2008 krizinden çok daha büyük olacağını öngörüyor. 2011 de yazdığı makaleye göre türkiye'nin krizden çıkması için ihtiyacı olan miktar 100 milyar dolar.

  türkiye'nin ekonomik büyümesinin dışarıdan gelen paraya endeksli olduğunu görmüş, aynı şey 1997'de tayland'ın başına gelmiş ve asya'dan yayılan krizini tetiklemişti diyor.

  2013'de dolar 1.9 iken tim lee 7.2 olacağını yazmis. bu dönemde türk ekonomisi dışarıdan bakıldığında iyiymiş gibi gözüktüğü için insanlar hayal kurduğunu düşünüp ciddiye almamışlar.
  şu an geldiğimiz noktada türkiye'nin yabancı para cinsinden toplam borcu 5.5 trilyon dolar (oha, yani 100 milyar da kurtarmaz demek oluyor herhalde)

  lee, amerikan yatırımcılarının türk bonolarının %25 ine sahip olmasının onları da risk altına aldığını söylüyor.

  son olarak büyük yatırımcıların türkiyeden sonra diğer gelişme olan ülkelerden de kaçacağını ardından da avrupa ve amerikan hisse ve bono pazarlarından da çekileceğini söylüyor. (iyide nereye gidecekler o zaman?)
  --- spoiler ---
 • sonunda dunyanin da mina koyuyoruz dedirten iddia. hadi bakalim.
 • amerika şu an züccaciye dükkanına girmiş fil gibi dünyada götüyle dağları deviriyor.
 • fed bunu öngördüğünden aslında 1 yılda yapması gereken arttırımı son iki yıla yaymıştır. fed temkinli devam ederse 2019 sonu 2020 başı gibi olabilir, ama kaçınılmaz bir sonuçtur. hastayı serum, ilaç, makinalar ile hayatta tutup sonra da onları bir bir kesersen ne olacaksa o olacak dünya ekonomisine. abd parasal genişleme ile, kendi büyük buhranını hem ötelemiş hem de dünyanın geri kalanına -krize giren ekonomilerin sönen balon gibi kendi içlerine çökecekleri- ulusal krizler olarak outsource etmiştir. isim önerim outsource global.

  not: yatırım tavsiyesi değildir.
 • zor günler bütün ekonomileri bekliyor ancak em çok etkilenenler bizim gibi ekonomiler olacak. olmaya başladı bile.
 • kimse 2018 yılı akp dönemi krizini başka yerlere ve yıllara atmasın.

  --------------------------

  yola, betona paralar gömüp taş devri yaptınız.

  yandaşlara, vakıflara, damatlara ihaleler verdiniz ihya ettiniz.

  5 liralık ürünü 100 liraya aldınız.

  yandaşın vergi borcunu sildiniz, kdv muafiyeti sağladınız, hazine garantili borçlarına ortak oldunuz.

  hesap kitap bilmeden, geçiş garantili ihaleler verip, geçsede geçmesede vatandaşa kazık attınız, hesaplarınız tutmadı ve 2-3 yıllık devlete maliyetine o köprü, tünel parasını amorti edebiliyordu.

  öyle kişilere ekonomiyi emanet ettiniz ki; reza'dan saatler, avanta paralara iş yapıldı.

  oğlanın vakfa 100 milyon dolar bağış alıp arap kralı ölünce 3 gün yas tutup ağladınız.

  kızı danışman atadınız, eşe hermes çanta için mağazalar kapattınız.

  devletin acil ihtiyacı gibi 1000 odalı saray, yazlık saray, sırça köşkler kullandınız.

  belediyelerden kupon araziler kovaladınız.

  şeker fabrikalarını arsa fiyatına sattınız.

  özelleştirme yapa yapa neredeyse mezarlık bıraktınız.

  --------------------------------------

  gemiyi siz batırdınız, gemicikleri malta'ya çektiniz.

  sonra aynı gemideyiz diye ağladınız.

  siz beceriksiz kaptansınız, lütfen batacaksakta batalım.