şükela:  tümü | bugün
 • youtube'ta denk geldiğim bir video. link videoya göre 2019 yılında klasik döngüye uygun şekilde küresel kriz meydana gelebilir.(bkz: #71489440)

  son glabal krizler ile fed faiz artışları arasında şöyle bir korelasyon var.

  1987-çöp hisse krizi- fed'in 400 puan faiz artırımının zirvesi
  1998- teknoloji balonu-fed'in 350 puan faiz artırımının zirvesi
  2008-finansal kriz-fed'in 425 puan faiz artırımın zirvesi
  2018-2019- varlık alımı krizi - fed'in 500 puan faiz artırımı zirvesi

  şu linkte bant çok net şekilde görülüyor. link fed' iki defa daha faiz artırımı yapması durumunda kriz bandına dokunuyor. bu da 2019 yılına denk geliyor.

  alt bandı da çizmek istedim ama biraz zor oldu ama alt bantta -3'e dokunuyor; şu an fed'in yaptığı artırımların dibi olan seviye. link fed faiz oranını 0,25 indirdikten sonra gevşemeye varlık alım programıyla devam etti. (bkz: #76109779) tabii bu alışılmadık durum birçok veriyi/modeli yanıltıyordu o yüzden ''gölge fed faiz oranı'' isimli bir çalışmayla varlık alım programının fed faiz oranına etkisi hesaplandı.

  hiçbir kriz beklenti dahilinde ortaya çıkmaz ama saygın birçok ekonomiste göre 2021'den önce resesyon beklenmiyor karşı argümanlar da bayağı fazla onları da girdiye eklersem girdi bayağı uzun olacak.
 • ayak sesleri geliyor.

  ünlü yatırımcı, emtia gurusu jim rogers dede der ki, "sıradaki ayı piyasası şu ana dek gördüğüm en kötüsü olacak."
 • 2008 krizi geçti mi ki? objektif olarak cevap verebilecek kişiler tahminimce sadece daron acemoğlu ya da kemal derviş gibi üst düzey ekonomistlerdir. endüstri mühendisliği üzerine işletme yüksek lisansı yapan ali babacan ya da rakamlarla oynama ustası mehmet şimşek değil. parasal genişleme ve sonrasındaki daralma, endüstri 4.0 ve artan haberleşme imkanları ile giderek daha da belirginleşen globelleşme gelen tsunamiyi durdurabilir mi? trump'ın başa gelmesi ve de brexit zaten bir krizin geldiğini haber vermiyor mu? benim kısıtlı değerlendirme yetime göre (ki acemoğlu-derviş gibi isimlerin yanında esamem bile okunmaz, yoksa burada kast edilen en ufak bir ekonomik eleştirimde mesaj kutumu yeşillendirip: "sen bir doktor olarak ekonomiden ne anlarsın?" diyen ad homiemci sözde iktisatçılar değil) mevcut ekonomik düzen zaten sürdürülebilir değil. 2019 olmaz 2045 olur ama global bir ekonomik kriz zaten çıkacak
 • (bkz: #75336633)
 • araştırmalarımı yaptıktan sonra editleyeceğim.