şükela:  tümü | bugün
 • önüne gelen afrikalı, orta doğulu, kuzey asyalı, ülkeye doldurulursa salgılar artarak devam edecek. gerçekten ülke içten içe sessizce feth ediliyor ve bunun sorumlularına hala inanılmaz destek var.
 • asosyalliğim sayesinde bu sene uzak kaldığım grip türü.
 • kemoterapi gördüğüm için bağışıklık sistemim yok olmak üzere. dışarı çıkmıyorum, eve gerekmedikçe kimseyi almıyoruz ve evde yaşayanlardan ayrı banyo, yatak kullanıyorum, devamlı steril haldeyim.

  1 ocak günü ilk defa dışarı çıktım. dışarıda yemek yiyelim dedik. o günden beri hastalıktan geberiyorum ve dudağımda uçuklar patladı. şu an su içmem için bardağı yerleştirmem gerekiyor. gittiğimiz yerde devamlı ellerimi yıkadım, gelir gelmez temizlendim ve ona rağmen kaptım. salgının boyutunu benden anlayabilirsiniz.

  kayınvalidem 60 yaşında ve bu hafta “ömrümde bu kadar ağır hasta olmamıştım” dedi, tanıdığım çoğu insan hasta.

  uzakdoğu ülkelerinde yaygın olan maske kullanma alışkanlığını edinmemiz, ellerimizi çok yıkamamız ve düzenli vitamin almamız gerekiyor. ihmal etmeyin. hiç olmazsa toplu taşımaya binerken ve sokakta maske takabilirsiniz, çok faydası oluyor.
 • başa edit: hastalığımızın virüsü h1n1 - diğer bilinen adıyla domuz gribi

  çevre ülkelerde de etkili

  swine flu causes death of two people in past two days - agenda.ge
  dec 25, 2018 - swine flu (h1n1) has caused one more death in georgia.

  flu in georgia: school semester postponed, 640 being treated in ...
  22 hours ago - according to official data 10 have lost their lives to the swine flu. ... been yet confirmed in a lab that the reason of the deaths was also swine flu.

  two people died from influenza virus - ajaratv
  dec 25, 2018 - yesterday one woman died in batumi. against this ... according to him, the death was caused by the high risk group patients. according to the ...
  ----------------------------------------------------

  şimdi gelelim korunma ve tedavilere

  korunmanın iki-üç basit yolu var

  1) aksırıp tıksıran insanlardan kendinizi izole edin (havadan bulaşma)
  2) elinizi burnunuza ve gözünüze sürmeyin (3'ü yapmamışsanız). açıklama, grip, nezle gibi hastalıkların virüsleri vücut dışında 4-6 saat kadar aktif durumda olurlar. bu süre zarfında hasta birinin bulaştırdığı virüsler elinizle dokunduğunuzda sizin derinizin üzerinde bulaşma potansiyeli ile konaklamaya başlarlar. burun veya göz çevresindeki deriden içeri girerlerse hasta olursunuz. o yüzden hepimizin bilmeden yaptığı elini suratımıza dokundurma hareketi büyük risktir. sabunlu su ile bu virüsler kolayca imha edilir.
  3) elinizi sık sık sabunla yıkayın (temasla bulaşma)

  vücut direnci için:

  kışın d vitamini eksikliği bağışıklığınızı bozar

  devit-3 gibi takviyeleri her ay veya 2 ayda bir, birer ampül kırıp içerek halledebilirsiniz. d vitamini sandığımızın aksına c vitamininden daha çok işe yarar. c vitamini tamir edicidir, bu doğrudan duvar örüyor.

  ekleme:

  eğer serum takıldığında ayağa kalkıyorsanız aslında yeterince iyi beslenemiyorsunuz veya vücudunuz yeterince iyi şekilde besinleri alamıyor demek olabilir. hastaneye kadar gidip sefalet yaşayacağınıza, neticede taktıkları serumda mucize bir ilaç yok, mikropları öldürmüyor, elektrolit dengenizi iyileştiriyor, ağrı kesici eklemişlerse biraz ateş düşürüp ağrı kesiyor)

  1. kemik suyuna çorba yaptırın/için (kemikleri 4-5 saat kaynatsınlar sonra o suya sevdiğiniz sebzelerden çorba yaptırın, çok fazla şehriye vs. koydurtmayın)
  2. azar azar ceviz, fındık
  3. limon suyu ve elma sirkesinden tonik. yarım limon suyu, 2 yemek kaşığı sirke üzerine de 6 bardak su ile karıştırtıp bir tutam tuz ekletin. susadıkça bunu pipetle için

  bunları yapın vallahi oric doğru söylemiş dersiniz
 • 2 kat evde 6 kişiyiz 4'ü grip. çevremdeki 5 insandan 3'ü grip. ne leş bir salgın. geçen gün 19 saat yataktan çıkamadım, öyle kötü bir kafası var. param olsa malta'ya giderdim amk.
 • çok beter. cevremdeki herkes hasta korkuyorum.
  zaten koku almiyorlar diye bol bol sarimsakli cacik içiyorum.
 • çocuk bitti. 1 aydır kafasını kaldıramıyor. son 2 haftadır eşim hariç tüm aile yaşlılar anneler babalar bitik.

  öksürük 39 derece ateş halsizlik anamızı belledi. 5 milyon adamı sokarsan bu virus evrim geçirir böyle ağzımıza sıçar.
 • bu başlığı okumadan önce sağlıklıydım. şimdi burnumu çekiyorum.
 • kendisinden korkuyorum. normalde her grip mevsimi önde flama taşıyarak yataklara düşen ve canından bezen bendeniz artık nasıl korkmuşsam boğazım gıcıklanır gibi olduğu anda çakıyorum theraflu, d vitamini, supradyn, ballı çörek otu, zencefil, yarım kilo kırmızı biber, kivi, buhar banyosu, gribe karşı yaptığım savunmayı çinliler hunlara karşı yapmamıştır, ikinci bir seddi ben diktim.
  yalnız galiba bütün o dirençsizlik geçmişteki yoğun çalışma hayatım ile ilgiliymiş. iyiyim şu an. bi maşallahınızı alırım.
 • götünü eliyle temizleyip, sabunun ne işe yaradığını bile bilmeyen suriyelileri ülkeye doldur. sonrada onlara ilacı bedava edip vatandaşına parayla sat. bu kadar salak başka bir ülke var mı?

  heryerde prezervatifsiz sex yapan suriyeli kadınları saymıyorum bile, esas ülke belayı ordan görecek.

  kongo bile daha planlı ve medeni bir ülke artık bizden...