şükela:  tümü | bugün
  • cok cok cok erken evet. bir yil var bu drafta. soyle bir big board yapilabilir ama top 5 icin.
    (bkz: rj barrett)
    (bkz: zion williamson)
    (bkz: cameron reddish)
    (bkz: nassir little)
    (bkz: romeo langford)

ben rj barrett'in ilk siradan secilecegine inaniyorum. muhtesem bir skorer doguyor.

lottery'den secilmesi beklenen diger oyuncular:

(bkz: bruno fernando)
    (bkz: jontay porter)
    (bkz: bol bol)
    (bkz: sekou doumbouya)
    (bkz: rui hachimura)
    (bkz: deandre hunter)
    (bkz: daniel gafford)
    (bkz: quinten grimes)

aralik editi: zion williamson bir numaradan gider, kendisi baska bir boyutta. rj barrett da iki numaradan gider.
  • en büyük yıldızının (bkz: daniel gafford), bir numaralı seçiminin (bkz: rj barrett)olacağını düşündüğüm nba draft'i
  • ibre zion williamson'a dogru kaydi epey bir numarali secimde. kendisi isman azmani ve hakikaten domine ediyor simdilik. onun disinda ilk 10'dan gitme ihtimali olan, son donemlerde cikis yakalayan oyuncular da soyle:

(bkz: jalen smith) - maryland
    (bkz: kevin porter) - usc
    (bkz: kris wilkes) - ucla
    (bkz: jaylen hoard) - wake forest
  • 10 tane zenci 1 tane topun peşinden koşuyor, ne zevk alıyorsunuz?
  • bence 1. sıradan zion willimson seçilir. şutu olan ve içerden dışardan oynayan acayip güçlü bir eleman. olağan dışı bir sakatlık yaşamaz ise ilk çaylak yılında 20 sayı ortalamasını rahat tutturur. ilk sene nba'de zach randolph etkisi yaratır. sonraki seneler için ise dış şutunu ne kadar iyi yapacağına göre karar verebiliriz.

2. sıra rj. barrett : ayakları çok hızlı ve atletik. oyun zekası da çok iyi. size olarak çok ince duruyor ama şutu iyi. nba'de biraz güçlenir ise lige çok iyi bir skorer katılmış olur.

3. sıra manute bol's : çok ince ama çok uzun bir oyuncu. dış şut tehlikesi de mevcut. yalnız çok zayıf ve ince olması sanki ağır bir sakatlık yaşama ihtimalini artırıyor. şu anda 3. sırada ama bence daha alt sıralarda seçilebilir. üst sıralar için çok lüks duruyor.

4. sıra rui hachimura : japon asıllı siyahi oyuncu. direk bunu görünce naomi osaka aklıma geliyor. atletik ve hızlı bir oyuncu. bana göre şu anki hali ile 9-10 gibi sıralarda seçilir. izlediğim kadarı ile 4. sıra için ultra lüks. ancak içinden bir giannis antentekoumpo çıkmayacağının bir garantisi yok.

5. sıra cameron reddish : bana göre draftın yıldızlarından biri olacak. yaşına göre hem oyunu olgun hem de gerçekten iyi bir skorer. ilk 3'den seçilir ise şaşırmayacağım.

6. sıra nassir little : sıralama olarak bence daha aşağıdan seçilir. ancak kötü bir oyuncu olmayacak. sadece takımı tek başına sırtlamaz ama iyi bir takımda eksik olan her yeri tamamlar. sırtı dönük oyunu var ve mücadeleyi seviyor.
  • cal. tech öğrencisi mick madacool'un büyük sürpriz yapacağı draft. ayrıca georisev pandoska da sleeper olarak iyi bir skorer olabilir.
  • oyuncuların bu yılın ilerleyen döneminde herhangi bir sakatlık geçirmeyeceğini varsayarak yazıyorum; zira geçen yıl michael porter'ın başına neler geldiğini gördük.

buna göre ilk 2 sırada zion ve barrett ikilisinin seçileceği kesin gibi duruyor. hatta zion neredeyse hakkında herkesin uzlaştığı bir isim; ama benim şu başlığa yazmamdaki temel amaç zion abinin mevcut fiziğine göre uzun dönemdeki sağlığına pek güvenemiyor olmamdır. bana 5-6 yıl içinde -özel önlem alınmazsa- sürekli sakatlanan bir oyuncu haline gelebilir gibi geliyor. (bunların önceden tahmin edilemeyeceği, görüntüde çok daha sağlıklı adamların yıllar içinde çürüğe çıktıkları gibi konulardan haberdarım; ama zion'ın fiziğine bakınca, bir de saha içindeki o aktif oyunu düşününce bunu düşünmeden de edemiyorum; gerçi nba'de herhangi bir yönetimin böyle düşünüp kendisini ondan sakınacağını da zannetmiyorum)

bunun yanında oyuncu kurucu guard yönünden azıcık fakir bir drafttir.
  • takimlarin draft piyangosunda daha iyi sans alabilmek icin batmalarini (tanking) engelleme amaciyla yapilan degisikligin uygulanacagi ilk draft. daha onceki senelerde en kotu takim %25, en kotu ikinci takan %19.9, ucuncu takim %15.6 sansla giriyorlardi piyangoya. bu yil ise en kotu uc takim piyangoya %14luk esit sansla katilacaklar. siralamalarda daha altta kalan takimlarin sanslari da yukseltilmis durumda. mesela en kotu 8nci takimin eski yillarda %2.8 sansi vardi, bu sene %6 sansi olacak. eski yillarda surprizler fazla olmazdi ama bu seneki piyangoda surprizlere hazir olmak lazim.

yapilan bir baska degisiklikse eskiden ilk uc siradan secim yapacak takimlar piyangoyla belirlenirken, bu sene bu sayi dorde cikiyor. bence bu da guzel bir gelisme.

su anki siralamara gore new york, phoenix, cleveland, ve chicago'nun en kotu dort takimi olusturacagi uc assagi bes yukari belli. bu saatten sonra yatmalarina pek gerek yok acikcasi, arada bir kazansalar da piyangodaki durumlari pek degismeyecek. yukarida yazmamistim ama en kotu dorduncu takimin olasiligi yeni sistemde %12.5.
  • the ringer tarafindan soyle guzel bir rehber hazirlanmis olan drafttir. iyi okumalar.

http://nbadraft.theringer.com/
  • goga bitadze'nin akıbetinin ne olacağını merak ettiğim seçimlerdir.