şükela:  tümü | bugün
 • tayyip erdoğan’ın mutlak favori olacağı cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde, onu yenmek için uygulanması gereken taktikler dizisidir.

  ilk olarak, chp-mhp-hdp için ortak aday fikrinden vazgeçilmesi gerekir. bu üç partiyi bir araya getirebilecek bir aday yoktur, çünkü partilerin ideolojik temellerinde ciddi ayrışmalar mevcuttur. mhp ve hdp tabanını ortak paydada buluşturma çabası, seçimin boykot edilmesiyle veya oyların erdoğan’a ve ak partiye kaymasıyla sonuçlanacaktır. üç parti için ortak aday belirlenmesi durumunda erdoğan, yaptığı her mitingde “benim milliyetçi kardeşim hdp’nin adayına oy vermez.” söylemini kullanacaktır. erdoğan’la yoldaş olan bahçeli de bu noktada, ortak aday üzerinden, mhp tabanının erdoğan’ı desteklemesi için çalışacaktır. kürt illerinde ise el altından, “mhp’nin desteklediği faşist adaya oy vermeyiniz.” propagandası yapılacaktır. chp tabanı ise kürtlere ve ülkücülere hitap edebilecek muhafazakar bir adaya sıcak bakmaz. özetle, chp tabanı seküler ve kemalist, mhp tabanı türk milliyetçisi ve muhafazakar, hdp tabanı kürtlere hitap eden ve anti kemalist bir aday ister. bu özelliklerin tek kişide toplanması imkansızdır. ayrıca, bu şekilde aday gösterilecek olan kişinin siyaseten erdoğan’la rekabet edebilecek düzeyde olması ihtimali çok düşüktür.

  sözlükçülerin geliştirdiği “ortak aday” stratejisini bu şekilde eleştirdikten sonra formüle geçebiliriz.

  bana göre üç büyük partinin tabanını tek bir kişide birleştirmeye çalışmak yerine, tüm oluşumlar için ayrı ayrı adaylar göstermek gerekmektedir. erdoğan’ı yenmenin ilk şartı, katılım oranını artırmaktır, çünkü katılım oranının artması ilk başta, en çok oy alanı etkiler. seçmeni boykota yönlendirebilecek bir tek aday değil, her kesimi temsil eden farklı farklı kişiler katılım oranını artırır. muhalefetin 2014 seçimlerindeki en büyük hatası da bu gerçeği dikkate almamak olmuştur.

  peki, bu yüksek katılım nasıl sağlanır?
  bilindiği üzere 16 nisan 2017 referandumu ile 20 vekilin, bir cumhurbaşkanı adayı göstermesi hakkı artık yoktur. bu düzenlemenin temel amacı, aday sayısını sınırlı tutmaktır. bu nedenle; chp, mhp ve hdp parti olarak birer aday gösterebilecektir.
  chp’nin adayı yılmaz büyükerşen veya emine ülker tarhan olmalıdır. chp tabanının tamamı bu iki kişiyi de benimser, çünkü bu iki değerli siyasetçi hem laiktir hem kemalisttir. ek olarak emine ülker tarhan kadınlara ve gençlere olan güveniyle tanınmaktadır. gençlerin ak partiye ve erdoğan’a mesafeli olduğunu düşünürsek, tarhan, chp tabanından fire verilmesini önleyeceği gibi kararsızlar, gençler ve feministler üzerinde de etkili olacaktır.

  ayrıca, adayın, aynı anda partinin genel başkanı olmaması, cumhurbaşkanının tarafsızlığı ilkesiyle doğrudan ilişkilendirilerek gayet makul bir propaganda temeli yaratılacaktır.

  mhp’nin durumu chp kadar rahat değildir, çünkü tüm muhalifler tasfiye edilip parti, bahçeli’nin otokrasisine terk edilmiştir. bu noktada, 16 nisan 2017 referandumuyla gelen ve nispeten zorlayıcı olan yüz bin imza ile bir aday gösterilmesi hakkı kullanılmalıdır. chp’nin de desteğiyle yapılacak çalışmalarla halktan imza toplayarak sinan oğan, meral akşener ve ümit özdağ cumhurbaşkanı adayı olmalıdır. sinan oğan karadeniz, doğu ve güney doğu anadolu bölgelerinde, meral akşener iç anadolu ve akdeniz bölgelerinde, ümit özdağ marmara ve ege bölgelerinde ağırlıklı olarak çalışmalıdır. bu sayede, mhp tabanının erdoğan’a yakınlaşması önlenecek ve ülkenin her yerindeki milliyetçilerin sandığa gitmesi sağlanacaktır. oluşan rekabet ortamı, mhp karşıtlarını da sandığa gitmeye sevk ederek katılım artacaktır.

  hdp için en iyi aday selahattin demirtaş’tır. ancak 2019’da durumunun ne olacağı belli olmadığı için onun yerine ahmet türk gibi hem ılımlı hem kürtlerin sevdiği bir aday çıkarılmalıdır.

  tüm partilerden bağımsız olarak, metin feyzioğlu, ahmet necdet sezer’e benzeyen bir figür olarak aday gösterilmelidir. bu, yine imza toplayarak gerçekleştirilebilecektir. hiçbir partiyle ilişkisi olmayan feyzioğlu, tarafsız bir profile sahiptir ve doğu’dan da oy alma potansiyeline sahiptir.

  abdüllatif şener, ak parti tabanından az miktarda oy alabilecek bir alternatiftir.

  son olarak, mümkün olursa; saadet partisinin, alevilerin, ateistlerin ve sosyalistlerin destekleyeceği farklı adaylar imza toplama usulü ile aday gösterilmelidir.

  bu şartlar altında, en az altı aday çıkarılıp katılım oranı yüzde 90’lara çıkarılırsa, erdoğan’ın ilk turda seçilmesi ihtimali azalacaktır. üç adayın yarıştığı 2014 seçimlerinde bile erdoğan, yüzde 51.8 oranında oy olabilmişti. 2017 referandumunu da kıl payı kazandığı düşünülürse, bahsettiğim kriterlere göre belirlenecek adayların dahil olduğu seçim ikinci tura kalacak, ikinci turda erdoğan’ın sahneden çekilme ihtimali doğduğunda, erdoğan karşıtı tüm bloklar, farklılıkları bir kenara bırakarak erdoğan’ın rakibini destekleyecektir. unutulmamalıdır ki erdoğan’ın rakibi, her zaman için erdoğan’dan daha iyidir ve tercihe değerdir. hdp tabanı da mhp tabanı da chp tabanı da diğer muhalifler de erdoğan’ın yenilmesi ihtimalinin bu kadar güçlendiği bir aşamada erdoğan’ın rakibini-normal şartlarda oy vermeyecek olsalar bile- destekleyecektir, çünkü ona duyulan antipati birleştirici bir güce sahiptir.

  not: 2019'da cumhurbaşkanlığı seçimleri ile yerel ve genel seçimler aynı gün yapılacaktır ve bu öneriler, sadece cumhurbaşkanlığı seçimini kapsamaktadır .
 • 1 - bu aday partili olamamalı. net. 3 farklı kesimin desteğini almak istiyorsanız. siyasi parti geçmişiniz olmamalı.en azından aşırı partizan bir kimliğiniz kesinlikle olmamalı.

  2- bu partisiz kişi her kim olacaksa şimdiden arada sırada medyada
  toplumun her kesiminin hoşuna gidecek mesajlar vermeli.

  3- bu partisiz kişi her kim olacaksa şimdiden arada sırada medyada görünüp
  esprili sempatik görüntü vermeli.
 • algı yönetimidir bu başka bir şey değil.
  yok özgür demirtaş, yok ali koç, yok ilker başbuğ aday olsunlar.
  arkadaşlar referandumdan evet çıkmadığını biliyoruz hepimiz. neden gaza gelip rte'nin karşısına aday arıyorsunuz? durun daha bitmedi. mücadele edeceğiz.
 • telekinezi değildir.

  daha önce denedik, tutmadı.
 • önce bir (bkz: ekonomik boykot)u, tüketmemeyi becerebilin de onu sonra düşünürsünüz.
 • kate upton başkan türkiye tombikto
 • abdullah gül, davutoğlu ve babacan'a rakip parti kurdurmak

  milliyetçi muhaliflere yeni parti kurdurmak
 • chp'nin seçeceği herhangi bir lider çıkıp şunu diyecek ;

  "başkanlığı verin, parlamenter yapıya geri döndürelim ülkeyi"
 • e=m.c^2
 • ben mi olsam acaba arkadaslar.anne tarafindan kürtlük geliyor.baba tarafi yunanistan gocmeni izmirli.mhp li kardeslerimde destekler.oluyorum aday.hadi yine iyisiniz koftehorlar.