şükela:  tümü | bugün
  • 2019 yılının sonlarına doğru artış göstermiş uyuz salgınıdır. eczanelerde ilaç kalmadı ama millet uyuz yaftası yememek için gizliyor. gizlediginiz her gün daha fazla insana bulaşıyor. vebal almayın devlet yetkilileri de duysun lütfen.
  • uyuz oldum. kansızlıktan sonraki en kötü hastalık. kansızlar arsız olurlar bi de
  • istanbulda uyuz salgını baş göstermiş yeterli ilaç yok diyorlar. bu konu gündemde tutulmalı. kaynak mülteciler diyorlar. aman dikkat
  • 1,5 aydır ağırlaşan kaşınma şikayetim vardı. geçtiğimiz ay acıbadem hastanesinde alerji teşhisi aldım, düzenli olarak ilaçlarımı kullandım. bugün tekrar muayene oldum. istanbul'da şu sıra çok yaygın olarak görünen bir salgın olduğunu ve teşhisin hatalı olduğunu öğrendim. evet kaşıntıların sebebi uyuz imiş.

eczanelerde ilaç bulmanın zor olacağını söyledi doktor, bazı eczaneler kendi karışımlarını üretmeye başlamışlar. bundan sonrasında olup biteni paylaşmaya çalışacağım.

şu an için krem ve hap almam gerekiyor. kremi 3 gün sürüp, 4. gün duş almam gerekecek. aynı işlemi bu 4. günden 7 gün sonra tekrar edeceğim. bir de evi temizleme, her şeyi yıkama zahmeti var tabi.
  • benim de bugün haberdar olduğum salgın. belediye gelip caddeleri vs detaylı yıkamış, orada olanlar konuşuyordu. benim anlamadığım sözlükte şu ana kadar neden gündeme gelmediği. ben de duyar duymaz yalan dedim çünkü öyle bir şey olsa şu ana kadar ekşi’den duyardım dedim. insanlar tabi aval aval yüzüme baktı ne siyor bu değişik diye. karı kız olaylarını gündeme yapacağınıza bu tür şeyleri yazın allah’ın uyuzları!
  • bir klasik olarak:

ak parti döneminde gerçekleşmiştir. elin itlisini, bitlisini oy versinler diye ülkeye doldurursanız olacağı buydu.

mültecilerden bulaşan ve bebekler ile çocukları özellikle vuran bir diğer hastalık için (bkz: el ayak ve ağız hastalığı)*
  • ciddi bir salgın var ama anlam veremediğim bir şekilde gündem olmuyor. uyuz ilaçları piyasada yok, insanlar ilaca ulaşamıyor ama ne burada ne de başka yerde konusu bile geçmiyor.

gün içinde en az otuz hastaya ilaç yok diyoruz, gelen reçete teşhisleri hep (bkz: uyuz) bir hastamız var tam 5 aydır uğraşıyor bu illetle. dikkat edin benden söylemesi.
  • acaba medyada, basında yeterince konuşulmaması hatta hiç konuşulmaması göçmenlerle ilgili olmasından olabilir mi? göçmen demişken aklınıza sadece suriyeliler gelmesin zira şu anda yüzbinlerce afgan, pakistanlı, ıraklı falan var bu ülkede. sorgusuz sualsiz alıyorlar içeri ne de olsa kafaları bizimle aynı diye, gerçekten yazıklar olsun.
  • aile hekimimizin uyarmasıyla haberdar oldum. zaten o andan itibaren de kaşınmaya başladım tamamen psikolojik. ancak toplu taşımadan sinema vb yerlerden uzak durun tavsiyesi sebebiyle bir süre bir yere gitmeme kararı aldım. gündemde kalması gerekli bir konu.
  • uyuzun en büyük nedeni göçlerdir daha doğrusu mültecilerdir.