şükela:  tümü | bugün
 • mansur yavaş'a yeniden seçilmesi için oy atacağım seçim olacaktır.
 • mansur yavaş'ın oğul gökçek'i de yenerek gökçek ailesine 2-1 yapacağı seçimler olacaktır.
 • heyecanlı olacak seçimlerdir.

  fakat 3 büyük şehir'in alınabilmesi için chp, bahçeli karşıtı mhp seçmenleri ve hdp'lilerin tek bir adayda uzlaşması gerekecektir. evet-hayır daki gibi 2 seçenek olmayacağından bu uzlaşmayı yakalamak oldukça zor olacak. herkes kendi adayına yürüyüp desteklerse olay yine akp'ye yarar.
 • herkesin beynini zonklatan soru, ne yapmalı? erdoğan'ın karşısında başkanlık yarışı için bir aday arayışı muhakkak ciddiye alınmalı, ancak devlet aygıtını tamamen hedefi için kullanan, ve kitleyi popülist söylemleri ile dalgalandırabilen bir siyasetçiyi öncelikle, popülist söylemini kullanamayacağı bir alandan sıkıştırmalı.

  ankaralı'yı, ordulu'yu, bursalı'yı, almanların bizi çekememesi, tüm dünyanın bize karşı olması, üçüncü köprü, büyük havaalanları, terör tehdidi, barbarların kapıya dayanması gibi söylemler üzerinden, önce korkutup, sonra ağuşlarını açıp şefkat gösterebilir ve genel seçimlerde sana oy vermelerini sağlayabilirsin; ancak her gün bindiği otobüsleri, rezalet taşımacılık örneklerini, kaldırımların yolların halini, beton yığınlarını, günlük hayatta karşılaştıkları akla gelebilecek binlerce rezilliği fetö'ye, pkk'ya, alman'a, hollanda'ya, chp'nin camileri ahır yapmasına, ya da tanklara bağlayamazsın.

  dolayısıyla, başkanlık seçimlerinden ziyade, acilen üzerinde yoğunlaşılması gereken seçim yerel seçimlerdir. büyük belediyeler öncelikle odaklanacak yerler olarak seçilirler, ikincil olarak da küçük ancak akp ile, chp + mhp seçmeninin oy makasının çok da açık olmadığı belediyelere odaklanılır.

  alana antropologlar gönderilir, onlar halkın hangi belediyenin nesinden memnun olmadıklarına bakarlar, ne umduklarını dinlerler, bir yandan da herkesin bildiği güvendiği dürüstlüğü üzerinden hemfikir olunan adaylar belirlenir. bu adaylarla müzakere edilir, isterse x partisinden olsun, chp artı mhp seçmeninin oy vereceği adaylar bunlar olur. ve yerelden başlayarak güçlü bir "biz de varız" denilir.

  istanbul ve ankara akp'den kesinlikle alınacak durumda.

  bununla beraber artvin'den sinop'a kadar, rize hariç, bütün karadeniz sahilini almak mümkün.
  yine orta karadeniz'den amasya, tokat ve çorum. orta anadolu'da kırşehir, nevşehir. ege, marmara ve akdeniz'de şu an akp'nin elinde olan bursa, balıkesir, denizli, antalya, afyon, güneyde gaziantep ve sair...

  bunların hepsinin iki yıl içinde alınması işten bile değil. gereken tek şey irade ve örgütlenme. ve tabii işi ciddiye alma. yerelde akp'nin geride kalmanız için hiç bir bahaneniz yok, paraysa chp'nin parası mı yok, adamsa bu iki partinin adamı mı yok, kültürel sermayesi mi yok, doğru düzgün seçim filmi çektirecek iradesi mi yok? neyi yok.

  mhp dalgalanıyor, bir süre sonra durulur, nerede duracağını da seçmen hayır'larıyla gösterdi.
  chp ise hemen bugün işe başlamalı.
  bahanesi yok.
  gerisi lâfügüzâf.

  ek: 2014 yerel seçimlerinden bazı illerin genel meclis oy dağılımları.

  bursa, akp 45.4*, chp + mhp 45.9
  balıkesir, akp 40.3, chp + mhp 54.3
  denizli, akp 41, chp + mhp 54.1
  antalya, akp 33.8, chp + mhp 62.4
  afyon, akp 48.7, mhp + chp 44.7
  gaziantep, akp 52, chp + mhp 34.6
  trabzon, akp 54.1, mhp + chp 37.7
  samsun, akp 50.1, mhp + chp 44.3
 • şimdiden herkes ne yapmalı diye düşünmeli. bu sefer hazırlığa erken başlamak gerek.
 • melih gökcek'in gönderilmesi adina kendisinin hoca efendiyle bizim partinin arasini bozuyorlar diye salya sümük agladi görüntüler sürekli, devamli, orada burada gösterilmelidir. her secim konusmasinda, konusmaya bu görüntülerle baslanmali, sokaklarda bu sey kaydi calinmali, bu salya sümük resimleri afislere basilip, kapi kapi dagitilmalidir.

  karsisina mansur yavas tekrar gösterilirse gecen secimde mhp secmeninden %50-50 destek görmüstü, simdi bu sayi daha da artabilir, arti kendisine chp tabaninin özelikle referandum sürecindeki cabalari sayesinde daha da saygi duyacagini ve sahiplenecegini de tahmin edebiliriz. ankara icin sayisal üstünlügünü kaybeden melih gökcek elinden geleni ardina koymamak icin her türlü soytariligi yapacak bundan önceki 20 yilda artik masterini yaptigi iftaracilik ve yalancilik konularindaki basarisini devam ettirecektir. sakin kalinmali, ve en zayif yerinden fetö'den vurulmalidir. bunun yaninda cilgin degil ama makul projelere odaklanilmalidir. yani metro ve tramvay gibi. melih istedigi kadar kaydirak yapacam, yine agac kesip yol yapacam desin. artik insanlarin insan gibi kullanabilecekleri planli ve düzenli toplu tasimaya daha cok ihtiyaclari var.