• ne planlandıysa, hangi senaryo uygun görüldüyse o gerçekleşecektir.
    tahmin mi? benim tahminim yine vatandaş kaybedecek, kasa kazanacaktır.
    edit:imlâ
  • yıllardır olduğu gibi istanbul-ankara akp, izmir chp olacaktır.

çünkü adaylar önemsizdir. daha haziran ayında %50'si cumhur ittifakına oy vermiş bir topluluğun aday kim olursa olsun, chp adı altındaki bir kişiye oy vereceğine düşünen varsa benim gözümde salaktır.

izmir için de aynısı geçerli. yıllarca kültürüne işlemiş chp kültürünü bırakıp, aday kim olursa olsun akp'ye oy vermez.

kısacası hep diyorum. birçok alanda olduğu gibi, bu ülkede siyaset de bitmiştir. çok şükür ki artık ben ve benim gibi nice insan için kimin kazandığı önemsizdir.

önemli olan bu ülkeyi en yakın zamanda, en iyi koşullarla terk edebilmektir.
  • ıstanbul'u ak parti'nin, izmir'i chp'nin kaybetme riskinin olmadığı, ankara'da ise mansur yavaş'ın hangi partiden gösterildiğine bağlı.
  • mhp ankara ve istanbul'da aday çıkarmadığı için;

ankara: akp
    istanbul: akp
    izmir: chp

ben kabullendim, siz de kabullenin. sonra "durun daha her şey bitmedi, alalım bakalım ankara çankaya sonuçlarını" sözleri ile boşa kendinizi yormayın. bitti artık seçim ile değiştirilebilecek şeylerin devri.

buradan devlet bahçeliye çok teşekkür ediyorum. ülkenin ayarları ile oynadığı için.
  • yozgat ve bayburt'ta akp nin ezici üstünlükle alacağını tahmin ediyorum. kilis için şüphelerim var.
  • 24 haziranda chp, bu kadar küskün insan bırakmasaydı arkasında, üç ili de kaybedecekti akp. bu seçim bilemiyorum ama bahçelinin yatacak yeri yok.
  • son genel seçimde cumhur ittifakı yüzde 53, millet ittifakı ise yüzde 40 almışken, "iyi parti'nin de desteğini alan" chp'nin nasıl kazanacağı düşünülüyor anlayamıyorum açıkçası. cumhurbaşkanlığı seçiminde ise her ikisi de rüzgarı arkalarına almış olmalarına rağmen muharrem ince yüzde 36, meral akşener ise yüzde 9 almışlar ki toplamı yüzde 45 ediyor. hile hurda denilirse ona yorum yapamam tabi ama biraz gerçekçi olmak lazım.

bana göre üç şehrin büyükşehir belediyeleri de aynı partilerde kalacak.

edit: bahsettiğim oranlar ankara oranlarıdır.
  • valla oyları üç büyük şehirde, yedi bölgede, seksenbir ilde akp’liler sayıyor. onlar kim kazandı derse o.
  • en kolay olan iki tanesi icin;

izmir;

*chp: %50 civari bir oy ama kesinlike %48’in altinda degil.
    *akp: %35-38 civari bir oy, o da mhp olmasa %30’a ulasamaz.

istanbul:

*akp %46-48 arasi bir oy ama %46’nin altinda kesinlikle degil.
    *chp %38-40 arasi bir oy fakat %40’in ustu biraz zor bugunki kosullarda.

biraz karisik ve zor olan ankara ise;

yavas ve ozhaseki’nin de %44-46 arasi bir oy alacagini dusunuyorum ve hatta 2014’te oldugu gibi kazananin %1’in altinda bir farkla kazanacagini dusunuyorum.
  • ankara: akp

istanbul: akp

izmir: bu sefer akp

türkiye geneli %45-50 arası

seçim sonrası kemal kılıçdaroğlu: bu seçimin asıl kazananı biziz.
hesabın var mı? giriş yap