şükela:  tümü | bugün
 • 21. yüzyıla çoktandır girmiş olmamıza rağmen halen mimarlığı karizmatik bir meslek olarak gören, 50 yıl önceki mimarları kendine rol model alıp onlar gibi iyi paralar kazanacağını zanneden vizyon yoksunudur.

  okuduğum okuldaki mimarlık öğrencilerinin yüzde 90'ı bölümünden memnun değildi. neredeyse tüm iyi üniversitelerin mimarlık sıralamalarının son beş yılda neredeyse iki katına kadar gerilemesi de bunun bir göstergesi.

  bir arkadaşımın kardeşinden "mimar olucam ben hem çocukluğumdan beri çizim yapmaya bayılırım:):):)" gibi ütopik bir fikir duyunca hala böyle diyen insanlar kalmış olmasına çok şaşırdım. arkadaşlar hevesinizi kırmak istemem ama mimar olunca elinize kalem kağıt alıp dinlemek istemediğiniz sıkıcı lise öğretmeninin dersinde karaladığınız şeyleri çizmiyorsunuz. öyle olsa hepimiz mimarlık okurduk. bunu anlayıp ona göre tercih yapın.
 • çok iyi seviyede revit, rhino ve uzantısı grasshopper kullanabilmesi durumunda işsiz kalmayacak kişidir de.
 • bu başlığın açıldığı odanın penceresinden bir kere bakılsa, vizyonsuzluğun o öğrencide mi, mimarlık öğrencilerini bu duruma sokan devlette mi yoksa başlığı açanda mı olduğunun rahatlıkla farkedileceği başlıktır.
 • vizyonsuz değildir. esas vizyonsuzluk, mimarlığı vizyonsuz bir meslek olarak algılamanıza sebep olan bakış açınızdır.

  mimarlık, bugüne kadar antik yunan filozoflarından tutun da yazarlara, bilim adamlarına, sanat tarihçilerine ve daha birçok meslek alanından kişiye vizyon olmuştur bile. bu başlığı açan, üzerinde oturduğu evi bile vitruvius, gehry, rohe gibi vizyon sahibi mimarlara borçlu olduğu için 2019 yılında mimarlık okuyan bir genç de belki 22. yy'da farklı mimari tarzda bir evde oturacak olan kişinin tasarımına etki edebilir.

  bakış açınızı biraz genişletin, dünya sizden ibaret değildir.