şükela:  tümü | bugün
  • başlığı bu sene diye açacaktım ama yıllar sonra bu sene ne amk denilmesin diye 2019 açtım. neyse, burayı geçelim.

bu hafta fark ettiğim gerçek. geçen sene 7 gece 8 gün uhd 4000 liraya tatil yaptığım otel bu sene 8500 lira. 2 kattan fazla artmış. ondan önceki sene 4500 verdiğimiz otel bu sene 12 bin liraya yakın. lan noluyor? neden bu kadar yüksek bu amk otelleri.

sinir oldum ve bende laz olmamama rağmen laz inadı var. gitmiyorum amk bu sene egeye de akdeniz'e de. o sikko otellerinize 1 hafta tatil için 10 bin lira veremem.

edit: o otelleri merak eden olmuş. soranlara özelden verebilirim otel isimlerini.

edit 2: dolar euro ile alakası yok. geçen sene ben tatil yaparken euro 7den fazlaydı. bu sene 6.5u zor gördü. fiyatların düşmesi lazımken 2.5 kat artmış halde.
  • nickini vermek istemeyen bir çaylak arkadaşımızdan mesaj geldi

"otelciler bu sene başında euro kurunu 8 tl olarak alıp ona göre fiyatları belirlediler. yani yaza kadar 8 lira olur dediler. ama olmadı tabi. e onbinlerce insan nisanda mayısta bu kurdan erken rez. yaptılar. şimdi fiyatı düşürseler erken rez yapanlar isyan edecek ve binlerce iptal gelecek. bu yüzden mecburen fiyatlar aşırı yüksek olacak bu sene. oteller boş kalacak bu yüzden. tavsiyem son dk fırsatı kovala "

durum bu olabilir. bana mantıklı geldi.
  • döviz kurları nedeniyle yüksek olan fiyatlardır. türklere çok yüksek gelen bu fiyatlar bile yabancılar için oldukça ucuz. bu nedenle şu anda birçok yer hali hazırda yabancı turist ile dolu. yabancılardan bu kadar çok talep var iken herhangi bir indirim yapılması çok zor.
  • fethiye likya world, 6 gece 7 gun 19 bin tl fiyat çektikten sonra katıldığim durum.
  • döviz kuru ve türkiye'nin sakinleşmesinden ötürü yabancı turist talep artışından kaynaklıdır.
    geçen sene aynı tarih aralığına göre fiyat tam 2.5 kat artmış.
  • o fiyatların yarisina arabanızla 15-20 gun ege akdeniz turu yapar, unutulmayacak maceralara yelken açarsınız.
  • turizm de patlamamı yaşadık ne yaptık bilmiyorum ama otel fiyatları geçen yıla (2018) göre en az %40-%50 oranında artmış durumda.
    otel fiyatlarının artmasının sebeplerinin en başında dolardaki yükseliş geliyor.
    bununla beraber yerli turist yurt dışına çıkmaktansa yurt içi tatillerine yönelince fiyatlar kol gibi oldu.
    oturun oturduğunuz yerde.
  • yüksek değil, sen fakirsin. burada ki sen'e hepimizi koyabiliriz aslında. bizim 10 bin liraya çok dediğimiz tatilin yabancılarda ki karşılığı 1500 euro. yani o gavurlar bir maaşı olan 3 bin euro ile gelip 1 ay boyunca camış gibi yiyip içip gezip gidiyorken, dünya liderimiz sayın tayyip erdoğan'ın liderliğinde bizler aynı tatil için 9 ay çalışıyoruz. bak yine sinirlendim. o. çocuğu yobazlar.
  • her şeye zam geldiğinden normal olan olaydır.

işletmecinin aldığı sebzeye, meyveye, alkole, ete, süte aklınıza gelen herşeye zam geldi mi? geldi. çalışanlarına zam yaptı mı? yaptı. e haliyle fiyatlar da oynadı. ayrıca sektörün direkt içinden biri olarak fiyatlar geçen seneye kıyasla döviz bazında da arttı ve seneye de bu seneki inanılmaz iyi geçen sezondan sonra artacak. evet avrupalıya hala ucuz ama bu onların suçu değil kaldı ki, euro düşükken de aşağı yukarı aynı fiyatlara kalıyorlardı.

ayrıca her avrupalıyı da burada ucuza kalıyor sanmayın. sadece 1 hafta konaklamaya 2 bin, 3 bin euro verdikleri oteller var.

sonuç olarak bu sene şu ana kadar esnaf hariç herkes (antalya bölgesi için konuşuyorum) paranın amına koyuyor. otellerin çoğu yoğunluktan dolayı kapanış tarihlerini ileri tarihe attılar. sürekli acentalara stop(belirli tarihlerde belirli odaların yoğunluktan dolayı satışa kapatılması) gönderiyorlar. antalya efsane bir sezon geçiriyor yani anlayacağınız.

benim duyduğum kadarıyla tek ağlayan esnaf. onların daha bir kere bile ağlamadığını duymadım gerçi.
  • neyin fiyatı düşük ki !