şükela:  tümü | bugün soru sor
 • güncel tespittir. evet, olabilecek her türlü kötü senaryoya yaklaştık ekonomik olarak. savaş bu işin en uç noktası, buralara hiç girmeden hemen bir kac konudan bahsedelim.
  yaklaşık son 50 yıldır üretim namına hep bir geriye gidiş ve sağa sola sırtını dayama politikaları ile yine iyi idare ettigimizi dusunuyorum. ama ne yalan soyleyeyim, bu kadar altyapısı zayif bir ekonomimiz oldugunu ben dahi tahmin etmiyordum. son 1 yıldır yaşadıklarımız beni buyuk hayal kırıklıgına ugrattı. artık anlamamız gerekiyor ki, o goygoyları, mavraları bir kenara koyup eksiklerimize yogunlasıp en azından onumuzdeki 20 yıl için planlar yapmalıyız. bu ekonomik sorun oteleyerek atlatılırsa, 10 sene sonra daha şiddetli şekilde karşımıza çıkacaktır. mesele cok basit, üretmiyor ve sürekli başka ülkelerin ürettiklerine iç geçiriyorsan batmaya mahkumsun.

  alınması gereken onlemler cok basit. yurtdışından gelen elektronikten ekstra vergi alacaksın. gemiden, aractan, klimadan yani elektronik ve bilgisayar tabanlı her seyden ekstra vergi alacaksın. kimse sikayet etmesin, 36 ay vade ile telefon alan insanlar bu ülkenin insanlarıydı. tatlı tatlı yedik simdi acı acı sabretmemiz gerekecek. almayacaksın kardesim atatürkcüysen, laiksen, dinciysen, allahını seviyorsan almayacaksın bu üretimini karşılayamadıgımız ürünleri.

  kültürel olarak mahalle baskılarını artık yok etmek zorundayız. paraya gosterilen saygı konusunda devletin de ciddi kararlar alması lazım. bastaki ne yaparsa halk tekrar eder hepimiz biliyoruz. sen cumhurbaskanı, kullanmayacaksın apple telefon. binmeyeceksin 1.5 milyonluk mercedes'e diyanetin basındaki şahıs. yapmayacaksınız bunları. bunu anlamak cok zor degil sanırım, itibardan tasarruf edecegiz. etmek zorundayız yoksa itibar ugruna insanlar birbirini yok edecek. olmaz demeyin, dolar 5.5 lira oldu, neler oldu bu ulkede.

  elektronige ve hayvancılıga ekstra tesvik vereceksin. ozellikle bilgisayar altyapiları kurup, gerekirse ekonomik varlıgımızın yarısını buraya ayırmamız lazım. arabayı marabayı gecin arkadaslar, elektronikte dunya markası yaratmamız lazım. telefonundan vantilatorune kadar marka yaratmamız lazım.

  egitimde reel sisteme gecilmesi lazım. gerekirse ilkokulda staj yapilmasi, ortaokulda proje uretilmesi istenmeli artık. cocuklar limon satmalı, ticarete alışmalı. bu sistemin en onemli carkı. cocuklara hayatı, üreterek ogretmek zorundayız. 50 yasinda isine yarayacagı bir bilgiyi senelerce tekrar ettirmemeliyiz. cok basit yahu, cok basit, cocuklara kendilerini ispat ettirebilecegin bir sistem yaratacaksın. sınıfını gecmek icin degil üretmek icin yarısacak. bu cocuklara, camiye, diyanete, meclise aktarilan paralardan kısıp imkan yaratacak, tesvik vereceksin. ülkeye para sokmasını saglayacaksın.

  liyakati saglayacaksın kamuda. din referanslı bir devlet olmayacaksın ki insanların, devletlerin ve yatırımcıların guvenini kazanasın. ekonomide iddiali olabilesin. insanları ortak bir degerde bulusturup, ekonominin bozulmaması icin calisacaksin. oyle vatanima canım feda demekle olmuyor. bugun türkiyede yapilan en onemli vatanperver icraat yerli malı haftasıdır. mekanı cennet olsun atatürk öngörüsü ve hisleri yüksek bir liderdi. bu ortak degerde bulusmaliyiz. ötekileştirmeden.

  uzatmayayım, üretmiyorsan tüketmeyeceksin kardesim. binme mersedese, binme audiye, alma 6 bin liraya telefon. utanmıyor musun yahu gercekten bunları bizim yapamayıp milletin malını ovmemizden oturu? yani ürettigin bir kac kalem olsa deriz ki, ya bizden de bunu alıyor vesaire. yok abi her seyi disardan alıyoruz ve herkes de farkında olmasına ragmen konusulup geciliyor. kültürü artık biz evirmeliyiz, gurura, haysiyete. bakın zorluktan yıllarca sadece patates yiyen ülkeler var. neden cunku yokluk boyle bir sey. bugun o acliktan ölür, yarın sen. o guvendigin mersedesleri yagmalarlar. sen guvende olacagini mi saniyorsun ey lüks arabalara binip, lüks tüketimi matah bir sey sanan arkadasım. artık biraz gercek dünyaya yogunlasalim. bu capsizligimizi düzeltmek icin belki de son şansımız.

  dedigim gibi, o niye boyle bu niye boyle demeden alınması gereken ilk aksiyon;

  tü ket me ye cek sin!