• pet sematary i gördükten sonra, benim için bir önemi kalmayan listedir. ne umutlar beslemiştim sana karşı hain hayvan mezarlığı.
  • pet semetary ne alaka? gercekten beklenmeyecek derecede kotuydu.

joker?!?? (yorum bile yapmiyorum, malum indiewire sacmalamalariyla meshur).

it chapter two bence idare ederin uzerindeydi.

us beklenenden kotu cikti, midsommar ise mukemmeldi. annabelle comes home sadece annabelle franchise oldugu ve the conjuring universe kismina birseyler kattigi icin guzeldi. hos sadece the conjuring universe icin the curse of lady llarona bile izlenir.
  • 2019, korku açısından zayıf bir yıldı. ne yazık ki çarpıcı bir korku filmi ile karşılaşmadık. halbuki 2018 senesinde, hereditary gibi adını çoktan korku şaheserleri arasına yazdırmış bir film çıkmıştı. bu sene, a quiet place gibi genel izleyici kitlesine hitap eden ve ana akım korku janrına hoş selamlar çakan izlemesi zevkli, leziz bir korku filmi izleyemedik. özellikle 2017, korku açısından çok verimli bir yıldı. get out ve it gibi gişede harika işler çıkaran, korkunun kurallarını çok iyi kullanan, türe sadık korku filmlerini bu sene göremedik.

en iyi korku filmlerine geçmeden, beklentimin yüksek olmasına rağmen beni hayal kırıklığına uğratan birkaç filmi de saymadan edemeyeceğim.

happy death day 2 ilk film happy death day şaşırtıcı derece güzeldi. geçmişe gitme filmleriyle dalga geçen yapısı ve scream serisini kendine referans alışı ile korku komedi türünde başarılı bir filmdi. ancak, ilki ne kadar iyiyse ikincisi de o kadar kötü. ilk filmi belli bir mantığa oturtmaya çalışması filmin en zayıf tarafı. zaten bir korku filminde seyirci asla mantık aramaz. bu yüzden bir korku filminin de mantık bulmaya çalışmaması gerekir.

brightburn yılın en iyisi olabilecekken elindeki malzemeyi boşa harcamış bir film benim gözümde. süper kahraman ve korku filmlerindeki rahatsız edeci çocuk karakterini iyi harmanlayabilseydi muhteşem bir film olabilirdi. çok iyi bir konu bulduk, nasıl olsa izlenir mantığıyla çekildiğinden efsane olma şansını kaçırmış.

child's play 1988 yapımı child's play korku janrının klasikleri arasındadır. zamanına göre çok iyi bir filmdir. kaç yaşına geldim ne zaman izlesem hala beni etkilemeyi başarıyor. yeni çekimi ise, teknolojiyi arkasına almayı tercih etmiş. aslında kağıt üstünde mantıklı bir karar. fakat oyuncağın motivasyonu konusunda fazla muhafazakar davranmışlar. teknoloji ve sadakat aynı kefede durmamış.

annabelle comes home 2017 yapımı annabelle creation ile bir devam filminden beklentilerimiz haliyle yükselmişti. bu filmden de ona benzer bir performans görmeyi umut ettik. gelin görün ki klişeler içinde boğulmuş, sıkıcı bir film izledik sadece.

it chapter two ilk film gerçekten de şahaneydi. sinemada iki defa izlemiştim. tüm dünyada da beklenmedik bir gişe başarısı elde edince ikincisi için hemen kollar sıvandı. fakat ikinci film her haliyle aceleye getirilmiş, baştan savma bir filmdi. bilgisayar efekti kullanımının artık gına getirdiği, sırf biraz daha para kazanmak için çekilmiş zorlama bir filmdi.

şimdi gelelim en iyilere.

escape room basit ve izlemesi keyifli. özellikle 2009 yapımı exam filminden sonra bu tarz korku filmlerini izlemeyi özlemiştim.
    pet sematary çok iyi değil. hatta belki iyi bile değil. ama dedim ya sene çok kurak geçti gerçekten. elde olanlar bunlar. en beğendiğim tarafı sert sonuydu.
    crawl korku janrının canavar alt türüne ait bir film. daha çok bir aksiyon filmi gibi. fakat gerilim ve akış açısından fena sayılmaz. bu türü sevenler 1980 yapımı alligator filmini de izlemeli.
    ready or not yılın en ilginç filmlerinden biri. yine kıtlıktan seçtiğim bir film. korku unsuru yok denecek kadar az. komedi tarafı daha çok.
    harpoon bu da korku değil. gerilim demek daha doğru. kısa ve izlemesi zevkli bir filmdi. yılın en ilginç ve kesinlikle şans tanınması gereken filmlerinden biri.
    us jordan peele, get out filmiyle biz korku severleri mest etmişti. ikinci filminden de umutluyduk. senaryo olarak zayıf ama yönetmenlik anlamında klas bir korku filmi izledik. yetmedi ama bir yandan yetti de.
    haunt yılın en iyilerinden. fazlasıyla klişe ama izlemesi de bir o kadar heyecanlı. basit bir konuyla, klişeleri de yerinde kullanarak nasıl düşük bütçeli korku filmi çekilir dersi vermişler.
    scary stories to tell in the dark yılın en beğendiğim korku filmi buydu. vietnam savaşını arkasına alıp, devlet terörünü korkuya yedirmeyi başarmış nostaljik bir korku filmi. her şeyiyle tadında, boyundan büyük işlere girmeyen, ayakları yere sağlam basan bir film.
    midsommar her ne kadar delice eleştirsem de senenin en iyi korku filmi yine ari aster'in elinden çıktı. özellikle gün ışığı altında böylesine gerilimli bir atmosfer yaratabilmesi alkışı fazlasıyla hak ediyor.

bu arada dizi türünde de iki isim yazacağım buraya. ilki kore yapımı kingdom. zombi türüne yine müthiş bir soluk getirmiş adamlar. gerçekten yaptılar mı iyi yapıyorlar. türü yerle bir edip baştan yazmışlar. diğeri de servant. henüz üç bölümü yayınlandı ama izlediğim kadarıyla fena değil. bakalım ilerleyen bölümlerde vadettiklerini verebilecek mi?

bu sene izlediğim ve hoşuma giden 2019 yapımı olmayan korku filmlerini de şuraya not edelim.

wolf creek 2 ilkinden daha iyi. yine sert, yine acımasız.
    pledge kısa ve öz bir film. sonlara doğru güzelleşiyor.
    unfriended dark web ilki kadar güzel. yer yer komik denecek kadar saçma olsa da insanı germeyi iyi başarıyor.
    invasion of the body snatchers bir korku klasiği. mutlaka izleyin.
    hell house llc ekşiden bir arkadaş önermişti. film kendini çok ciddiye almasa müthiş olabilirmiş. ama bu haliyle de harika korku sahneleri sunuyor bize.
    the ruins önyargılı yaklaşıyordum yıllarca. halbuki gayet de başarılı bir filmmiş.
    kill list farklı demek yeterli. izlemesi zor ama sonu tatmin edici.
    ich seh ich seh müthiş bir avrupa korku filmi. avrupa tarzı filmlere ait soğuk hava, filmin her yerine sinmiş. seyircisine hiç yanaşmayan kibirli ama etkileyici bir film.

edit: korku, yalnızca sinema ekranına hapsedilemez. sadece izlerken değil; okurken de korkabilirsiniz. şu amatör çalışma da beni etkilemeyi ve korkutmayı başardı. 2019 yılında başıma gelen en iyi şeylerden biri. (bkz: #97085242)
hesabın var mı? giriş yap