şükela:  tümü | bugün
 • toplamda 13 ülkede düzenlenek ve çok karmaşık eleme sistemine sahip olacak 16. avrupa şampiyonası.
 • (bkz: engelle)
 • evsahipliğini 13 ülkenin yapacağı turnuva.

  şampiyonanın final ve yarı final maçının yapılacağı kent:

  londra

  4 çeyrek final maçı ile 3 grup maçının yapılacağı kentler:

  münih
  bakü
  roma
  saint petersburg

  son 16 ve grup maçlarının yapılacağı kentler:

  kopenhag
  bükreş
  amsterdam
  dublin
  bilbao
  budapeşte
  brüksel
  glasgow
 • bu şampiyonayı düzenlemek için sadece türkiye ciddi olarak talip oldu, stadlar da yapıyordu. platini önce bekletti, sonra macaristan'ı araya sokmaya çalıştı, ancak türkiye dışında düzenlemek için kimse talip olmadı. kimse bu maliyeti karşılamak istemiyordu.

  platini bu şampiyonayı, tek aday türkiye olmasına ve dahası rte'ye, fenerbahçe'nin cas'ta uefa'ya karşı açtığı davayı geri çektirmesi karşılığı bu şampiyonayı türkiye'ye vereceğine dair söz vermesine rağmen türkiye'ye vermedi.

  tek aday türkiye'ydi, kimse o maliyeti karşılamak istemiyordu, fenerbahçe "ülke menfaati" diyerek cas davasını geri çekmişti, ona rağmen bu şampiyona türkiye'ye verilmedi.

  neden?

  çünkü muhtemelen, birileri türkiye'nin 2020'de içinde bulunacağı kaos, terör ve iç savaş ortamını platini ve uefa yönetimine bildirmişti.

  tek talip türkiye olmasına, platini'nin fenerbahçe'nin cas davasını geri çekmesi karşılığı rte'ye bu şampiyonayı türkiye'ye vereceğine dair söz vermesine rağmen, şampiyona tarihinde ilk defa, 13 farklı ülkede birden parça parça düzenlenmesine karar verildi.

  yani işin özü, türkiye için geleceğe dair bir senaryo yazılmış, herkes biliyor ve o kanlı geleceğe dair plan adım adım işletiliyor. bu şampiyonanın, türkiye'den başka talibi olmamasına rağmen türkiye verilmemesi de bu planın işaretlerinden biridir.
 • 1960'ta ilki gerceklestirilen ve 3 yıl sonra 13 ülkede düzenlenecek futbol turnuvası.
 • türkiye'nin b ligi 2. grupta rusya ve isveç ile eşleştiği turnuva olmuştur. takımlar gruplarını lider bitirirse, bir üst lige terfi edecek ve avrupa şampiyonası'na verilecek 4 bilet için play-off şansı kazanacak.

  türkiye, grubunu lider bitirirse b ligi'ndeki diğer 3 birinciyle play-off oynayacak. işin ilginç tarafı ise sistemde küme düşme olması...

  türkiye; isveç ve rusya'nın gerisinde kalıp sonuncu olursa küme düşecek ve sonraki turnuvada c ligi'nde oynayacak. grup ikincisi olursa b ligi'nde kalacak.

  turnuvada final kuraları, 2018 aralık'ın başında çekilecek. dörtlü finalleri kazanan 4 ülke, euro 2020'ye gidecek.
  maçlarda ilk düdükler, 6 eylül 2018 tarihinde çalacak.
 • katılacak takımların belirleme kuralları, zekamın yetersizliği nedeniyle tarafımca anlaşılamamıştır. diyelim 2. olduk, b grubunda kalacakmışız. sonra ne olacağını bilemedim.

  4 birinci kendi arasında eleme yapacakmış, onlardan sadece 1 takım mı finallere gidecek? nasıl yani?
 • türkiye'den çok şey beklediğim şampiyonadır, aslan parçaları bu sene hakkını verecek.
 • türk milli takımının gruptan çıkarak çeyrek finalde eleneceği, ayrıca yusuf yazıcı'nın da yıldızlaşacağı bir turnuva olacaktır.
  kupa da italya'ya gider.