şükela:  tümü | bugün
  • deloitte tarafından hazırlanan ve globalde 18.400 y ve z türkiye'de ise 300 y kuşağına ait kişiye yönelik yapılmış bir anket çalışması.

ana başlıklar olarak stres, çevre, mali durum, endüstri 4.0, işletmelere ve dünyaya bakış ele alınmış.

türkiye için bazı dikkat çeken rakamları veriyorum:

*her zaman ya da çoğu zaman kaygılı veya stresli hissettiklerini belirten y kuşağı katılımcıların %’si
    -türkiye %55
    -dünya %44

*kendini her gün stres altında hissettiğini belirten y kuşağı katılımcılar ve bu stresin en önemli nedenlerinin % oranları:
    -aile refahı %47
    -günlük mali durum %41
    -uzun vadeli mali durum %41
    -iş/kariyer olasılıkları %40
    -sağlık %26

*son 12 ayda kaygı ya da stres sebebiyle işe gelmediği zamanlar olan y kuşağı katılımcıların %’si
    -türkiye %30
    -dünya %29

*stres nedeniyle iştenizin alanlardan, izinalma sebebinin kaygı yada stres olduğunu işverenine söyleyenlerin % oranları
    -türkiye %37
    -dünya %24

*y kuşağının endişeli olduğu konular ve % oranları:
    -terörizm %37 (global: iklim değişikliği)
    -işsizlik %34 (suç/kişisel güvenlik)
    -cinsel taciz %32 (işsizlik)

*türkiye y kuşağının “keyfi” harcamaların % dağılımı (globalde de oranlar paralellik gösteriyor.)
    -tasarruf/yatırım %40
    -kısa dönem "eğlence harcamaları" %45
    -diğer harcamalar %12

*mevcut işverenleri için çalışmaya devam etmeyeceğini/edeceğini düşünen y kuşağı katılımcıların % oranları

iki yıl içinde işten ayrılmayı düşünenler:
    -2019: %71
    -2020: %51

en az beş yıl daha aynı işyerinde çalışmayı düşünenler:
    -2019: %16
    -2020: %29

*çalışma ortamının endüstri 4.0 tarafından şekillendirildiği bir dönemde gerekli görülen beceri ve bilgilere sahip olduğunu söyleyen y kuşağı kişilerin % oranları: (bu oranları muharrem ince'nin yükselttiğini söyleyebilirim ama kanıtlayamam)

türkiye:
    -gerekli tüm bilgilere sahibim: %22
    -biraz bilgi sahibiyim: %39 (dünya ortalamasının çok altındayız)
    -bilgi sahibi değilim, duymuşluğum var: %25 (muharrem effect)
    -bilmiyorum: %14

dünya:
    -gerekli tüm bilgilere sahibim: %24
    -biraz bilgi sahibiyim: %45
    -bilgi sahibi değilim, duymuşluğum var: %13
    -bilmiyorum: %17

*aşağıdaki kişi ve kuruluşların dünya üzerinde pozitif etkiye sahip olduğunu ve bunların güvenilir/doğru bilgi kaynağı olarak “çok” güvenilir olduklarını düşünen y kuşağı katılımcıların % oranları (pozitiften negatife belirtiyorum, dökümanın içerisinde grafik ile belirtilmiş.)

-sivil toplum kuruluşlarının ve kâr amacı gütmeyen kuruluşların liderleri (global olarak da en yüksek güven bu arkadaşlara)
    -sosyal medya platformları (globalde ikinci sırada aktivistler varken türkiye'de üç kişi bir araya geldiğinde gbt sorgulandığı için sosyal medya yukarıda yer almış olabilir :))
    -aktivistler
    -geleneksel medya/gazeteciler
    -iş dünyasının liderleri
    -dini liderler/inanç önderleri
    -siyasi liderler

*birbirimize karşı giderek daha medeni / daha az medeni davrandığımızı düşünen y kuşağı katılımcıların % oranları (türkiye-global oranları sanırım sığırlaştığımızı gösteriyor.)

türkiye
    -daha medeni: %28
    -daha az medeni: %69

dünya
    -daha medeni: %40
    -daha az medeni: %48

indirmek isteyenler için:
    türkiye raporu
    global rapor

kaynak
  • bu nasıl bir türkçe olum hiçbir şey anlamadım. bence kimse anlamayıp sıkmıştır.