şükela:  tümü | bugün
  • 18 nisan - 4 mayıs 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek snooker'ın en önemli turnuvası.

sezonun önemli bir bölümünü geride bırakmış ve dünya şampiyonasına tam olarak 2 ay kalmışken oyuncuların form durumları üzerinden bir power rankings oluşturmak istedim. bu liste tamamen subjektif olarak hazırlanmış olup oyuncuların özellikle dünya şampiyonasındaki şanslarına göre sıralama yapılmıştır.

geçelim listemize...

1- judd trump: listenin tepesinde şaşırtıcı olmayan bir isim var. judd şu an snooker dünyasının en iyi oyuncusu. zaten tartışılmaz bir yeteneğe sahipken son 1-2 yıldır düzgün antrenman sistemi ve akılcı oyun stiliyle karşı konulması çok güç bir silah haline geldi. son dünya şampiyonu, bu sezon şu ana dek 4 sıralama turnuvası kazanarak harika formuna devam ediyor.

2- neil robertson: son bir aylık dönemi müthiş formda geçiren neil, bu periyoda 3 final ve 2 şampiyonluk sığdırdı. dünya 2 numarası için şu an judd'dan sonra en formda isim demek yanlış olmaz.

3- shaun murphy: sezonun bir diğer formda ismi murphy, tıpkı neil gibi sezonda 3 finalden 2 şampiyonluk çıkarmış durumda. geçtiğimiz pazar günü galler açık finalinde kyren wilson'ı 9-1 ile resmen denize döktü. ayrıca son 1 ay içinde masters ve german masters'ta yarı final oynadı.

4- mark selby: 2014-2017 arası dönemde yenilmez bir oyuna sahipken sonrasında ciddi bir düşüş yaşadı ancak bu seneye 2 sıralama turnuvası galibiyeti sığdırdı şu ana denk. selby her koşulda ciddi bir rakip ve dünya şampiyonası gibi uzun soluklu maratonlar onun gibi çelikten sinirlere sahip biri için rakiplerine karşı büyük avantaj sağlıyor. ayrıca son 15 sıralama turnuvası finalinin 14'ünden zaferle ayrılmasını not düşmek gerekir.

5- ronnie o'sullivan: ronnie'yi sıralamada bir yere koymak çok zor. motive bir ronnie'yi judd dışında yenebilecek biri olduğunu düşünmüyorum ancak bir yandan da ronnie'nin kariyerinde bir daha dünya şampiyonu olamayacağını düşünüyorum. yine de her snooker takipçisi gibi onun bir şekilde farklı bir motivasyon kaynağı bulup bir kez daha crucible'da kupayı kaldırmasını ümit etmekten de vazgeçemiyorum.

6- john higgins: bir başka sıralamaya konması zor isim daha. son 3 yılda bütün sezonu sessiz sedasız geçirip bir şekilde kendini crucible finaline atmayı başaran yaşlı kurdun, bunu tekrarlaması beni şaşırtmayacaktır. uzun ve yorucu dünya şampiyonası formatında taktik dehası ile her zaman eşleşmek istenmeyen bir rakip olmuştur higgins.

7- mark williams: bir başka yaşlı kurt. çok büyük sürprize imza atarak kazandığı 2018 dünya şampiyonası sonrasında iyice emekli moduna girse de, aşırı rahat kişiliği ve sıfır baskı ile oynamasının getirisi olarak yine bir sürpriz kovalayacaktır.

8- stuart bingham: 2015'in dünya şampiyonu, buraya son masters şampiyonu apoleti ile geliyor. üstteki isimler kadar yüksek profilli olmasa da yine de önemli bir tehdit olacaktır.

9- graeme dott: 2006 dünya şampiyonu, son zamanlarda tekrardan form grafiğini arttırmaya başladı. çoğu kişi için belki adını görmek alakasız gelmiştir ancak mark williams'ın iki sene önce yaptığına benzer bir sürprizi tekrarlayacak kapasitede olduğunu düşünüyorum.

10- ding junhui: listenin son sırası için aklımda başka isimler de vardı ancak son uk championship galibi ding'in diğer isimlerden bir adım daha önde olduğunu düşünüyorum. triple crown için eksik kalan tek parça olan dünya şampiyonası zaferinin peşinden koşmaya devam edecektir.

herkese keyifli seyirler dilerim.
  • coronavirus salgını nedeniyle ne yazık ki ertelenmiştir.

https://wst.tv/…tfred-world-championship-postponed/
  • temmuz ya da ağustos tarihleri öngörülen turnuva.
  • 31 temmuz- 16 ağustos tarihleri arasında yapılması planlanan turnuva. ilk aşamada seyircili oynanması planlanmaktadır.
  • eşleşmeler şu şekilde
    alt taraf çok feci. üst tarafta direkt judd trump - john higgins yarı finali oynanır gibi ama alt taraf için kimse sağlıklı bi tahmin yapamaz herhalde.

benim için öncelik her zamanki gibi ronnie'de. ronnie olmazsa neil, neil olmazsa da ding kazansın isterim.
  • oldların bir bir elendiği turnuva
  • ilk turda ronnie o'sullivan - thepchaiya un-nooh gibi çok zevkli bir karşılaşmayı izlememize vesile olacak turnuva.
  • şu günlerde ilaç gibi gelen turnuva. judd hiç iyi başlamadı ama uzun maçlar olduğu için her an her şeyi yapabilir. ilk frame'den 147 geliyordu az daha.

ilk turun en güzel eşleşmesi pazar günü olacak. ronnie ve thepchaiya. ikisi de çok hızlı oynuyor ve risk alıyorlar.
  • tom ford turnuvanın ilk oyununda az daha maksimum yapıyordu. umarım turnuvanın geri kalanı da ilk frame kadar heyecanlı geçer.