şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
1157 entry daha
  • her yıl olduğu gibi bu yılda teğet geçecektir
  • dün döviz bürosunda kuyruk vardı. dövize talep oldukça bu ülkede kriz bitmez.
  • he he ilber ortaylıda bu sözü söyleyebilecek toplar var ve ben de inandım.

yahu facebookta orada burada gördüğünüz uydurma söze atılan imzaların gerçek olduğuna en son 60 yaşındaki babam inanıyordu. ne ara ekşi sözlükte seviye bu kadar düştü?

kriz yokmuş keriz çokmuş. te allahı ya insanı çıldırtırsınız!
  • 90'li yillarda dolar surekli artardi. insanlar bunu bildigi icin eline para gecer gecmez dolar alirlardi. para biriktirenler dolar, mark ya da altin olarak biriktirirlerdi. piyasadaki dolar orani anlamina gelen dolarizasyon yuzde 70'lerdeydi. dolarizasyon halkin oynak kur karsisinda kendini savunma, parasini koruma refleksidir. bu bir sebep degil sonuctur. nitekim dolarin sabit kaldigi 2010-2013 arasi dolarizasyon yuzde 30'lara kadar dusmustur. bu oran dolarin yukselmeye baslamasiyla artmis ve bugun yuzde 50 civarindadir. eger dolar surekli artmaya devam ederse bu oran 90'lardaki seviyelerine yukselecektir.
  • siirt fıstığının kilosu 96 lira olmuş.

siirt fıstığı: galapagos adaları'nda üretilen; ilaç ve silah sanayiinde kullanılan, tropik endemik bir bitki türü.

edit: yaklaşık 6 aydır 120 liraymış.
    nasıl mutluyum anlatamam. aradaki farkla biz sizden 250 gram fazla yiyebiliyoruz, çatlayın.
  • olmayan krizdir. fiyatlar artıyor, gecikmeli olarak maaşlar da artıyor. herkes sattığı şeye zam yapıyor, vergi kaçırıyor, kaçak gelir sağlıyor vs. piyasa bir yerde dengeyi buluyor. 1980’lerdeki gibi öldürmeyen sadece süründüren enflasyon ekonomisine dönüş yaptık hepsi o. iyice sıkışılan noktada reis dışarıdan kendi milyarlarca dolar parasından biraz getirip piyasaya kredi olarak dağıtıyor pansumanla idare ediyor. yıllardır boşa istiflemedi o kadar parayı.
  • hükümeti iş bankası'na çöküp malezya'ya satmaya niyetlendirecek kadar derindir.

(bkz: https://www.youtube.com/watch?v=fon6ky_tih0)
  • aklıma her seferinde şu cümle geliyor; "halk yüksek vergiler altında eziliyordu." halkın belli bir kesimi ne kadar hissetmese de büyük bir çoğunluğu üzerinde maddi, manevi baskı ve yük hisseder oldu ve bu son dönemlerde ciddi anlamda iliklerine kadar hissedilmeye başladı. intiharlar kriz döneminde bulaşıklılık gibi yayılır maalesef. yaklaşan fırtınanın ayak sesleri gibi. bıçak kemiğe dayanmadan düzelir umarım. allah sonumuzu hayır etsin.

edit: ekonomik sıkıntılardan dolayı bir intihar vakası daha: 17.02.2020 evli, 4 çocuk babası nezir kılıç, cizre kaymakamlık binasında intihar etti.
  • çeşmeli bir turizmci olarak tekrar tekrar yazıyorum ki siz fakirlerin kafasına girsin.

maaşlı çalışan asalaklar hariç hiç kimseyi etkilemeyen ekonomik geçiş dönemindeyiz.

bu ülkeye ucuz işçi lazım, suriyeli kardeşlerimizin çalışmaları bunu gösterdi biz patronlara, sizler de bundan sonra rekabet için aynı paralarla ve şartlarda çalışmak zorundasınız, yoksa aç kalırsınız.

maaşlı çalışanların %1'ini tenzih ederim onlar olmadan firmalarımız dönmez ama geri kalan hepiniz bizler için asalaksınız, kölesiniz.

bu kadar net yazıyorum diye küfür yiyeceğimi biliyorum ama samimiyetimden asla ödün vermem.
12 entry daha