şükela:  tümü | bugün sorunsallar (1)
459 entry daha
 • dün bbc türkçe'de yayınlandı. yüksek lisans çalışması çöplerden semt analizi: bağcılar - etiler

  kaba özet:zengin de fakir de (bkz: dost süt)e talim ediyor.
 • hala beton ve konut üzerinden düzeltilebileceği zannedilen kriz. dün de konuşuldu şeyhülislam diyanetin "faiz caizdir" fetvası. teokrasiye evrildik artık iyice. daha geçen hafta yine "faiz sebep enflasyon neticedir" diyen kimdi? faiz lobisinden faiz caizdir'e geldik.
  https://tele1.com.tr/…tokinin-faizi-caizdir-119526/
  yandaş olmayıp işi bilen ekonomistler de belirtiyor zaten serbest piyasa olmadığını. bunların yönetim anlayışı kafasıyla daha çok çekeceğimiz var.

  edit: altta bir mikrop aktroll damlamış hemen (bkz: #100555310) . turizmciymiş, espressosunu içiyormuş da sorun yokmuş. ekonomiye bakışın ilkelleğine bakın. instagram'daki akp çoçuklarını takip edersen her tarafı öyle zannedersin, burada yaşadıklarını dile getiren insanların sorunlarını anlamazsın tabi. asgari ücretle geçinmeye çalışan bir ailenin veya geçen aylarda intihar eden ailelerin yakınlarına da gidip söylesene bu dediklerini.
 • çeşmeli bir turizmci olarak ofisimde rocket r58 makinemde hazırladığım espressomu yudumlarken bir haziran - eylül arası %90 doluluğa ulaşmış otelime bakıyorum, bir de buradaki başarısız varlıkların yazdıklarına.

  hep söylüyorum ülkede bir kriz yok, sadece başarısız maaşlıların alamadıkları zamlar için ağlamaları var, hak etmiyorsunuz ve bunu içten içe siz de biliyorsunuz.
 • yönetim sisteminden adalete, basın özgürlüğünden ekonomiye iyice bağımsız devletler topluluğu ülkelerine döndük.

  yarı kapalı ekonomiye sahip bu ülkelerde döviz kurları genelde sabit tutulur ama tutulamaz noktaya geldiğinde birden patlar.

  usd/azn (azerbaycan manatı)
  usd/kzt (kazak tengesi)

  not: yatırım tavsiyesi değildir.
 • olmayan kriz

  (bkz: ekonomi kötü demenin suç teşkil etmesi)

  ilk haberimiz hazine ve maliye bakanlığı'ndan --- spoiler ---

  hazine ve maliye bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, bütçe aralıkta 30.8 milyar, 2019 yılında ise 123.7 milyar lira açık verdi. 2018 yılında bu rakam 72.8 milyar lira olarak kayda geçmişti.
  --- spoiler ---

  bakınız burası çok önemli

  --- spoiler ---

  2019 için 80.6 milyar liralık bir bütçe açığı öngörmüştü. ancak yılın ilk beş ayında bu hedeften sapılınca, yüzde 225’lere varan bütçe açığını kapatmak için türkiye cumhuriyet merkez bankası’nın (tcmb) 46 milyar liralık ihtiyat akçesinin bütçeye gelir olarak aktarılmasına karar verilmişti. ihtiyat akçesi yavaşlayan ekonomi ve artan savunma harcamalarının genişlettiği bütçe açığının finansmanı için tek seferlik gelir olarak kullanılmıştı. artan bütçe açıklarının tek seferlik gelirlerle finanse edilmesi sürdürülebilir olmaması nedeniyle eleştirilmişti. albayrak da daha sonra bütçe açığına ilişkin öngörüsünü yeni bir programla 125 milyar dolar olarak revize etmişti.
  --- spoiler ---

  kaynak

  sırada günün konkordatosu var

  --- spoiler ---

  turizm, inşaat, sağlık, giyim ve otomotiv derken kriz neredeyse tüm sektörleri sardı. konkordato ve iflas dalgası hız kesmeden devam ediyor.
  girdiği ekonomik darboğazdan çıkmayan kocaeli’nin büyük market zincirlerinde olan kesmar market ile ilgili görülen davada karar verildi.
  --- spoiler ---
  kaynak

  biraz da belediyelere bakalım. kahta belediye meclisi belediyenin tüm taşınmaz ve araçlarının icra yoluya satılabilmesine karar vermiş

  --- spoiler ---

  bu kararın halkın zararına olduğuna dikkat çeken belediye başkanı ibrahim yusuf turanlı, "belediyenin taşınır ve taşınmaz tüm mal ve hizmet araçlarının satışına karar verildi. bir önceki döneminden kalan ana para faiz hariç 135 milyon 148 bin 911 lira borç ve 80 civarında icra bulunuyor. belediyenin çöp araçları vidanjörleri kepçeleri itfaiye araçları da dahil tüm hizmet araçları hizmet binaları (itfaiye binası, zabıta binası, otogar) tüm parklar dahil tüm taşınmazların icra yoluyla satışına meclis üyelerinin oy çokluğuyla icra yoluyla satışın önü açılmış oldu.
  --- spoiler ---
  kaynak

  tüm bu gelişmeler sakın aklınıza ülkede bir kriz olduğu düşüncesini getirmesin.

  (bkz: ekonomi kötü demenin suç teşkil etmesi)

  eğer ülkede kriz olsaydı hiç çeşmeli turizmciler rocket r58 makinelerinde espresso hazırlayıp ekşi sözlüüğe yorum yazarken içebilirler miydi.

  hatta bugün ayın onbeşi maaş günü bende dışarı çıkıp güzel bir cafe de kendime macchiato ısmarlayayım da kriz falan olmadığını iyice anlayın.
 • uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu fitch'in, geçen hafta türk bankalarının 2020 yılı sonu itibarıyla batık kredi oranlarında yüzde 7-8'e çıkacağını açıklamasıyla gidişatın pek iyi görünmediği ekonomik krizdir. türkiye esnaf ve sanatkarları konfederasyonu verilerine göre türkiye’de sadece 2019 yılında 115.000 esnaf iflas etmişti.
 • yeni yıl başlayalı 15 gün oldu. 14 gün siftah yapmamış esnaf olabilir. kriz midir değil midir bilemem ama müthiş bir durgunluk var piyasada. avrupa'nın ardından rusya noel bayramı yeni bitti, bu andan sonra hareket başlamazsa küçük ve orta ölçekli firmalar için büyük sıkıntı oluşacağına garanti verebilirim.
 • fakir için var olan kriz. zenginler için çok sorun değil.

  ülkede iphone kuyruğuna giren insanlara kriz vurmaz. asgari ücretle çalışan kesim kemerlerini sıkmak zorunda kalıyor.
 • ihtiyat akçesi takviyesine rağmen geçen yılki bütçe açığının 124 milyar lira çıkmasıyla ufak ufak ayak sesleri duyulan kriz. hazıra dağ dayanmaz.
294 entry daha